Pralka nie odpompowuje wody

katarzyna | 8 lutego 2017

Trudno wyobrazić sobie życie bez pralki. Dzięki niej udaje się w bezproblemowy sposób wyczyścić ubrania – bez zbędnego wysiłku i w krótkim czasie. Jednakże sprzęty, które są używane często, mogą się zepsuć. Jedną z najczęstszych usterek w tym urządzeniu są kłopoty z odprowadzaniem wody. Problem jest tym bardziej irytujący, że czasami trudno go zdiagnozować – zwykle widać go w trakcie albo tuż po zakończeniu prania. Oto, jakie elementy możemy sprawdzić, kiedy palka nie odpompowuje wody.

Zanieczyszczony filtr w pralce

Elementem, który warto sprawdzić w pierwszej kolejności jest filtr pompy odpływowej. Znajduje się na froncie urządzenia, z prawej lub z lewej strony, pod klapką serwisową. Jeżeli do środka dostanie się jakiś element lub kilka przedmiotów, może to spowodować problemy z odpompowaniem wody. Na szczęście przywrócenie pełnej sprawności w tym przypadku nie stanowi skomplikowanego procesu – wystarczy wykręcić filtr i wyczyścić zarówno ten element, jak i komorę, w której się znajduje z resztek zanieczyszczeń. Dlatego tak ważne jest opróżnianie kieszeni z monet, papierków, spinaczy itp.

Pralka nie wypompowuje całej wody

Zablokowany wąż odpływowy

Jeżeli mimo wyczyszczenia filtra pralka nadal nie funkcjonuje prawidłowo, niezbędne może okazać się przeczyszczenie węża odpływowego. Być może się zapchał lub zagiął. Po wykręceniu metalowej obejmy zdemontuj wąż i spróbuj go udrożnić, po czym zamocuj z powrotem, przykręcając obejmę. Zalecamy robić to ostrożnie i dokładnie, aby odprowadzana woda nie wyciekała na podłogę. Wystarczy przepuścić przez niego gorącą wodę pod ciśnieniem. Jeśli wąż jest pozaginany lub skręcony, należy ułożyć go tak, aby umożliwić swobodny odpływ brudnej wody z pralki.

Pralka nie wypompowuje całej wody

Niedrożne wężyki hydrostatu

Wężyków, które się mogą zapchać w pralce jest niestety więcej. Są nimi, przykładowo, wąż odpływu wody do filtra i pompy lub wąż pomiędzy elektrozaworem, a szufladą na proszek do prania. Mogą osadzać się w ich resztki po proszkach i innych detergentach. Aby je wyczyścić, należy wlać do dozownika specjalny proszek do czyszczenia pralek i nastawić pranie bez ubrań, na minimum 60 stopni. Odświeżenie pralki jest wskazane raz na 6 miesięcy w zależności od częstotliwości prania.

Pralka nie wypompowuje całej wody

Uszkodzona pompa odpływowa w pralce

Kolejnym elementem, który może odpowiadać za to, że pralka nie odpompowuje wody jest pompa odpływowa. Nie wymieniaj tej części zanim nie sprawdzisz innych przyczyn usterki. Jeśli jednak pozostałe elementy działają sprawnie, to być może właśnie ona uległa uszkodzeniu. W pompie może zapchać się wirnik od zanieczyszczeń lub od osadów z kamienia. W przypadku uszkodzenia silnika w pompie, należy wymienić całą część. Wymiana pompy w pralce nie jest trudna, więc wizyta fachowca nie jest potrzebna.

pompa-odplywowa

Zobacz nasze inne artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 56

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x