Czym grozi przeładowanie pralki?

katarzyna | 20 października 2021

Przeładowanie pralki – czyli włożenie do bębna zbyt dużej ilości ubrań – może wiązać się z poważnymi usterkami. Niestety, jest to błąd często popełniany przez domowników. Choć bęben jest jednym z najsolidniejszych elementów, to jednak ma swój limit. Czym może poskutkować przeładowanie pralki? Podpowiadamy w artykule.


Niedoprane i uszkodzone ubrania

Skutkiem nadmiernego załadunku mogą być niedoprane ubrania. Ich ilość powoduje, że woda nie jest w stanie dokładnie się z detergentem, przez co po zakończonym praniu często nadal są brudne. Regularne przeładowanie pralki może prowadzić także do uszkodzeń tkanin spowodowanych zaczepianiem się o zamki i guziki. Zbyt duża ilość ubrań sprawia też, że bęben nie jest w stanie swobodnie wykonywać obrotów, przez co detergenty do prania pozostają nierozpuszczone. Skutkuje to smugami i plamami z proszku na ubraniach.

Nadmierne zużycie i uszkodzenie komponentów pralki

W zależności od modelu pralka może pomieścić od 3 do 12 kg załadunku. Regularne przeładowanie pralki może skończyć się nie tylko niedopranymi ubraniami, ale także nadmiernym zużyciem bębna, łożysk, sprężyn czy amortyzatorów. W skrajnych przypadkach obciążenie bębna może doprowadzić do przegrzania lub spalenia się silnika. Dlatego nie ma co się dziwić, kiedy pralka skacze przy wirowaniu. Jakich usterek możemy się spodziewać?

Uszkodzone łożysko

Bęben zacznie zwalniać, a pralka będzie wydawać huczący odgłos w trakcie pracy. Uszkodzenie łożyska może doprowadzić do usterek bębna lub silnika napędowego, czy nawet całego układu zawieszenia.

Uszkodzone sprężyn bębna pralki

Mogą one pękać lub wyciągać się – wtedy należy wymienić je na nowe.

Uszkodzony pasek napędowy

Pasek może zostać poluzowany, przez co bęben nie będzie wykonywał pełnych obrotów. Oprócz głośnych dźwięków wydawanych przez urządzenie, Twoja ubrania nie zostaną doprane.

Uszkodzony amortyzator

Taka usterka objawiać się będzie głośnym odgłosem, powodowanym uderzanie bębna o obudowę, a także skaczącą pralką.

Zbity wsad obija się o ścianki bębna i dzięki sile odśrodkowej rozpycha go. Waga takiego wsadu jest o wiele większa niż pierwotnie. Jak na sucho wkładaliśmy pranie. Warto o tym pamiętać podczas kolejnego prania. Trzymajmy się zasady 3/4 zbiornika pralki zapełniamy, pozostałe miejsce to „oddech i swoboda” podczas prania. Informacja o maksymalnej wielkości wsadu powinna znajdować się w instrukcji obsługi Twojego urządzenia. Pamiętaj, aby brać pod uwagę tę informację, aby uniknąć powyższych usterek. Nie zapominaj też, że suche ubrania są znacznie lżejsze, od mokrych.

przeładowanie pralki

Problem z odpompowaniem wody

Ściśnięte pranie skutecznie blokuje przepływ wody wewnątrz bębna. Przez to odpompowywanie wody staje się utrudnione bądź wręcz niemożliwe. To sprawia, że ubrania po zakończonym programie mogą ociekać wodą i konieczne będzie nastawienie kolejnego wirowania.

Objawy przeładowania pralki

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 79

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Tadeusz

???Jak dostać się do łożysk ???

Tadeusz

Moja pchała do pelna aż poszły łożyska-nie dociera że mokre jest dużo cięższe.NIE DOCIERA-tragedia.

2
0
Będę wdzięczny za komentarze.x