W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez lodówki. Jest to urządzenie, które należy do podstawowego wyposażenia każdej kuchni; dostępne na rynku w różnych wariantach, kolorach oraz konfiguracjach. Ale czy wiesz, kto i kiedy tak właściwie je wynalazł albo jak wyglądały wczesne chłodziarki? Jeśli nie, przeczytaj nasz artykuł, aby poznać interesujące ciekawostki o lodówkach!
Chłodzimy już ponad 150 lat
Tak, to prawda. Pierwsze urządzenia do chłodzenia produktów pojawiły się już w 1851 roku, zaprojektowane przez australijskiego wynalazcę, Jamesa Harrisona. Ich działanie polegało na produkcji kostek lodu. Następnie mężczyzna opracował patent na chłodzenie kompresyjne, które później wykorzystał do stworzenia systemu, obniżającego temperaturę piwa w browarze. Jednakże za właściwego ojca lodówek uważa się inżyniera Carla von Linde. To on udoskonalił metodę Harrisona do tego stopnia, że produkcja chłodziarek mogła rozwinąć się na szerszą skalę. Wówczas jako czynnika chłodniczego używano amoniaku, chlorometanu lub eteru dimetylowego.
W gospodarstwach domowych urządzenia tego typu pojawiały się już w 1913 roku, choć rynek rozszerzył się dopiero w 1920, kiedy zaczęto wykorzystywać freon. Wówczas stare modele – komory spożywcze, umieszczane na zbiorniku z kostkami lodu, zaprojektowane przez Freda W. Wolfa – zastąpiono bezpieczniejszymi wersjami, które wytwarzały mniej toksyn. Prawdziwy rozkwit produkcji lodówek nastąpił natomiast w latach 40. XX wieku – wtedy również pojawiły się zamrażalniki.
Pierwszy hit sprzedaży
Za najpopularniejszą lodówkę z dawnych czasów uważa się model Monitor-Top. Został on wynaleziony w 1927 roku przez firmę General Electric. Nazwa wzięła się od działa żelaznego okrętu wojennego USS Monitor z lat 60. XIX wieku. W tej chłodziarce kompresor umieszczony był powyżej komory, ukryty w ozdobnej obudowie. Wyprodukowano ją w ponad milionie egzemplarzy!
Lodówkowe święto
15 listopada to Dzień Filantropii, Otrębów, Uwięzionego pisarza, a także… Międzynarodowy Dzień Czyszczenia Lodówki! Warto więc wziąć udział w celebracji tego interesującego wydarzenia, chwytając za miskę z wodą oraz ściereczkę z mikrofibry. Oczywiście w chłodziarko-zamrażarce powinno się sprzątać częściej, niż tylko raz do roku, ale przy konkretnej okazji zawsze pojawia się dodatkowa motywacja. Jak wykonać czyszczenie? Zerknij do naszego artykułu, aby przekonać się, że nie ma w tym nic trudnego! P.S. – 30 października wypada dzień Nawiedzonej Lodówki.
Ile lodówek sprzedaje się w Polsce?
Dużo. Jak podaje APPLiA, czyli polski związek pracodawców AGD, w 2017 roku zysk ze sprzedaży dużego sprzętu wyniósł około 5,9 miliarda złotych. W tej kwocie największy udział miały właśnie lodówki – 29%, prześcigając pralki, kuchenki i zmywarki. Po dokładnym przeliczeniu okazuje się, że Polacy zakupili chłodziarki za kwotę ponad 1,7 mld złotych. Przyjmując, że standardowe modele kosztują ok. 1500 zł, jest to około milion sztuk. W rok!
Najdroższa lodówka na świecie
O najbardziej kosztownym modelu chłodziarko-zamrażarki pisaliśmy na łamach naszego portalu. Meneghini La Cambusa nadal jest najdroższą lodówką na świecie, wycenioną na ok. 130 tysięcy złotych! A co w sobie zawiera? Piekarnik, spiżarnię, ekspres, telewizor, kamerę… Wszystko. Oczywiście dodając do tego najwyższej jakość wykonanie, można się spodziewać prawdziwego mistrza w dziedzinie chłodzenia. Czy faktycznie tak jest? Niestety nie mieliśmy okazji sprawdzić :).
Inox – co to znaczy?
Choć w chwili obecnej na rynku pojawia się coraz więcej różnokolorowych lodówek, wciąż najchętniej wybieranymi modelami pozostają srebrne. A te bardzo często oznaczane są jako inox. Czy jest to specjalna nazwa barw dla sprzętów domowych? Otóż wcale nie, określenie pochodzi od czegoś zupełnie innego. Tak naprawdę wzięło się od nazwy materiału, z którego wytwarzane są różne elementy urządzeń. Stal nierdzewna, bo to właśnie o nią chodzi, jest bardzo często wykorzystywana w przemyśle AGD, a słowo inox pochodzi od francuskiego inoxydable – nieutleniający się. Charakterystyczny kolor materiału zwyczajnie przyjął ten termin dla szybszej identyfikacji.
27 kilometrowa lodówka?
Było już o najdroższej lodówce, to teraz czas powiedzieć kilka słów o najdłuższej. Otóż największe urządzenie chłodzące na świecie ma aż 27 kilometrów i w jego wnętrzu można się nawet zgubić! Ale, co ważniejsze, nie służy wcale do przechowywania jedzenia. Jest częścią Wielkiego Zderzacza Hadronów – potężnego akceleratora cząstek, znajdującego się w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN w Genewie. Ma za zadanie ochładzać jego wnętrze.