Wiele razy wspominaliśmy o czyszczeniu układu odpływowego i dbaniu o filtr, ale jak wyczyścić pralkę ze szlamu już nie. Zbierający się brud ma bardzo niekorzystny wpływ na jakość prania. Nie tylko zatyka pralkę, ale może również doprowadzić do uszkodzenia pozostałych podzespołów.
Jak powstaje szlam w pralce?
Szlam to nic innego jak zabrudzenia, które zbierają się głównie w okolicy fartucha (czyli tej okrągłej uszczelki dookoła drzwi) oraz szuflady na detergenty. Przyczyną jego powstania jest sporadyczne czyszczenie pralki, a także pranie w niskiej temperaturze. Sprzyja też używanie różnych zmiękczaczy do prania i płynów do płukania. W momencie, gdy szlam osiada w fartuchu powoduje zabrudzenie tkanin podczas prania a także nieprzyjemny zapach nie tylko ubrań, ale też całego urządzenia.
Jak wyczyścić pralkę ze szlamu?
Najlepszym sposobem czyszczenia pralki ze szlamu jest użycie wybielacza i profesjonalnego środka czyszczącego pralki. Można także użyć domowego sposobu, jakim jest wymieszanie octu lub kwasku cytrynowego z sodą oczyszczoną. Niektórzy wybierają domestos, jako środek bakteriobójczy do czyszczenia pralki. Pamiętaj, żeby przed przystąpieniem do czyszczenia koniecznie założyć rękawiczki ochronne. W przeciwnym wypadku możesz poparzyć sobie skórę rąk. Potem namocz ściereczkę w wybielaczu i wyczyść dokładnie fartuch oraz szufladę na detergenty. Aby skutecznie wypłukać pralkę, warto po skończonym czyszczeniu puścić cykl „na pusto”, czyli ustawić program prania i włączyć urządzenie bez załadunku w środku. Gwarantuje to dokładne wypłukanie z resztek wybielacza.
Z domowych sposobów na czyszczenie pralki ze szlamu jest jeszcze wykorzystanie tabletek do zmywarki. Odświeżają i dezynfekują wnętrze pralki oraz zapewnią pozbycie się osadów.
Konserwacja pralki
Jeśli już poradziłeś sobie z problemem szlamu w pralce, to bardzo dobrze. Pamiętaj, że to nie oznacza końca problemów, bo skoro szlam pojawił się raz to może powracać. Ważne jest więc, żeby regularnie przecierać ściereczką fartuch co kilka tygodni, a nie tylko w sytuacji, kiedy szlam będzie już bardzo widoczny.
Niezwykle istotne jest też zostawianie każdorazowo otwartych drzwi pralki po zakończonym praniu. Jeśli zaraz po wyciągnięciu prania, zamkniesz drzwi, to wilgoć pozostanie w bębnie. W efekcie zaowocuje pleśnią na fartuchu. Dlatego też, aby pralka zachowała świeżość na dłużej, zostaw otwarte drzwi oraz uchyl szufladę na proszek.
Pamiętaj też, że w niektórych przypadkach brzydki zapach szlamu bierze się z kanalizacji. Dlatego też staraj się po pierwsze monitorować stan odpływu i kanalizacji, a po drugie wietrzyć pomieszczenie, w której znajduje się pralka. Tylko odpowiednia i przede wszystkich regularna dbałość o urządzenie pozwoli cieszyć się nią długi czas bez usterek. A to właśnie najczęściej zaniedbanie prowadzi do powstania większych problemów z częściami w urządzeniu i wiąże się z kosztowną naprawą.
Zobacz nasze inne artykuły: