Jak usunąć pleśń w pralce?

katarzyna | 30 marca 2020

Kiedy zorientujemy się, że z pralki lub pralko-suszarki wydobywa się brzydki zapach, zazwyczaj jest już za późno. Nie ma nic gorszego niż pleśń w pralce. Dlaczego? Ponieważ ciężko się jej pozbyć i jest szkodliwa dla zdrowia. Sprawdź, co możesz zrobić, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu prania oraz pleśni ze swojej pralki lub pralko-suszarki. Podpowiadamy co zrobić, aby pranie znów pachniało świeżością. 

Jak rozpoznać, że w pralce pojawiła się pleśń?

Pleśń to nasz wróg, a wilgotne środowisko sprzyja jej rozwojowi. Zarodniki grzybów oraz pleśni nie tylko niszczą urządzenie i zmniejszają jego efektywność, ale przede wszystkim są zagrożeniem dla zdrowia a nawet, w przypadku alergików, życia. Zacznij działać natychmiast jeśli: 

  • Zauważysz, że pranie brzydko pachnie stęchlizną.
  • Poczujesz nieprzyjemny zapach wydobywający się z urządzenia.
  • Dostrzeżesz szare lub szaro-czarne kropki (w zaawansowanym stadium rozległe plamy) na kołnierzu (fartuchu) lub w dozowniku na detergenty.
  • Po zakończonym cyklu prania masz kłopoty z oddychaniem lub duszności.

Gdy pleśń w pralce lub pralko-suszarce posunęła się za daleko

Pleśń w pralce jest bardzo trudna do usunięcia, dlatego w przypadku silnych wżerów i trudnych do usunięcia czarnych plam warto zastanowić się nad wymianą uszkodzonych części. Nie ma sensu ryzykować zdrowiem oraz brzydko pachnącym praniem. Praktycznie we wszystkich modelach pralek możesz samodzielnie wymienić fartuch, a w razie konieczności poprosić o pomoc fachowca. To właśnie na powierzchni gumowego kołnierza gromadzi się najwięcej osadów wapiennych i resztek detergentów ze względu na pofałdowania i zakamarki oraz materiał, z którego jest wykonany. Zdarza się, że resztki wody po skończonym cyklu prania pozostają na dole fartucha. Warto od razu przetrzeć go suchą szmatką, aby nie doprowadzić do pojawienia się pleśni. 

Z wymianą szuflady sprawa jest bardzo prosta, ponieważ wystarczy ją odblokować (naciskając zagłębienie na wkładce do płynu do płukania), wyjąć i zastąpić nową. Przy okazji wymiany szuflady pamiętaj o wyczyszczeniu wnętrza dozownika – tam również zbierają się osady a skutkiem tego może pojawić się pleśń.

plesn w pralce w dozowniku na proszek

Zacznij od gruntownego czyszczenia

Przygodę z czyszczeniem pralki rozpocznij od wrzucenia środka dezynfekującego do bębna, bez wsadu. Wybierz program z wysoką temperaturą, najlepiej powyżej 60 stopni. Puść cykl prania. Ten sposób pozwoli przeczyścić i odkamienić węże połączeniowe, bęben piorący, szufladę na proszek, opaskę gumową. Usuniesz oraz zdezynfekujesz większość osadów zalegających w pralce, które znajdują się w trudno dostępnych miejscach. Zapach pleśni będzie mniej drażniący, a pranie wyjęte świeżo z pralki nie powinno brzydko pachnieć.

Tak naprawdę wszystko zależy od stopnia zaawansowania pleśni w pralce. Czy jest ona powierzchowna czy już zdążyła weżreć się w elementy, takie jak: szuflada na proszek, fartuch i węże łączące dozownik z bębnem oraz bęben z pompą odpływową. Wilgotne środowisko pracy urządzeń piorących i zmywających sprzyja rozwojowi bakterii i pleśni. Osady z płynów do płukania pozostają w zakamarkach dozowników i z biegiem czasu nieczyszczone zaczynają pleśnieć. Formuła dzisiejszych detergentów jest bardzo lepka i zawiera substancje pieniące, dlatego po płukaniu wodą nie zawsze wszystko jest wymywane. 

Jak zapobiec rozwojowi pleśni w pralce?

  • Wyciągnij pranie zaraz po zakończeniu całego cyklu,
  • wietrz często pomieszczenie, w którym znajduje się pralka,
  • po skończonym praniu pozostaw otwarte drzwiczki i szufladę na detergenty, pozwól aby pralka wyschła,
  • przetrzyj suchą szmatką opaskę gumową (fartuch) dookoła bębna,
  • sprawdzaj regularnie stan filtra przy pompie odpływowej,
  • raz na pół roku przeczyść pralkę środkiem odkamieniającym.

Domowe sposoby na pozbycie się pleśni

Jednym z najlepszych i sprawdzonych domowych sposobów na pozbycie się pleśni jest użycie wody z octem oraz wybielacza. Jak wyczyścić pralkę za pomocą octu i wybielacza?

  1. Nasączoną octem ścierką przetrzyj gumowy fartuch oraz szufladę na detergenty i jej wnętrze. Trudno dostępne miejsca możesz czyścić szczoteczką namaczaną w roztworze wody i octu. 
  2. Wlej 0.5 litra octu do szuflady na detergenty i puść puste pranie w wysokiej temperaturze. 
  3. Po zakończonym cyklu wlej do szuflady wybielacz i uruchom kolejne puste panie w wysokiej temperaturze. 
  4. Ponownie przetrzyj szmatką szufladę oraz fartuch. Pleśń, jeśli nie była w mocno zaawansowanym stadium, powinna zniknąć.

Używanie środków grzybobójczych

W sklepach dostępnych jest wiele rożnych preparatów, które pomogą w walce z pleśnią. Wybór należy do Ciebie. Pamiętaj jednak o własnym bezpieczeństwie. Zawsze stosuj się do załączonej instrukcji użycia, a także zakładaj gumowe rękawiczki i maseczkę. Preparaty chemiczne mogą być silnie drażniące dla oczu, skóry oraz układu oddechowego! 

Innym sposobem na pozbycie się pleśni i drobnoustrojów z pralki lub pralko-suszarki jest ozonowanie urządzenia. Sam proces ozonowania jest bardzo skuteczny i pozwala na pozbycie się bakterii, wirusów, alergenów czy grzybów. Technologia ta jest jednak mało popularna ze względu na cenę, dostępność urządzeń oraz niekiedy szkodliwość dla zdrowia. Jeśli zdecydujesz się na ozonowanie pralki lub pralko-suszarki, skorzystaj z usług profesjonalnej firmy.  

A jakie są Twoje metody na usunięcie pleśni w pralce? Podziel się z nami w komentarzu. 

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.3 / 5. Liczba głosów: 43

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Leszek

Ocet nie jest bardziej żrący niż roztwór soli. Gdyby tak było, wszyscy mielibyśmy popalone żołądki. Stosowany raz na jakiś czas nie uszkodzi pralki, a ją – razem z sodą – porządnie zdezynfekuje. Wbrew temu, co Pani pisze, nie powoduje szybszego zużycia uszczelek. Środki na bazie chloru to robią, a tego próżno szukać w occie. Kolejną sprawą jest to, że byłem na paru stronach seriwsów AGD i oni sami ocet i sodę polecają.

Bartorz

NaHCO3 + CH3COOH → CH3COONa + H2O + CO
bez sensu razem soda i ocet 🙂

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x