Jak usunąć pleśń w pralce?

katarzyna | 30 marca 2020

Kiedy zorientujemy się, że brzydki zapach wydobywa się z pralki, zazwyczaj jest już za późno. Nie ma nic gorszego niż pleśń w pralce. Dlaczego? Ponieważ ciężko się jej pozbyć. Sprawdź, co możesz zrobić, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu w pralce oraz pleśni. Podpowiadamy.

Gdy pleśń w pralce posunęła się za daleko

W przypadku silnych wżerów i trudnych do usunięcia czarnych plam warto zastanowić się nad wymianą uszkodzonych części. Nie ma sensu ryzykować zdrowiem oraz brzydko pachnącym praniem. Praktycznie we wszystkich modelach pralek możesz samodzielnie wymienić opaskę gumową lub poprosić o pomoc fachowca. To w nim najwięcej gromadzi się osadów ze względu na pofałdowania i zakamarki. Czasami resztki wody zostają po skończonym cyklu prania na dole opaski. Warto zawczasu przetrzeć suchą szmatką i nie doprowadzić do pleśni.

Z wymianą szuflady sprawa jest bardzo prosta, ponieważ wystarczy ją odblokować (naciśnij zagłębienie na wkładce do płynu do płukania) i całkowicie wyjąć.

plesn w pralce w dozowniku na proszek

Zacznij od gruntownego czyszczenia

Przygodę z czyszczeniem pralki rozpocznij od wrzucenia środka dezynfekującego do bębna, bez wsadu. Wybierz program z wysoką temperaturą, najlepiej powyżej 60 stopni. Puść cykl prania. Ten sposób pozwoli przeczyścić i odkamienić przewody łączące poszczególne elementy, bęben piorący, szufladę na proszek, opaskę gumową. Usuniesz oraz zdezynfekujesz większość osadów zalegających w pralce, która znajduje się w trudno dostępnych miejscach. Zapach pleśni będzie mniej drażniący, a pranie wyjęte świeżo z pralki nie powinno brzydko pachnieć.

Tak naprawdę wszystko zależy od stopnia zaawansowania pleśni w pralce. Czy jest ona powierzchowna czy już zdążyła weżreć się w elementy, takie jak: szuflada na proszek, fartuch i węże łączące dozownik z bębnem oraz bęben z pompą odpływową. Wilgotne środowisko pracy urządzeń piorących i zmywających sprzyja rozwojowi bakterii i pleśni. Osady z płynów do płukania pozostają w zakamarkach dozowników i z biegiem czasu nieczyszczone zaczynają pleśnieć. Formuła dzisiejszych detergentów jest bardzo lepka i zawiera substancje pieniące, dlatego po płukaniu wodą nie zawsze wszystko jest wymywane.

Jak zapobiec rozwojowi pleśni w pralce?

– wietrz często pomieszczenie, w którym znajduje się pralka

– po skończonym praniu pozostaw otwarte drzwiczki i szufladę na proszek, pozwól aby wyschła pralka

– przetrzyj suchą szmatką opaskę gumową dookoła bębna

– sprawdzaj regularnie stan filtra przy pompie odpływowej

– raz na pół roku przeczyść pralkę środkiem odkamieniającym

Czy używać ocet i sodę oczyszczoną? Jest wielu przeciwników i zwolenników tego rozwiązania. Ja jestem przeciwna używania octu, ponieważ jest silnie żrący i niszczy uszczelki, połączenie gumowe, wysusza je, doprowadza do szybszego zużycia i w efekcie popękania. Jeżeli chcesz zadbać o swoją pralkę lepiej stosować bezpieczniejsze środki, przede wszystkim sprawdzone.

A jakie są Twoje metody na usunięcie pleśni w pralce? Podziel się z nami w komentarzu.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.3 / 5. Liczba głosów: 20

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments