Żelazko nie wytwarza pary

katarzyna | 14 grudnia 2017

Żelazko parowe to urządzenie, które znacznie przyspiesza prasowanie. Może się jednak zdarzyć, że przestanie wytwarzać parę. Żelazko nie wytwarza pary? Najczęstszym powodem takiego stanu rzeczy jest kamień, znajdujący się w zbiorniku na wodę. W takiej sytuacji konieczne jest odkamienienie. Po nim wszystko powinno wrócić do normy.


 Domowy sposób na odkamienienie

Do odkamienienia żelazka domową metodą potrzebny będzie profesjonalny odkamieniacz łagodny dla sprzętu, ściereczki do czyszczenia, ściereczki do prasowania, wykałaczki czy też patyczek do szaszłyków. Gdy już całkowicie wyparuje można przejść do ostatniego kroku. Polega on na wlaniu wody do zbiornika i uruchomieniu żelazka. Proces parowania usunie złogi kamienia, osadów i brudu. W konsekwencji problem z brakiem pary w żelazku może zostać rozwiązany. Odkamienianie żelazka warto przeprowadzać przynajmniej raz w miesiącu. Oczywiście, jeśli do prasowania nie jest używana specjalnie przygotowana woda lub demineralizowana.

zelazko nie wytwarza pary - co moze byc przycyzna


Czyszczenie stopy żelazka

Jeżeli żelazko nie wytwarza pary, a na jego stopie jest widoczny osad oznacza to obecność kamienia. W takiej sytuacji należy użyć sztyftu do silnych zabrudzeń i przyłożyć do gorącej stopy żelazka. Brud zacznie się rozpuszczać wraz z topniejącym środkiem w sztyfcie. Jeżeli ilość kamienia jest duża warto najpierw przetkać otwory na sucho. Zwróć uwagę, że topniejąca wydzielina będzie ściekać na podłogę, więc zabezpiecz wcześniej miejsce czyszczenia.


Pielęgnacja zbiornika na wodę

W tym kroku wlewamy odkamieniacz do zbiornika na wodę. Następnie ustawiamy żelazko na najwyższą temperaturę i włączmy funkcję parowania. Kamień powinien wypadać przez otwory. Można rozpocząć prasowanie na przygotowanej ściereczce. Na niej będzie się zbierał osad. Jeżeli kamienia jest dużo można powtarzać tę czynność kilkukrotnie. Oprócz kamienia może być kilka innych powodów, dlaczego żelazko nie wytwarza pary. Przejdźmy do kolejnych problemów.


Mało wody w zbiorniku wody

Producent jasno określa, ile wody ma być w zbiorniku, aby wytwarzająca się para była jakościowa. Jeżeli nie masz wody w zbiorniku, poinformuje Cię o tym kontrolka na generatorze. Dolej wody w razie potrzeby. Zużycie jej stosunkowo jest szybkie w przypadku używania najwyższego stopnia wyrzutu pary.

Żelazko nie wytwarza pary2


Słabo nagrzany generator pary

W przypadku nie osiągnięcia temperatury wymaganej do wytworzenia pary, żelazko nie będzie jej wypuszczać. Problemy z grzałką mają związek z podgrzewaniem wody. W przypadku jej awarii lub przepalenia trzeba liczyć się z wydatkami na naprawę. Samodzielna naprawa żelazka może być problematyczna z uwagi na delikatne plastikowe elementy obudowy.

Zawsze sprawdź najbardziej prozaiczne rzeczy związane z pielęgnacją, zanim obawiać się będziesz poważnej usterki.

Oceń post

kliknij na gwiazdkę!

Średnia ocen / 5. liczba ocen:

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Najciekawsze artykuły