Naprawa żelazka – czy warto?

katarzyna | 21 lutego 2017

Żelazko to dziś wręcz urządzenie niezbędne, które można znaleźć w większości gospodarstw domowych. Nie jest ono niezbędne do codziennego życia, jednak znacznie je ułatwia, dlatego tak chętnie z niego korzystamy.


Jakie żelazko wybrać?

Wydawać by się mogło, że to proste urządzenie niewiele się między sobą różni. A jednak, wyróżnia się kilka rodzajów żelazek. Pierwsza grupa to żelazka przewodowe i bezprzewodowe. Żelazka bezprzewodowe nie ograniczają ruchów i można ich używać w każdym miejscu. Żelazka przewodowe muszą być podłączone do prądu jeśli chcemy z nich korzystać.

Urządzenia różnią się między sobą również sposobem prasowania ze względu na zastosowanie różnych technologii. Wyróżnia się żelazka:

  • Parowe – dzięki możliwości zastosowania pary prasowanie jest łatwiejsze, wodę umieszcza się w pojemniku umieszczonym w żelazku,
  • Turystyczne – małe, poręczne urządzenie o niewielkiej wadze, idealne w czasie podróży,
  • Suche – coraz rzadziej stosowane, nie posiada funkcji prasowania na mokro,
  • Systemowe – ostatnio coraz bardziej popularne żelazko ze stacją, w której umieszczana jest woda, następnie przekazywana do żelazka w formie pary.

Wybór rodzaju urządzenia ma zdecydowany wpływ na komfort prasowania. Jeśli chodzi o awaryjność urządzeń, to wszystkie narażone są na ewentualne zepsucie w takim samym stopniu. Dlatego ważna jest w tym przypadku przede wszystkim odpowiednia dbałość o urządzenie.


Jak dbać o urządzenie, by naprawa żelazka nie była konieczna?

Podobnie, jak w przypadku innych urządzeń RTV i AGD do prawidłowego funkcjonowania żelazka konieczna jest jego właściwa pielęgnacja. Jak więc dbać o urządzenie, tak aby naprawa żelazka nie była konieczna? Nieczyszczona stopa żelazka może prowadzić do jej przypalenia, jak również do przypalenia ubrań. Stopa żelazka powinna być czyszczona regularnie z użyciem wilgotnej szmatki, którą należy prasować do momentu aż stopa żelazka nie będzie czysta. Generator pary ze względu na zalegającą wewnątrz wodę jest narażony na różnego rodzaju osady, w tym przede wszystkim na osad z kamienia. Jeśli generator pary nie jest na bieżąco oczyszczany, to awaria urządzenia jest bardzo prawdopodobna.

Nowoczesne żelazka posiadają funkcję sygnalizowania konieczności wykonania czynności oczyszczania urządzenia z kamienia. Warto również zadbać o zewnętrzną obudowę żelazka. Jej czyszczenie nie jest trudne, a z pewnością wpływa na estetykę urządzenia. Wystarczy niewielka ilość płynu do mycia naczyń oraz wilgotna ściereczka, którą przeciera się zewnętrzną powierzchnię.


Zepsute żelazko – czy warto naprawiać?

W momencie, gdy żelazko ulega awarii, pojawia się dylemat. Czy naprawiać urządzenie? A jeśli tak, to czy robić to samodzielnie czy zgłosić usterkę do serwisu naprawczego. Po pierwsze, zachęcamy do dokonania obserwacji, jakie są objawy i jak zachowuje się zepsute żelazko, a następnie do próby postawienia właściwej diagnozy. Usterka nie zawsze należy do skomplikowanych, dlatego warto to ocenić przed skorzystaniem z usług profesjonalnych firm. Może okazać się, że naprawa żelazka przewyższa koszt zakupu nowego urządzenia.

Dziś wybór na rynku jest tak szeroki, że bez problemu można znaleźć odpowiedni model. Jak oszacować koszty? W przypadku napraw domowych jedynym kosztem jaki się pojawia jest koszt części do żelazka. Bez wychodzenia z domu mogą Państwo sprawdzić cenę danej części przeglądając oferty sklepów internetowych zajmujących się dystrybucją takich produktów. Szeroki wybór części oferuje sklep north.pl. Przy danym produkcie wskazana jest informacja o cenie, terminie wysyłki oraz wyświetlane są dla ułatwienia produkty powiązane.


Jak naprawić żelazko?

Najczęstszym problemem, który pojawia się przy żelazkach jest sytuacja, w której urządzenie przestaje grzać. Stajemy w tym momencie przed dylematem: „Jak naprawić żelazko?” Przyczyny usterki mogą być różne, natomiast w pierwszej kolejności należy wyeliminować te, które pojawiają się najczęściej. Po pierwsze najlepiej jest sprawdzić czy w urządzeniu jest napięcie i czy w którymś miejscu nie znika. Wymaga to odkręcenia obudowy. Czasami z powodu przegrzania następuje usterka bezpiecznika termicznego.

Awarii mógł również ulec termostat. Bardzo często zdarza się jednak, że problem nie jest poważny i wystarczy przetarcie wewnętrznych elementów żelazka, w tym mechanizmu termostatu. Innym częstym problemem jest awaria generatora pary. Gdy generator nie podaje pary, przyczyn może być kilka. Należy sprawdzić czy elektrozawór w stacji jest sprawny, a następnie kontroli powinien podlegać włącznik żelazka oraz przewód żelazka.


Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.6 / 5. Liczba głosów: 38

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
30 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Michał

Stacja parowa Philips GC 7635/30 wytwarza mało pary (ale wytwarza) i słabo podgrzewa stopę. Pompka działa głośniej niż zwykle. Wymieniony filtr – bez efektu. Przepuszczenie wody z octem też bez efektu.

Magda B.

Możliwe, że uszkodzony jest termostat.

TOMEK

Stacja pary Braun Type 12870010 model IS 7156BK pobiera z trudem wodę a w chwilii wyrzutu pary wylewa wodę. Mam wrazenie, że stpa rozgrzewała sìę wcześniej a teraz dopiero w chwili produkvji pary. Jakie mogą być przyczyny awarii?

Magda B.

Najczęstszą przyczyną usterek jest kamień wiec proszę najpierw przeprowadzić odkamienianie urządzenia.
Do sprawdzenia grzałka, termostat i elektrozawór.
https://north.pl/baza-porad/zelazko-nie-wytwarza-pary/

Agnieszka

Witam. Mam generator pary Philips. Nagrzewa się ale nie generuje pary. Pobiera wodę która spływa do zbiornika na kamień. Używam wody destylowanej.

Magda B.

Proszę przeprowadzić odkamienianie, ponieważ jest to najczęstszą przyczyną takiej usterki.
Samo używanie wody destylowanej nie uchroni przed powstawaniem kamienia, a jedynie wydłuża czas jego gromadzenia.

Krystyna

Po wyczyszczeniu żelazka, a wlałam wodę destylowaną i uchwyt jest mokry.

Luiza

Nie rozumiem do końca jaki jest problem, mogłabym prosić o więcej informacji?

Wioletta

Witam. Mam generator pary Philipsa, po włączeniu i nagrzaniu leje się woda. Co może być przyczyną?

Luiza

Urządzenie jest zakamienione, bądź awarii uległ termostat.

Robert

Dzień dobry. Stacja parowa Tefal sv8011. Grzeje poprawnie, natomiast po naciśnięciu przycisku generatora pary słychać pracę jakiegoś urządzenia w korpusie (pompa?), słychać, jakby zaraz miała się niby pojawić para, ale potem ten dźwięk staje się jakby stłumiony. Ma się wrażenie, jakby para chciała się „przecisnąć”, ale coś ją blokuje. Zaznaczam: to tylko wrażenie 🙂 Może całkowicie błędne… Tefal odkamieniany raczej dość regularnie. Awaria nastąpiła podczas prasowania. Pracowało wszystko poprawnie, a po chwili para się już nie pojawiała. Rozebrałem korpus: gołym okiem nie widać jakichś „przebarwień” na podzespołach. Nic się nadzwyczajnie nie grzeje. Myślałem, że może jakaś gigantyczna ilość kamienia coś… Czytaj więcej »

Magda B.

Prawdopodobnie to właśnie pompka jest przyczyną usterki.
Jeśli wszystkie śrubki są odkręcone a stopy nie można zdemontować to trzeba poszukać jeszcze zaczepów. Niestety nie posiadamy instrukcji demontażu tego elementu.

Monika

Mam żelazko Philips Azur Elit, czy mogłam uszkodzić żelazko wyjmując pojemnik quick calc release przy rozgrzanym żelazku? Po włączeniu do sieci żelazko działa, ale nie nagrzewa się.

Luiza

nie powinno to być powodem zaistniałej usterki

Krzysztof

Przy wyrzucaniu pary wylatuje czarny szlam, czy juz wyrzucić żelazko czy da sie z tym coś zrobić

Łucja

Mam żelazko że stacją parowa firmy HKoenig .. wszystko działa .ale nie daje pary gdy przycisk naciskam jest tylko sygnał.. co może być przyczyną ???

Mateusz

Kamień

Krzysztof

Witam. Posiadam generator pary firmy BOSCH. Podczas odkamienianie, przy ponownym załączeniu urządzenia cały czas pobiera wodę, nie wyłącza się.. Przypuszczam że nastąpiło zwarcie ake nie jestem pewien

bolek

Rysunek „rozłożonego” na ponumerowane i nazwane części żelazka ułatwiło by ich zamówienie.

Małgorzata

Mam żelazko z generatorem paryDBS 4020. Po włączeniu do prądu w żelazku świeci się tylko lampka podświetlająca a żelazko nagrzeea się ledwie do ok 30 stopni – co się mogło stać????

Barbara

Mam żelazko firmy monster euroflex z deską i wytwornicą pary . Przepalił się kabel który łączy żelazko z deską i wytwornicą pary . Czy posiadacie takie do wymiany ?typ IB 40 HS mod IB 40 compact green 2112E10120189 poproszę o wiadomość

Jaroslaw

Żelazko ze stacją parową philips – po włączeniu żelazka jest OK, ale gdy następuje wyrzut pary następuje wyłączenie prądu na bezpieczniku rocznicowopradowym. To samo w innym miejscu, wiec nie jest to problem instalacji tylko żelazka. Może być przewód do wymiany?
Jak kontaktować się z serwisem, czy jest w Gdańsku? Lub gdzie wysłać urządzenie. Ma 23 lata i jest po gwarancji. Orientacyjny koszt
Jarosław
Proszę o info

Krystyna

Mam ten sam problem. Czy otrzymał Pan odpowiedź? Nie wiem co mam robić? Serwis, kupić nowy?

Dobromir

czy można gdzieś kupić części zapasowe do żelazek?

Patrycja

tak, może Pan kupić w naszym sklepie. Proszę podać dane z tabliczki znamionowej oraz konkretne części, które Pan potrzebuje. Sprawdzimy, czy posiadamy je w swoim asortymencie.

aneta

dzień dobry, proszę o informację, czy można wymienić spód – żelazko Philips Azur advanced – upadło i złamał się czubek stopki:(

Magda B.

Proszę o załączenie zdjęcia tabliczki znamionowej żelazka.

edyta

dzis wszystko robią tak by funkcjonowało jak najkrócej minimum 2 lata i żeby kupic nowe badziew totalny

30
0
Będę wdzięczny za komentarze.x