Naprawiaj, nie wyrzucaj!
Dołącz do #RepairChallenge

Żelazko parowe czy z generatorem pary? Różnice

co wybrac zelazko parowe czy z generatorem pary

Prasowanie jest jedną z najmniej lubianych czynności domowych. Nie ma nic gorszego, niż godziny spędzone nad deską z ciężkim żelazkiem w dłoni. Czy można to jakoś zmienić? Jeśli myślisz o prasowaniu tylko w taki sposób, w jaki opisaliśmy powyżej, to znaczy, że nie jesteś na bieżąco z nowinkami technologicznymi 😉 Obecnie na rynku są do wyboru nie tylko klasyczne żelazka parowe, ale także generatory pary. Czym się różnią?


Różnice w działaniu

Gorąca para, wytwarzana w żelazku lub generatorze pary, znacznie szybciej wnika w materiał, niż samo powietrze. Stąd też coraz częściej wybierane są żelazka parowe i generatory pary. Jak to działa? Woda, znajdująca się w zbiorniku, pod wpływem wysokiej temperatury zmienia się w parę wodną i wydostaje z żelazka poprzez otwory w stopce.

Taka metoda prasowania jest dużo bardziej wygodna i bezpieczna. Dzięki parze wodnej szybciej i łatwiej rozprasujesz nawet największe zagniecenia na trudnych tkaninach, takich jak np. len. Poza tym nie trzeba do każdego rodzaju tkaniny ustawiać odpowiedniej temperatury na pokrętle. Bez obaw o przypalenie ulubionych ubrań wyprasujesz wszystko za pomocą pary wodnej.

Żelazko parowe czy z generatorem pary


Żelazko parowe – budowa

Żelazko parowe ma już wbudowany zbiornik na wodę, najczęściej o pojemności ok. 300 ml. Jest niewielkich gabarytów, raczej poręczne, z wieloma przydatnymi funkcjami. To idealny wybór dla osób, które prasują około 2-3 razy w tygodniu albo i rzadziej, głównie te same tkaniny – np. dżinsy czy bawełniane koszulki. Jego zaletą jest też cicha praca i przede wszystkim atrakcyjna cena. Do wad można zaliczyć konieczność czyszczenia zbiornika na wodę. W przeciwnym razie zbierający się tam osad z kamienia może zostawić nieprzyjemne smugi na ubraniach.

Żelazko parowe czy z generatorem pary


Budowa generatora pary

Generator pary działa podobnie, bo tu para też jest wypuszczana na materiał przez otwory w stopce, ale wytwarzana jest ona właśnie w generatorze i prowadzona do żelazka przez gruby przewód. Główną zaletą tego rodzaju prasowania stanowi niewątpliwie szybkość. Można prasować nawet kilka par dżinsów jednocześnie, układając jedną parę na drugą. Para wodna przeniknie przez wszystkie warstwy materiału i rozprasuje każde zagniecenia.

Tak samo jest w przypadku pościeli czy ręczników. Wystarczy złożyć je na kilka części i prasować pierwszą warstwę. Para wodna sama zrobi resztę. Niewątpliwy atut generatora to też możliwość użytkowania go w pionie. Idealne rozwiązanie dla osób prasujących uniformy i eleganckie koszule. Słowem, jeśli prasujesz często i zastanawiasz się, czy żelazko parowe czy z generatorem pary, to ta druga opcja jest właśnie dla Ciebie!

Żelazko z generatorem pary
źródło: JBM.pl
Oceń post:
avatar
  Subscribe  
Powiadom o