Zaprogramuj swoje sprzątanie z robotem odkurzającym

katarzyna | 31 marca 2020

Mało kto lubi sprzątać. Jest to czynność męcząca, długotrwała, a do tego właściwie mogłaby się nie kończyć. Zawsze znajdzie się jakaś przestrzeń czy miejsce, które można wyczyścić. Podobnie sprawa wygląda w przypadku odkurzania. Choćby robiło się to codziennie, na podłodze zawsze pozostanie zapomniany kłębek sierści bądź resztka kurzu, szczególnie pod meblami lub w rogach pomieszczeń. Jak uporać się z tym problemem? Podpowiadamy: zaprogramuj swoje sprzątanie z robotem odkurzającym!

Wybierz najlepsze ustawienia

Roboty sprzątające wciąż pozostają sprzętem drogim, a co za tym idzie, stosunkowo ekskluzywnym. Pojawiają się jednak w coraz większej ilości domów – głównie dlatego, że są praktyczne, intuicyjne i wygodne. W chwili obecnej większość modeli pozwala na wybranie dwóch sposobów sprzątania.

Pierwszy polega na tym, że urządzenie jest z góry zaprogramowane na uruchamianie się o konkretnej porze lub co określony czas. Może więc rozpocząć pracę raz na dwie godziny czy codziennie w południe. To dobry sposób dla zapominalskich – nie trzeba pamiętać o tym, by samodzielnie włączyć urządzenie, a będzie ono działało nawet wtedy, kiedy nikogo nie ma w domu.

Drugi wymaga ingerencji ze strony właściciela. On sam wybiera, kiedy robot odkurzający ma rozpocząć sprzątanie, używając dedykowanej aplikacji na telefon. To rozwiązanie jest idealne dla rodziców, którzy nie chcą obudzić śpiących dzieci, ale sprawdzi się także podczas wizyty gości czy po prostu wtedy, kiedy chce się mieć pełną kontrolę nad sprzątaniem. Przyda się także do mocniej zabrudzonych miejsc, które trzeba ewentualnie poprawić.

Oczywiście obu tych sposobów można używać naprzemiennie i dowolnie dostosowywać do własnych potrzeb. Roboty odkurzające dają duże możliwości personalizacji ustawień.

Zaprogramuj swoje sprzątanie z robotem odkurzającym

Kontroluj trasę robota

Nowoczesne odkurzacze automatyczne uczą się domu na pamięć. Robią to za pomocą kamer, umieszczonych na froncie, a także dzięki powtarzaniu kilka razy tej samej trasy. Zapamiętują układ ścian, rodzaj podłoża oraz rozkład pomieszczeń. To duże ułatwienie, ponieważ użytkownik może na bieżąco zaznaczać, na jakich miejscach robot ma skupić się bardziej, a które całkowicie pominąć.

Modele typu iRobot Roomba i9 czy Samsung POWERbot samodzielnie dobierają najszybszą drogę do posprzątania całego domu, po czym wyświetlają jej przebieg w aplikacji. To daje możliwość skontrolowania, czy wszystkie kąty zostały odkurzone w prawidłowy sposób. Urządzenie bez problemu wjeżdża na dywan, by po chwili ponownie zjechać na panele, odpowiednio dostosowując nacisk szczotek oraz wysokość kółek.

Nie da się ukryć, że możliwość zaprogramowania robota według swoich preferencji jest znaczącym ułatwieniem podczas gruntownych porządków. Znając trasę urządzenia, można w międzyczasie umyć podłogę czy zająć się innymi rzeczami. Kamery przy okazji służą także jako monitoring – pozwalają podglądać wnętrze domu podczas pobytu na zewnątrz.

To, że robot odkurzający może pracować często i bez ingerencji użytkownika, jest idealnym rozwiązaniem w okresie świątecznym. Warto wówczas odsunąć od ścian wszystkie meble i pozwolić, by urządzenie posprzątało również tam.

Robot roomba

Nie zapomnij o konserwacji

Robot odkurzający, jak każde urządzenie AGD, wymaga regularnej konserwacji. Po pierwsze – trzeba go czyścić. Kluczem do bezproblemowej i bezawaryjnej pracy sprzętu jest codzienne usuwanie zanieczyszczeń z pojemnika na brud oraz oczyszczanie filtra z kurzu przynajmniej raz na dwa tygodnie. Kółka i szczotki boczne także warto raz na jakiś czas wyczyścić z włosów oraz innych zabrudzeń, przyklejających się do powierzchni.

Po drugie, odkurzacz automatyczny posiada elementy eksploatacyjne, które ze względu na częste używanie, od czasu do czasu należy wymienić. Należy do nich:

  • Filtr, odpowiadający za oczyszczanie powietrza – co 2 miesiące,
  • Przednie kółko obrotowe – co 12 miesięcy,
  • Szczotki boczne, które zbierają brud – co 6-12 miesięcy,
  • Szczotki główne lub szczotki z wałkiem – w przypadku zniszczenia lub awarii.

Wymiana części użytkowych w robotach jest bardzo prosta. Zachęcamy do skorzystania z naszych instrukcji do robota iRoomba i9 oraz Xiaomi Roborock serii S50, opublikowanych w formie wideo na portalu YouTube. Można stosować zarówno oryginały, jak i zamienniki – w zależności od preferencji.

Spraw, że sprzątanie będzie krótsze, a także o wiele bardziej komfortowe!

Zaprogramuj swoje sprzątanie z robotem odkurzającym

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 12

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x