Uszkodzony zaparzacz w ekspresie do kawy – objawy

katarzyna | 3 lipca 2018

Parzenie kawy to swego rodzaju sztuka, która pozwala na co dzień delektować się przepysznym „czarnym naparem”. Do przygotowania kawy w wielu domach wykorzystuje się ekspres, który znacznie ułatwia sprawę. Ale co jeżeli urządzenie odmawia posłuszeństwa? Czasami uszkodzony zaparzacz w ekspresie do kawy może skutecznie zepsuć poranek. Jakie mogą być objawy?

jak rozpoznać uszkodzony zaparzacz w ekspresie

Fusy w kawie

Jeśli w kubku kawy znajdujesz fusy, zdecydowanie rzuć okiem na zaparzacz. Taka okoliczność stanowi niemalże jednoznaczny dowód na to, że ten element ekspresu zawodzi. Uszkodzony zaparzacz albo zacinająca się dźwignia tłoka mogą powodować, że do naszej kawy trafią resztki zmielonych ziarenek. Warto również zwrócić uwagę na stan sitka, ponieważ z czasem może dojść do jego uszkodzenia lub poluzowania śruby która go mocuje.

Mała ilość kawy

Jeżeli po zrobieniu świeżej kawy, w filiżance znajdujesz jej zbyt małą ilość, jest to sygnałem nieprawidłowości. Taka sytuacja stanowi jeden z objawów nieprawidłowo działającego zaparzacza. W takiej sytuacji sprawdź stan zaparzacza. Możliwe, że nagromadziło się w nim dużo osadu lub sitko jest zatkane. Pozapychane lub zacinające się elementy skutecznie blokują przepływ wody, dlatego w filiżance może pojawić się mniejsza porcja naparu niż kiedyś.

Świecące kontrolki na ekspresie

W nowych ekspresach do kawy stosuje się system przedwczesnej ochrony podzespołów. Jeśli układ ekspresu wykryje wadę, zazwyczaj w jakiś sposób będzie się to objawiać. W przypadku nowych urządzeń najczęściej będzie to komunikat w postaci charakterystycznie świecących kontrolek lub pojawienie się kodu błędu. Jedną z nich może być przegląd zaparzacza.

Zalany ekspres do kawy

W zaparzaczu znajduje się uszczelka tłoka, do którego dochodzą też rurki z dopływem wody z bojlera. Jeżeli któraś jest uszkodzona lub porwana – woda może przedostawać się do wnętrza ekspresu i zalewać inne podzespoły. Zalany ekspres nie jest w stanie przygotować kawy.

Ekspres nie przygotowuje kawy

Zaparzacz jest sercem każdego ekspresu ciśnieniowego. Nieprawidłowa praca tego elementu może objawiać się problemem ze zrobieniem napoju. Aby doszło zaparzenia kawy, gorąca woda musi najpierw trafić do zaparzacza, gdzie dochodzi do sprasowania krążka. Jego nieprawidłowa pozycja w całym cyklu może doprowadzić do awarii. Uszkodzony zaparzacz w ekspresie to częsta przyczyna usterek, szczególnie jeżeli rzadko go konserwujemy. Smarowanie silikonem uszczelek oraz prowadnicy tłoka jest kluczowe, aby nie zacinał się podczas pracy.

uszkodzony zaparzacz
Zaparzacz do ekspresu Saeco

Zacinanie się zaparzacza

To kolejny objaw usterki jednostki zaparzającej. Dźwignia zaparzacza, suwnica i prowadnice muszą luźno oraz płynnie przesuwać się podczas pracy. Uszkodzony zaparzacz w ekspresie może wiązać się z drogą naprawą. Niektórzy producenci sprzedają zaparzacze w całości, np. Delonghi. Z kolei np. Saeco lub Philips na części, czyli poszczególne elementy można zakupić osobno.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 14

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Katarzyna

Witam mam Express Nivona typ-672 romantic. Na wyświetlaczu miga pierwszy i ostatni słupek. Wyciągałam system zaparzania kawy, dokładnie wymyłam, ale sytuacja jest identyczna. Gdzie tkwi problem? Katarzyna

2
0
Będę wdzięczny za komentarze.x