Podstawowym zadaniem zabieraka w pralce, jest mieszanie prania. Jeśli ulegnie uszkodzeniu, naprawa nie będzie na szczęście jedną z tych droższych, ani trudniejszych. Uszkodzony zabierak bębna będzie dawał pewne objawy. Jak je rozpoznać?
Uszkodzenia tkaniny po praniu
Uszkodzone ubrania są objawem, który zauważysz raczej szybko. Twarde, ostre przedmioty, które lądują czasem w praniu – przypadkowo lub jako części spodni czy koszul – mogą uszkodzić zabierak bębna. Plastikowa część może zostać uszczerbiona, a w skutku Twoje tkaniny będą o nią zahaczać. Ostre, wystające plastikowe elementy sprawią, że uszkodzony zabierak może rozedrzeć i zostawić dziury w tkaninach. Jeśli zauważysz, że Twoje ubrania są uszkodzone, zabierak bębna jest pierwszym elementem, któremu powinieneś się przyjrzeć, a następnie – wymienić. Następny wsad prania odłóż na później, kiedy nowy zabierak będzie już zamontowany.
Diagnoza usterki zabieraka jest bardzo prosta. Wystarczy przejechać dłonią po wnętrzu bębna – w ten sposób będziesz mógł wyczuć jakiekolwiek złamania czy uszczerbienia. By zapobiec uszkodzeniu zabieraka w taki właśnie sposób, warto pamiętać o opróżnianiu kieszeni ubrań, przed włożeniem ich do prania. Czasami ostre przedmioty znajdują się w bębnie przypadkowo, a skutki mogą być poważne.
Pranie się nie dopiera
Zadaniem zabieraka, jest rozprowadzanie po tkaninach detergentów zmieszanych z wodą. Odpowiada on więc za przerzucanie ubrań w pralce. Jeśli na Twoich ubraniach pozostają plamy, mimo, że nie były one zbyt uciążliwe – może to wskazywać na uszkodzony zabierak.
Proszek gromadzący się w zgięciach materiału, a uszkodzony zabierak bębna
Wstępne zmieszanie detergentu z wodą następuje już w dozowniku, jednak w praktyce trwa przez cały cykl prania. Jeśli po praniu w załamaniach materiału lub np. kieszeniach znajdziemy proszek, oznacza to, że najprawdopodobniej mieszanie prania nie przebiega prawidłowo. Odpowiedzialny za to może być właśnie zabierak.
Jak dbać o zabierak, by uniknąć uszkodzenia?
Ponieważ zabierak może zostać uszkodzony przez rzeczy, które wkładamy do prania, warto postarać się zmniejszyć to ryzyko. Ważne jest, by dokładnie sprawdzać kieszenie spodni czy koszul, aby upewnić się, że nie ma w nich ostrych lub twardych elementów, które mogłoby przyczynić się do uszkodzenia. Warto zaopatrzyć się też w worki na bieliznę lub na buty. Uważaj także, aby nie przeładowywać bębna i regularnie przeprowadzaj odkamienianie pralki.
Zobacz więcej naszych artykułów:
Zbędny dodatkowy element konstruktorów projektantów, którym chciało się uprościć wytłaczanie bębna bez zabieraków, a dodatkowo produkować plastikowe śmieci by szybciej się zużywały. Dlatego warto zwrócić uwagę, kupując pralkę z takim badziewiem w środku.