Po czym poznać, że zabierak w bębnie jest uszkodzony?

katarzyna | 10 listopada 2022

Podstawowym zadaniem zabieraka w pralce, jest mieszanie prania. Jeśli ulegnie uszkodzeniu, naprawa nie będzie na szczęście jedną z tych droższych, ani trudniejszych. Uszkodzony zabierak bębna będzie dawał pewne objawy. Jak je rozpoznać?


Uszkodzenia tkaniny po praniu

Uszkodzone ubrania są objawem, który zauważysz raczej szybko. Twarde, ostre przedmioty, które lądują czasem w praniu – przypadkowo lub jako części spodni czy koszul – mogą uszkodzić zabierak bębna. Plastikowa część może zostać uszczerbiona, a w skutku Twoje tkaniny będą o nią zahaczać. Ostre, wystające plastikowe elementy sprawią, że uszkodzony zabierak może rozedrzeć i zostawić dziury w tkaninach. Jeśli zauważysz, że Twoje ubrania są uszkodzone, zabierak bębna jest pierwszym elementem, któremu powinieneś się przyjrzeć, a następnie – wymienić. Następny wsad prania odłóż na później, kiedy nowy zabierak będzie już zamontowany.

Aby zapobiec uszkodzeniu zabieraka w taki właśnie sposób, warto pamiętać o opróżnianiu kieszeni ubrań, przed włożeniem ich do prania. Czasami ostre przedmioty znajdują się w bębnie przypadkowo, a skutki mogą być poważne.

Pranie się nie dopiera

Czynności, które podczas prania wykonuje zabierak, mają na celu umożliwienie dotarcia detergentu zmieszanego z wodą do wszystkich ubrań i ich zakamarków. Jeśli pranie się nie dopiera, mimo że zabrudzenia nie były ciężkie, warto przyjrzeć się uważniej zabierakowi. Uszkodzony zabierak bębna nie jest trudny do zdiagnozowania – zazwyczaj będziesz mógł zwyczajnie zobaczyć, zaglądając do pralki.

Proszek gromadzący się w zgięciach materiału, a uszkodzony zabierak bębna

Wstępne zmieszanie detergentu z wodą następuje już w dozowniku, jednak w praktyce trwa przez cały cykl prania. Jeśli po praniu w załamaniach materiału lub np. kieszeniach znajdziemy proszek, oznacza to, że najprawdopodobniej mieszanie prania nie przebiega prawidłowo. Odpowiedzialny za to może być właśnie zabierak.

Zobacz więcej naszych artykułów:


Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x