Zmywarka, wbrew obiegowej opinii, jest urządzeniem bardzo złożonym i liczba elementów, które mogą być odpowiedzialne za zakłócenia jej pracy może przyprawić laika o ból głowy. Jednym z takich elementów jest dozownik detergentów. Po czym poznać uszkodzony dozownik detergentów? Objawy znajdziesz poniżej.
Uszkodzony dozownik detergentów w zmywarce – objawy oraz zasady działania
Kiedy urządzenie napełni się, a naczynia zostaną spryskane gorącą wodą, dozownik detergentów w zmywarce powinien się otworzyć. Może to nastąpić w różnych momentach pracy urządzenia, w zależności od wybranego cyklu. Programy powinny być dobierane głównie w zależności od tego, jak zabrudzone są naczynia. Detergent zaczyna działać w czasie określonym przez cykl zmywania.
Każda zmywarka zbudowana jest w taki sposób, aby dozownik detergentów miał przed sobą trochę wolnego miejsca – właśnie dzięki temu klapka może otwierać się lub podnosić. W niektórych modelach część znajdziemy na środku, pod koszem górnym, w innych urządzeniach może być nieco wyżej, czyli nad nim. W zależności od producenta i modelu urządzenia, tabletka może swobodnie wypadać do komory lub na specjalnie wyprofilowane uchwyty na koszu górnym, by następnie móc się rozpuszczać.
Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości w działaniu elementu warto przyjrzeć się mu bliżej. Uszkodzony element zaburzy działanie urządzenia, sprawiając, że nie będzie one efektywne w swojej pracy. Jeśli podejrzewasz uszkodzony dozownik detergentów w zmywarce, objawy, które znajdziesz poniżej pomogą Ci ustalić, czy to faktycznie ta część powoduje problemy.
Smugi na naczyniach, a uszkodzony dozownik detergentów
Obecność mało estetycznych smug na naczyniach jest bardzo często spotykanym problemem. Przyczyn może być wiele; jedną z nich może być niewłaściwa ilość nabłyszczacza lub środków czyszczących, dostających się do komory podczas cyklu. Jeśli mamy pewność, że ilość detergentów jest prawidłowa i że nie przeładowaliśmy komory – zwróćmy uwagę na dozownik detergentów.
Niedomyte naczynia
Zdarza się również, że zanieczyszczenia z którymi wcześniej zmywarka radziła sobie bez zarzutu, teraz po przeprowadzeniu cyklu pozostają na naczyniach. Tu również warto sprawdzić dozownik detergentów w zmywarce. Może się okazać, że w ogóle nie otworzył on klapki i tabletka nie miała jak wypaść. Co oznacza, że naczynia myły się w samej wodzie. Objawy te tyczyć się będą jednak zarówno górnego, jak i dolnego kosza. Jeśli za kolei zauważysz, że objaw ten dotyczy jedynie naczyń w górnym lub w dolnym koszu, to zwróć uwagę na spryskiwacz.
Zmywarka zawiesza się
Jeśli zmywarka nie kontynuuje programu i zawiesza się w trakcie bez wyraźnej przyczyny, może to wynikać z powodu uszkodzenia dozownika detergentów. Dotyczy to w szczególności zmywarek bardziej zaawansowanych technologicznie, wyposażonych w zabezpieczenia, które podczas awarii blokują procesy mogące spowodować większe szkody.
Kod błędu
To kolejny punkt, który dotyczy zaawansowanych urządzeń – każdy producent wypracował własny system informowania o błędach. Taki system występuje w postaci kodu, który będzie inny dla każdej marki. Jeśli na wyświetlaczu pojawi się kod, którego nie rozumiemy, sprawdźmy w instrukcji, czy dotyczy uszkodzenia dozownika detergentów czy innego podzespołu. Kod błędu najczęściej pojawi się na wyświetlaczu, więc niełatwo będzie go przegapić.
Sprawdzenie uszkodzenia
Jeśli rozpoznałeś już powyższe objawy, należy sprawdzić dozownik manualnie – nie polegaj jedynie na oznakach uszkodzenia. Zlokalizuj dozownik. Znajduje się on po wewnętrznej stronie drzwiczek. Wystarczy, że poszukasz znaków uszkodzenia, takich jak pęknięcia.
Uszkodzenia nie zawsze muszą być widoczne od zewnątrz. Możliwe, że konieczne będzie rozkręcenie drzwi, aby móc dokładniej sprawdzić dozownik „od środka”. Ważne jest, by bliżej przyjrzeć się kostce lub kostkom elektrycznym, które wpięte są w dozownik – zobacz, czy nie ma na nich śladów przepaleń, czy są całe, czy może jedynie się obluzowały. Wszelkie dokładniejsze sprawdzanie będzie wiązało się z dalszym rozkręcaniem zmywarki. W następnym kroku należałoby skontrolować stan wiązki kabli na całej długości – od dozownika do modułu. Przy module należy przyjrzeć się kostce, a tym samym samemu modułowi, do którego jest wpięty. Któryś z przekaźników mógł zostać uszkodzony lub nadpalony, przesz co nie przekazuje informacji do dozownika.
Zobacz więcej naszych artykułów: