Jedną z podstawowych funkcji nowoczesnych ekspresów do kawy jest spienianie mleka. Pyszne cappuccino czy puszyste latte to napoje, bez których wiele osób nie wyobraża sobie poranka przed pracą. Za wykonywanie tej funkcji w dużej mierze odpowiada sprzęgło spieniacza – szczególnie w ekspresach marki DeLonghi. Jakie objawy świadczą o tym, że działa nieprawidłowo? Przeczytaj w artykule.
Co to jest sprzęgło spieniacza?
Ten niewielki i niepozornie wyglądający element stanowi podstawę dla spieniania mleka w ekspresie do kawy. Składa się z kilku mniejszych części: uszczelek, wężyków, mikroprzełączników, konektorów oraz dyszy. Razem tworzy system, dzięki któremu mleko jest zasysane z pojemnika i następnie, przy wykorzystaniu pary wodnej, trafia do szklanki w formie piany. Zewnętrzna część (dysza) jest widoczna z przodu urządzenia, natomiast reszta znajduje się pod obudową i dlatego w przypadku wymiany ekspres należy rozkręcić.
Jego uszkodzenie wynika przede wszystkim z rzadkiego czyszczenia obiegu mlecznego, co prowadzi do zapychania wężyków, a także wnikania wapiennych osadów (kamienia) w szczeliny i dziurki spieniacza. Jednocześnie warto pamiętać, że jest to część eksploatacyjna, która przy częstym używaniu może po prostu się zużyć. Codzienne, wielokrotne spienianie mleka np. w biurze prowadzi do uszkodzeń mechanicznych. Na szczęście wymiana tego elementu nie jest droga – w urządzeniach DeLonghi jego zakup wyniesie od 30 do 100 zł, w zależności od modelu. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze objawy uszkodzenia sprzęgła spieniacza.
Para ulatuje ze spieniacza
Jak wiadomo, do wytworzenia mlecznej piany potrzebna jest para wodna. W momencie, gdy sprzęgło spieniacza szwankuje (np. doszło do zapchania lub uszczelki są nieszczelne), ta zaczyna uciekać na boki i buchać z ekspresu. Wówczas mleko nie ma szansy się spienić, a blat pokrywa się wodą. To jedna z oznak, że mogło uszkodzić się sprzęgło.
Ekspres nie spienia mleka
O problemach z działaniem tej części świadczy przede wszystkim źle spienione mleko. W momencie, gdy w ogóle nie trafia ono do szklanki, leci zbyt wolno, brzydko pachnie lub piana jest bardzo rzadka i niesmaczna, warto przeprowadzić proces odkamieniania, przeczyścić obieg mleczny oraz sprzęgło, a następnie sprawdzić, czy problem ustąpił. Jeśli nie, prawdopodobnie należy dokonać wymiany.
W niektórych modelach ekspresów istnieje możliwość zakupu poszczególnych elementów sprzęgła spieniacza, takich jak uszczelki bądź wężyki. Warto jednak pamiętać, że są to bardzo delikatne elementy i czasami próba ich demontażu, szczególnie gdy są pokryte kamieniem, może doprowadzić do jeszcze większych szkód.
Głośna praca ekspresu
Czasami może zdarzyć się tak, że kiedy sprzęgło nie ma siły zaciągnąć mleka i poddać go spienieniu, sprzęt zaczyna głośno pracować. Często towarzyszy temu zacinanie się programu parzenia kawy. Niepokojące odgłosy (buczenie, piszczenie) są związane z próbą pobrania mleka. Jeśli zauważysz taki problem, zwróć uwagę na stan sprzęgła spieniacza.
Brak reakcji
Niektóre modele ekspresów, w przypadku gdy sprzęgło nie działa prawidłowo, wcale nie rozpoczynają procesu spieniania mleka. Wówczas po naciśnięciu przycisku nic się nie dzieje lub miga komunikat zaczekaj albo napełnij obwód. Brak reakcji może też wystąpić tuż przed spienianiem. Wtedy parzenie kawy teoretycznie się rozpocznie, ale później ekspres stanie i odmówi dalszej współpracy.
Pamiętaj, by zakupu części dokonać na podstawie danych z tabliczki znamionowej. Wtedy na pewno będą pasować i ekspres szybko powróci do dawnej świetności.