Suszarki na ubrania – rodzaje

katarzyna | 10 maja 2019

Wydawać by się mogło, że w temacie suszarek do ubrań nie ma za bardzo o czym opowiadać. Wszyscy wiedzą, jak wyglądają i w jaki sposób działają. Okazuje się jednak, iż w ostatnich latach na rynku pojawiło się naprawdę sporo różnych rozwiązań, które można odpowiednio dobierać pod swoje własne potrzeby. Czas więc sprawdzić, jakie istnieją suszarki na ubrania i ich rodzaje.

Suszarka stojąca

To najpopularniejsza i zarazem najbardziej klasyczna wersja suszarki na ubrania. Ma podstawę i dwa boczne skrzydła z twardymi linkami, na których wiesza się pranie. Jej zaletę na pewno stanowi fakt, że jest składana, dzięki czemu można ją łatwo schować do szafy. Co więcej, dzięki mobilnej konstrukcji w każdej chwili da się przetransportować całą instalację na balkon czy do ogrodu. Dodatkowo zaletę stanowi cena, ponieważ najtańsze modele kosztują już około 20-30 zł.

 • Oprócz tradycyjnego kształtu istnieją również wersje obrotowe czy wieżowe,
 • Łatwa w czyszczeniu, rzadko się psuje,
 • Zajmuje sporo miejsca i może przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu.
Suszarki na ubrania - rodzaje
źródło: allegro.pl

Suszarka sufitowa

Ten wynalazek szczególnie popularny jest w małych mieszkaniach, w których nie ma miejsca na ustawianie rozkładanej suszarki. Jego działanie opiera się na zamontowanych pod sufitem linkach lub prętach, które opuszcza się za pomocą sznurków. Jest to bardzo proste, aczkolwiek wygodne rozwiązanie. Najczęściej suszarkę sufitową montuje się nad wanną, dzięki czemu woda z ubrań skapuje w bezpieczne miejsce, ale można ją również założyć na balkonie.

 • Tutaj koszt również jest niski, bo około 30-40 zł,
 • Świetnie rozwiązanie dla małych bądź wąskich przestrzeni,
 • Niestety wiszące w łazience ubrania nie wyglądają szczególnie estetycznie, co może stanowić duży minus.
Suszarki na ubrania - rodzaje
źródło: pinterest.com

Suszarka elektryczna

To już drożdże (ok. 300 zł), aczkolwiek dość często wykorzystywane rozwiązanie. Suszarki elektryczne wyglądem przypominają te stojące, ale pręty, na których rozwiesza się ubrania, nagrzewają się do gwarantowanej przez producenta temperatury (zazwyczaj jest to 50-60°C). To bardzo ciekawa opcja, ponieważ dzięki niej pranie wysycha zdecydowanie szybciej. Co więcej, suszarki nie trzeba za każdym razem podłączać do prądu, więc na co dzień może służyć jako podstawowa, standardowa wersja bez grzania.

 • Znacząco przyspiesza proces suszenia, ograniczając rozprowadzają się po mieszkaniu wilgoć,
 • Dobre rozwiązanie na zimę,
 • Możliwość składania oraz transportu,
 • Różnorakie konstrukcje i rozmiary.
Suszarki na ubrania - rodzaje
źródło: allegro.pl

Bębnowe suszarki na ubrania

Oto naszym zdaniem najlepsze rozwiązanie w kwestii suszenia ubrań. Suszarki bębnowe, choć zajmują stosunkowo dużo miejsca, zdecydowanie wygrywają w zestawieniu. Dlaczego? Mają wiele różnych programów, specjalnie dostosowanych do tkanin zwiewnych, sportowych czy bawełnianych. Cały proces odbywa się szybko, a wyjęte z bębna ubrania nie wymagają prasowania. Nie niszczy się również ich struktura. Na rynku istnieją trzy wiodące rodzaje tych interesujących sprzętów:

 • Kondensacyjne, w których para wodna skrapla się do specjalnego pojemnika na skropliny,
 • Ewakuacyjne, podłączane do instalacji wentylacyjnej,
 • Kondensacyjne z pompą ciepła, działające na zasadzie zamkniętego obwodu, które są bardzo delikatne dla ubrań.

Do ich wad zaliczyć można konieczność opróżniania pojemnika, cenę (zazwyczaj powyżej 1 tys. zł), a także możliwość występowania awarii.

Suszarki na ubrania - rodzaje
źródło: electrolux.pl

Rynek oferuje naprawdę szerokie spektrum różnych rozwiązań, związanych z suszeniem ubrań. Podczas zakupu suszarki warto więc zastanowić się nad tym, które z nich będzie najbardziej odpowiednie. Pod uwagę warto wziąć wielkość mieszkania, ilość domowników i oczywiście budżet. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x