Jak uratować przypalone żelazkiem ubrania?

aleksandra | 24 kwietnia 2019

Prasowanie to obowiązek raczej przykry, ale w większości przypadków konieczny. Często, aby go sobie umilić, decydujemy się na oglądanie w tle serialu, słuchanie muzyki czy rozmowę z rodziną. I cóż, wystarczy tylko sekunda nieuwagi, aby ulubiona koszula czy sukienka została brzydko i nieodwracalnie przypalona. No właśnie, ale czy aby na pewno nieodwracalnie? Sprawdźmy, jak uratować przypalone żelazkiem ubrania.

Woda utleniona

To najprostszy, a zarazem jeden z najskuteczniejszych domowych sposobów. Jeśli ślad po żelazku jest nowy, należy jak najszybciej zanurzyć materiał w zimnej wodzie na minimum 24 godziny. Następny krok to sprawdzenie, czy ubranie nie odbarwi się z powodu wody utlenionej. Test najlepiej wykonać w jakimś niewidocznym miejscu. Wówczas można już przystąpić do procesu ratunkowego.

Wystarczy na czysty, biały materiał (np. ręcznik czy kuchenną ściereczkę) nalać wody utlenionej i przycisnąć go do przypalenia, a następnie przystąpić do prasowania. Pod wpływem wysokiej temperatury, plama powinna zacząć znikać. Zabieg można powtarzać aż do momentu uzyskania zadowalającego efektu – wtedy co jakiś czas należy ponownie namaczać tkaninę w preparacie.

Jak-uratować-przypalone-żelazkiem-ubrania

Boraks

Jest to ekologiczny środek czyszczący, o którym wspominaliśmy już przy okazji proszków do prania własnej roboty. Kosztuje mało, a jest wyjątkowo wydajny i w dodatku świetnie sprawdza się do przygotowywania naturalnych, przyjaznych dla środowiska mieszanek, wykorzystywanych do sprzątania. Posłużyć może także jako ratunek dla przypalonych ubrań. Jak pozbyć się plam za pomocą boraksu?

 1. Proces rozpoczyna rozpuszczenie jednej łyżki stołowej detergentu w dwóch szklankach ciepłej wody,
 2. Następnie należy nałożyć mieszankę na gąbkę i przetrzeć zabrudzone miejsce,
 3. Po chwili można już wysuszyć materiał suchą szmatką,
 4. Ostatni krok to wypłukanie ubrania w czystej wodzie.

Gdzie kupić boraks? Można go dostać w aptekach, sklepach chemicznych i z artykułami ekologicznymi, w niektórych marketach, a także w internecie.

Boraks na przypalenia

Proszek do pieczenia

Kolejnym domowym sposobem w naszym zestawieniu jest wykorzystanie proszku do pieczenia. Najlepiej sprawdza się on w przypadku jedwabiu, ale warto spróbować również na innych typach tkanin. Może posłużyć także jako dopełnienie jednej z pozostałych metod. Oto przepis:

 • Krok pierwszy to zmieszanie preferowanej ilości sody z wodą w taki sposób, aby powstała pasta,
 • Następnie należy wetrzeć mieszankę w przypalony materiał i poczekać, aż zaschnie,
 • Aby skutecznie pozbyć się plamy, trzeba przyschniętą sodę wciągnąć odkurzaczem,
 • Pozostało już tylko wypłukanie materiału oraz jego ponowne odkurzenie, mające na celu usunięcie pozostałości po sodzie.

Jak uratować przypalone żelazkiem ubrania

Inne sposoby

Jak uratować przypalone żelazkiem ubrania? Na zakończenie wymieńmy jeszcze kilka dodatkowych sposobów, które mogą pomóc w uratowaniu materiałów przed wyrzuceniem na śmietnik. Należy jednak pamiętać, aby zawsze wykonać najpierw test tkaniny, by nie pozostawić na niej dodatkowych plam.

 • Sól kuchenna – w tym przypadku ubranie należy namoczyć, posypać solą i razem z nią pozostawić na słońcu aż do wyschnięcia,
 • Pocieranie szarym mydłem,
 • Polanie sokiem z cytryny,
 • Papka ze startych ziemniaków – tutaj zbawienne są właściwości skrobi.

Jak więc widać, sposobów na usunięcie przypaleń z materiału jest całkiem sporo. Trzeba jednak mieć na uwadze, iż wciąż są to jedynie półśrodki, czyli propozycje tanie, proste do wykonania i nieprofesjonalne, dlatego też mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Jeśli plamy nie znikną, mimo zastosowania zaproponowanych w artykule metod, wówczas pozostaje już tylko oddanie ubrań do pralni chemicznej.

Jak uratować ubrania

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.4 / 5. Liczba głosów: 14

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o