Rodzaje ekspresów do kawy

marta | 25 sierpnia 2023

Większość z nas lubi zaczynać dzień od zastrzyku kofeiny. Jednak różnorodne rodzaje ekspresów do kawy – a raczej ich ilość – może skomplikować sprawę. Zwłaszcza, jeżeli nie wiemy, czym się od siebie różnią lub w jaki sposób działają. Dowiedz się więc, jakie są rodzaje ekspresów do kawy i zdecyduj, który najlepiej wpasuje się w Twój poranny rytuał.

Rodzaje ekspresów do kawy

Rodzaje ekspresu do kawy możemy podzielić na cztery podstawowe kategorie; kapsułkowe, kolbowe, automatyczne oraz przelewowe. Każdy z nich działa na innej zasadzie, różnią się także rozmiarami i – oczywiście – tym, jaką kawę możemy przygotować. Jaki ekspres do kawy wybrać, aby odpowiadał Twoim oczekiwaniom?

Ekspres kapsułkowy

Ekspres ciśnieniowy na kapsułki to urządzenie, które ma trzy ważne zalety;  jest bardzo proste w obsłudze, czyszczeniu i równocześnie niedrogie. Wadą są jednak ceny samych kapsułek.

Jak działa? Kapsułkę wkładamy do specjalnej „szufladki”, którą następnie zamykamy. Pod spód wkładamy kubek i wciskamy włącznik. Niestety nie mamy zbyt dużego wpływu na smak kawy – wszystko zależy od wybranych kapsułek. Te dobrej jakości często mają również biodegradowalne opakowania, co jest dodatkowym plusem.

Ekspres na kapsułki będzie najlepszym rozwiązaniem dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na długie przygotowywania kawy – jest ona robiona szybko i za kliknięciem jednego przycisku.

Ekspres kolbowy

Ekspresy ciśnieniowe kolbowe są domową wersją zaawansowanych urządzeń, które znajdziemy w kawiarniach. Jakie ekspres kolbowy ma zalety i wady? Po pierwsze; aby z niego korzystać, należy mieć już pewne umiejętności, ponieważ jest bardziej skomplikowany niż np. ekspres kapsułkowy. Może to być zarówno wadą jak i zaletą. Ekspres kolbowy jest dobry do ćwiczenia przygotowywania „profesjonalnej” kawy, jednak błędy w użytkowaniu będą wyczuwalne w jej smaku. Jeżeli jesteś kreatywny, urządzenie świetnie nadaje się też do robienia „latte art”. Cenowo ekspresy te wypadają drożej, niż kapsułkowe, jednak taniej, niż automatyczne.

Jak parzyć kawę w ekspresie kolbowym? Wymaga to nieco większego wkładu użytkownika. Na początku wybieramy sitko, w środku umieszczamy kawę i wkładamy do ekspresu, gdzie zaczyna się parzyć. Jeżeli decydujemy się na kawę z dodatkiem mleka, spienia się ono przy użyciu dyszy, nabierając gęstszej konsystencji. Możemy eksperymentować z ilością dodawanej kawy lub z ilością wody przy parzeniu wstępnym – każda z drobnych zmian da nam inny smak napoju.

Dla kogo taki ekspres? Dla osób, które chcą czegoś więcej, niż szybka filiżanka kawy z rana. Ekspresy ciśnieniowe kolbowe będą najlepszym dodatkiem kuchennym dla tych, którzy lubią eksperymentować ze smakami i sposobami parzenia kawy.

Ekspres automatyczny

Ciśnieniowy ekspres automatyczny jest jak posiadanie baristy w domu. Z zalet – jest w stanie przygotować multum różnych typów kaw. Możemy regulować stopień mocy napoju, a także zdecydować czy mamy ochotę na napój z dodatkiem mleka, czy też espresso lub americano. W tym wszystkim nie potrzebujemy specjalnych umiejętności, tak jak przy ekspresie kolbowym, przy którym najlepiej być pasjonatem kawy. W urządzeniu znajduje się młynek, a także system spieniania mleka oraz parzenia kawy – wszystko w jednej konstrukcji. Jakie ekspres automatyczny ma jednak wady? Nie mamy zbyt dużej kontroli nad tym, jaki finalnie wyjdzie napój, mimo możliwości regulacji. Opieramy się na ustawieniach oferowanych przez producenta. Należy również pamiętać o czyszczeniu, z naciskiem na sprawdzanie czystości systemu spieniania mleka. Cena takiego ekspresu nie będzie zazwyczaj niższa, niż ok. 2 tysiące.

Jak parzyć kawę w ekspresie automatycznym? Nie jest to skomplikowany proces, który wymagałby dużego wkładu użytkownika. Zazwyczaj wystarczy podstawić kubek i wcisnąć jeden lub kilka przycisków, w zależności od tego, na jaką kawę mamy ochotę.

Ciśnieniowy ekspres automatyczny sprawdzi się najlepiej dla osób, które, choć są zabiegane i nie mają czasu na samodzielne parzenie idealnego kubka kawy, nadal doceniają jej różne rodzaje i piją jej nieco więcej.

Ekspres przelewowy

Ekspres przelewowy do domu, to najtańsza ze wszystkich opcji, znajdujących się w artykule – ale wcale nie najgorsza! Jakie są jego wady i zalety? Ekspres przelewowy zaprojektowany jest tak, aby przygotowywać dużą ilość kawy parzonej na raz. Zazwyczaj jest to od 0,5 litra do nawet 3. Oryginalnie, parzenie kawy filtrowanej wymaga większego wkładu użytkownika, jednak urządzenie znacznie upraszcza ten proces. Wadą może być to, że ziarna należy najpierw własnoręcznie zmielić.

Jak działa ekspres przelewowy? Filtr oraz własnoręcznie zmieloną kawę umieszczamy w określonym miejscu górnej części urządzenia. To wszystko – urządzenie samodzielnie parzy kawę, która trafia do dzbanka, znajdującego się pod spodem.

Ten rodzaj ekspresu jest idealny dla osób, które spożywają duże ilości kawy w ciągu dnia i lubią kawę filtrowaną. Sprawdzi się również dla osób, które często biorą z domu kawę na wynos – możemy przelać cały litr napoju wprost do termosu.

Rodzaje ekspresów do kawy – jaki wybrać?

To, jaki ekspres do kawy wybrać do swojej kuchni, zależy od tego, czego oczekujesz od urządzenia i jakie są Twoje nawyki. Cenowo najlepiej wyjdzie ekspres przelewowy lub kapsułkowy. Ekspresy kolbowe oraz automatyczne wymagają większego wkładu pieniężnego, jednak dają większe możliwości. Zastanów się, które z tych urządzeń lepiej sprawdziłoby się w Twojej kuchni i wpasowało w Twoje codziennie rytuały. Wolisz małą czarną czy różnorodność? Chcesz, aby urządzenie zrobiło wszystko za Ciebie, czy lubisz ćwiczyć sztukę parzenia kawy? Różne typy ekspresów do kawy dają różne możliwości – zastanów się, który będzie najlepszy dla Ciebie.

Zobacz jakie mogą być przyczyny awarii ekspresu:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x