Ekspres robi mało kawy

katarzyna | 27 października 2021

Co nam po automacie, który mieli kawę, ale robi mało kawy. Usterki w ekspresach są dosyć trudne do zdiagnozowania, z uwagi na skomplikowaną budowę. Nie mniej wiele części w dalszym ciągu można wymienić samodzielnie. Oddawać ekspres do serwisu, czy samodzielnie próbować naprawić? Odpowiedź pozostawiam Tobie.  

Dlaczego ekspres Krups robi mało kawy?

Krups, Delonghi, Philips, czy Saeco usterka może dotyczyć każdego ekspresu niezależnie od marki. Najczęściej jednak są to ciśnieniowe modele. Sprawdź, co mogło się stać lub uszkodzić w ekspresie, że robi mało kawy.

Wyciek spod ekspresu

Szczelność urządzenia to podstawa. Rozkręcenie poszczególnych elementów (przede wszystkim obudowy) oraz oględziny części, a w tym uszczelek powinno pomóc znaleźć przyczynę wycieku.

Wycieki mogą przydarzyć się we wnętrzu urządzenia, ale również i na zewnątrz. Te drugie na pewno zobaczymy, jednak w przypadku tych pierwszych należy, jak najszybciej zdiagnozować miejsce wycieku oraz je uszczelnić, co powinno rozwiązać problem.

Najczęstsze miejsca wycieku w ekspresie to:

  • łączenie zbiornika na wodę z ekspresem
  • bok ekspresu od strony zaparzacza
  • bok od strony pompy
ekspres robi malo kawy

Nieszczelne przewody

Zanim kawa trafi do filiżanki musi przejść przez system przewodów oraz rurek. Ich zakończenia nie zawsze są dobrze zabezpieczone, przez co woda może nasiąkać. Oględziny każdego przewodu powinny dać do zrozumienia, czy to właśnie tutaj tkwi problem i ekspres robi mało kawy. Uszczelnienie bądź wymiana wadliwych przewodów przyniesie oczekiwany rezultat. Pod wpływem eksploatacji pewne elementy zużywają się w ekspresie.

Na szczęście wężyki nie są drogie i obejmy. Warto zaopatrzyć się w szczypce do ściągania obejm pierścieniowych, ponieważ muszą być rozprężające np. Knipex

Zapchany zaparzacz kawy

W przypadku, kiedy jednostka zaparzająca ulega mechanicznemu uszkodzeniu (szczególnie dźwignia zaparzacza) bądź zanieczyszczeniu, np. przez kamień z wody, efektem może być zbyt mała ilość nalewanej kawy. Sprawdź, czy zaparzacz jest sprawny, a w razie zdiagnozowania usterki wymień lub wyczyść go. 

Przede wszystkim smarowanie uszczelki tłoka oraz prowadnicy, po której porusza się zaparzacz przedłuży żywotność tym elementom. Do tego celu użyj np. smaru OKS 

Niedrożny zawór gorącej wody przy zaparzaczu również wpływa na parzenie napoju. Przy zaworze są dwie uszczelki, które muszę być szczelne. Jeśli ta część zawodzi, ekspres zrobi mało kawy do kubka, a tego byśmy nie chcieli. Mocne espresso ma tylko jedną pojemność.

Zabrudzony dozownik kawy (wylewka)

Z przodu w ekspresach ciśnieniowych umieszczona jest wylewka, czyli tzw. dozownik kawy. Resztki z kawy, osady, zanieczyszczenia mogą zapchać tą część i spowodować problem w wypływem kawy. Tak się składa, że ta część jest rozbieralna i można ją wyczyścić. Spróbuj to zrobić w swoim ekspresie. Od dołu powinna być śrubka mocująca obudowę. Wykręć ją i rozbierz dozownik. 

Napuść wody do miseczki i porządnie wypłucz, wyczyść element. Wszystko powinno wrócić do normy. Aromatyczna kawa to dobry początek na rozpoczęcie dnia. 

Zobacz nasze inne artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.6 / 5. Liczba głosów: 18

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof

Ekspres krups EA 89.
Żona wsypała kawę smakową i młynek został zapchany.
Po dokładnym oczyszczeniu młynka krążki są bardzo cienkie mimo, że młynek pracuje 8 sekund. Tylko espresso ma smak kawy.
Co robić?
Cze przeprowadzić kalibrach, czy wymienić młynek.

Zbigniew

U mnie też tym miejscem woda leci do tacki zamiast do zaparzać a czy do kubka i to za każdym razem!, czy pomoże ktoś z czym może byc problem?

Jarek

Co w przypadku kiedy wycieku nie ma, odpinając pierwszy wężyk za pompą wody podczas testu nie da się zatrzymać strumienia wody co świadczy o sprawności pompy, tam też woda wylatuję poprawnie. Ekspres robi za mało kawy ale też ma problem ze spienieniem mleka oraz zrobieniem ciepłej wody. Zauważyłem że woda wychodząca z grzałki ma dodatkowo pęcherzyki powietrza które utrudniają stabilny przepływ. Skoro w układzie jest ciśnienie to raczej nie powinno być mowy o zasysaniu lewego powietrza. Mowa o ESAM5600. Podczas przygotowywania ciepłej wody efekt jert taki że wylatują krople na przemian z parą, a czasem pojawia się ciągły strumień. O… Czytaj więcej »

Agnieszka

A co jak ekspres pierwszą kawę robi mniejsza drugą normalną trzecią mniejszą a kolejne dwie znowu normalne? Gdy robi mniejszą to woda ucieka dziurką pokazaną na screenie. Ekspres Neff C77V60N2

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x