Początek roku to czas, w którym przed człowiekiem staje ogrom różnorakich wyzwań. Tworzenie listy postanowień, planowanie nadchodzących miesięcy… Nowe cele, marzenia oraz wizje. Warto jednak pamiętać, że dbanie o przestrzeń, w której spędzi się kolejne 365 dni, jest równie ważnym krokiem. Komfortowe i czyste wnętrza to gwarancja spokojnego odpoczynku, a także właściwych warunków do pracy. Przygotuj dom na nowy rok razem z naszymi podpowiedziami!
Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy z domu
Zbieractwo to duża zmora dzisiejszych czasów. Kupowanie czegoś przy okazji – bo jest ładne, urocze czy śmieszne – nie wiedząc właściwie do czego miałoby się przydać, stanowi nieodłączny element zakupów w supermarketach i galeriach handlowych. Efektem takiego postępowania są pękające w szwach szuflady na rupiecie, a także szafy, wypełnione ubraniami, których nigdy się nie założy.
Z początkiem nowego roku warto postawić sobie za cel, by takich nieprzemyślanych zakupów było jak najmniej. To nie tylko niepotrzebny wydatek, ale również powód powstawania zagraconej przestrzeni w domu. Przedmiotom, ubraniom bądź akcesoriom, które są w dobrym stanie i się ich nie używa, dobrze jest dać drugie życie. Oto kilka pomysłów na to, co można z nimi zrobić:
- Oddać znajomym lub organizacjom, które zajmują się pomocą potrzebującym,
- Sprzedać na portalu aukcyjnym,
- Przeznaczyć na DIY i przeróbki.
Oczywiście idąc za ruchem zero waste, nie zachęcamy do wyrzucania rzeczy, których jakość jest dobra i mogą przydać się komuś innemu. Jednakże w przypadku, kiedy coś zdecydowanie nie nadaje się do użycia, warto pamiętać o właściwej utylizacji.
Elektrośmieci należy odwozić do punktów PSZOK, natomiast baterie oraz inne zanieczyszczenia trudne – wyrzucać do specjalnych pojemników, które są do tego celu przeznaczone. Można je znaleźć w sklepach ze sprzętem AGD czy w galeriach handlowych.
Sprawdź stan urządzeń
Okres świąteczny oraz sylwestrowy wiąże się ze wzmożoną pracą urządzeń AGD. Piekarniki, kuchenki czy miksery chodzą właściwie bez przerwy, a w sprzątaniu bałaganu pomaga zmywarka, pralka i odkurzacz. Kiedy więc jest już trochę spokojniej, zalecamy zabrać się za dokładne sprawdzenie stanu powyższych sprzętów. Dlaczego?
Otóż posiadają one części eksploatacyjne, które podczas częstego użytkowania łatwiej się zużywają bądź brudzą. Resztki jedzenia czy kamień to duże zagrożenie dla urządzeń, ponieważ ich występowanie prowadzi zarówno do wystąpienia awarii, która uniemożliwi ich używanie, jak i do:
- Głośnej pracy sprzętu,
- Niezadowalających efektów,
- Wyższych rachunków za prąd i wodę,
- Brzydkich zapachów,
- Krótszej żywotności urządzeń.
Co należy zrobić? Po pierwsze, zadbać o czystość. Fartuch w pralce, dno zmywarki czy palniki kuchenki to elementy, które szybko się brudzą. Ich czyszczenie jest niezbędne, aby cieszyć się sprawnym działaniem urządzenia. Dodatkowo zalecamy sprawdzić i wyczyścić/w razie konieczności wymienić:
- Filtr w pralce i zmywarce,
- Stan odpływu oraz węży odpływowych,
- Worek w odkurzaczu,
- Dysze ekspresu do kawy,
- Dozownik na proszek.
Raz na jakiś czas dobrze jest wykonać proste prace konserwacyjne, takie jak wymiana uszczelek, dokręcanie śrubek czy mycie filtrów w okapie. Nie można zapomnieć również o odkamienianiu sprzętów, które mają kontakt z wodą.
Ekologiczny dom
Nowy rok to dobra okazja na wdrożenie do swojej rutyny kilku nowych zwyczajów, związanych z ekologią. Rachunki za wywóz śmieci poszły do góry, a ich segregacja jest już właściwie codziennością. Jeśli jednak masz problemy z tym, do jakich pojemników należy wrzucać konkretne rzeczy, zawsze możesz przygotować sobie ściągawkę, którą powiesisz nad śmietnikami. Dzięki temu na pewno się nie pomylisz.
Na zakupy dobrze jest zabierać wielorazowe woreczki na warzywa i owoce, natomiast tych produktów, które kupuje się pojedynczo – np. cukinię czy ogórka – nie trzeba w ogóle pakować. Później i tak obiera się je ze skórki. Coraz popularniejsze staje się także kupowanie kasz, ryżu oraz innych składników sypkich na wagę.
Bycie eko wcale nie wiąże się z dużymi wydatkami czy wielkimi zmianami. To małe kroki, które mają jednak ogromny wpływ na środowisko. Oto kilka propozycji, jak w nieinwazyjny sposób postępować ekologicznie:
- Używaj reklamówek jako worków na śmieci,
- Nie marnuj jedzenia,
- Stosuj naturalne środki czystości (np. ocet),
- Stare ubrania przerabiaj na ścierki,
- Zamień papierowe faktury na internetowe,
- Nie drukuj biletów – korzystaj z aplikacji na telefon,
- Zamontuj energooszczędne żarówki,
- Filtruj wodę z kranu.
Zwolnij!
Najważniejszą rzeczą jest to, aby pamiętać, że Twój dom należy do Ciebie. Nie jest muzeum czy galerią sztuki. Nie musi być zawsze idealnie posprzątany ani błyszczący. To przestrzeń, w której domownicy mają czuć się swobodnie i bezpiecznie – bez presji czy stresu. Warto zaplanować, w jakie dni wykonuje się generalne porządki, a także dobrze rozdzielić obowiązki, by nikt nie czuł się pokrzywdzony.
W nowym roku trzeba przede wszystkim znaleźć czas na odpoczynek. W czasach, gdy świat pędzi do przodu na złamanie karku, trudno jest wydzielić chwilę na odsapnięcie, a jest to niezwykle ważne. Rodzinne wyjścia na spacery czy organizowanie wieczorów filmowych stanowią równie ważny element codzienności, jak sprzątanie i gotowanie.
W przypadku problemów z organizacją, warto korzystać z kalendarza oraz planera. Aktualnie na rynku można znaleźć wiele różnych wersji takich pomocników, a większość z nich nadaje się do pełnej personalizacji, na przykład za pomocą kolorowych podkreśleń, rysunków czy naklejek.