Co to jest PSZOK? #TrashChallenge

aleksandra | 5 kwietnia 2019

Od jakiegoś czasu w internecie popularna stała się akcja #TrashChallenge. Polega na tym, by rozejrzeć się po swojej okolicy, wybrać jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc, a następnie je posprzątać i pochwalić się w mediach zdjęciami przed i po. To świetna inicjatywa, wpływająca zarówno na wizerunek miasta, jak i środowisko. Do tego integruje mieszkańców oraz propaguje ekologię. Co jednak zrobić, gdy na swojej drodze napotka się starą lodówkę, pralkę czy też reklamówkę baterii? Najprostszym rozwiązaniem będzie wywiezienie tych znalezisk do punktu PSZOK. Co to jest? Przeczytaj!

Skąd elektrośmieci w lasach?

Wywożenie do lasów bądź na bezdroża elektrośmieci, czyli popsutych lub niechcianych przez właścicieli urządzeń RTV i AGD, to zjawisko dość częste. Dlaczego? Gdyż utylizacja takich sprzętów sprawia sporo problemów. Nie można ich tak po prostu postawić na śmietniku, bo ze względu na szkodliwość dla środowiska, jest to niezgodne z prawem i podlega karze grzywny. Zamiast więc zorganizować prawidłową utylizację, niektórzy wolą pójść na łatwiznę i wyrzucić śmieci w nieodpowiednim miejscu. Warto zaznaczyć, że urządzenia elektroniczne posiadają w sobie szkodliwe substancje, które mają negatywny wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt oraz na jakość upraw. Zdecydowanie nie należy więc porzucać ich lasach! Właściwe rozwiązania na pozbycie się uszkodzonej elektroniki, to:

 • Oddanie jej do sklepu typu Media Markt (możliwe podczas zakupów),
 • Sprzedanie za pomocą portalu aukcyjnego lub przekazanie komuś za darmo,
 • Wywózka do punktu PSZOK.

I właśnie przy PSZOKu się dzisiaj zatrzymamy. Jest to bowiem instytucja, o której istnieniu wiele osób nie ma w ogóle pojęcia, a znacząco ułatwia proces utylizacji.

Co to jest PSZOK

PSZOK – co to jest?

To Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli miejsce, do którego mieszkańcy mogą przywozić problematyczne odpady, w tym także sprzęt elektroniczny i elektryczny. Jest instytucją zarządzaną przez PGK, a ze względu na to, że przynależy do miasta, jej usługi są bezpłatne. Tak więc, jeśli nie masz gdzie wyrzucić swojej lodówki czy pralki, możesz bez problemu odwieźć ją do takiego punktu. Zwykle na terenie danej miejscowości znajdują się przynajmniej dwa. Odpowiedzmy na kilka najważniejszych pytań, związanych z tym sposobem utylizacji AGD. Informacje zawarte w artykule bazują na regulaminie PSZOK miasta Koszalin.

Jakie odpady można przywozić do punktu PSZOK?

Na początek wspomnijmy o tym, że instytucja nie przyjmuje odpadów zmieszanych (czyli np. resztek jedzenia), ponieważ, jak sama nazwa wskazuje, gromadzi zanieczyszczenia selektywnie, czyli tak, by można je było w łatwy sposób przypisać do poszczególnych kategorii. Do PSZOKa możesz więc oddać – między innymi:

 • Tekstylia,
 • Odzież,
 • Szkło, metale,
 • Zużyte opony,
 • Oleje i tłuszcze,
 • Baterie, akumulatory,
 • Gruz, glebę, ziemię,
 • Odpady z budowy,
 • Urządzenia elektryczne i elektroniczne,
 • Gałęzie, trawę.

Pamiętaj, by przed wyprawą do PSZOK, dokładnie przestudiować regulamin, ponieważ niektóre z wyżej wymienionych odpadów muszą być dostarczone w specjalnym opakowaniu bądź posiadają inne wytyczne, dotyczące utylizacji (np. gruzu można dostarczyć tylko 75 kg rocznie). Zepsuty sprzęt elektryczny i elektroniczny może być dostarczany luzem, ale nie powinien być zdekompletowany.

Kto może skorzystać z punktu PSZOK?

Wszyscy mieszkańcy danego miasta, ale wymagane jest okazanie pracownikowi instytucji potwierdzenia, że wnosiło się opłaty na rzecz miasta za gospodarowanie odpadami za poprzedni miesiąc kalendarzowy. Jeśli chodzi o śmieci, to one również muszą być wytworzone w obrębie danej miejscowości. W praktyce polega to na tym, że zwożenie odpadów budowlanych wymaga wypełnienia pisemnego oświadczenia w ewidencji PSZOK. Należy podać adres nieruchomości, na której odpady zostały wytworzone, a także złożyć czytelny podpis.

Co to jest PSZOK

Jeśli Twój PSZOK jest daleko, a ty masz do wyrzucenia tylko kilka zużytych baterii lub żarówek, rozejrzyj się w pobliskich sklepach za specjalnymi pojemnikami do segregacji tego typu odpadów. Jeden z nich znajduje się w naszym sklepie, North.pl, na ul. Wąwozowej 7b w Koszalinie. Pamiętaj, że dbanie o ekologię jest niezwykle ważne, ponieważ to my zamieszkujemy Ziemię i to na nasze zdrowie wpływają toksyczne odpady. Bądź więc świadomy, gdzie możesz wyrzucić zużyty sprzęt AGD, a jeśli posiadasz chwilę wolnego czasu, zaangażuj się w #TrashChallenge.

Co to jest PSZOK

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Najciekawsze artykuły