Typowe problemy spotykane w żelazkach

katarzyna | 22 września 2017

Żelazko z uwagi na swoje gabaryty jest dosyć delikatnym urządzeniem. Jeżeli zauważymy niepokojące zmiany w funkcjonowaniu, a gwarancja nam się skończyła to nie wzywajmy od razu specjalisty. Prześledźmy przede wszystkim instrukcję obsługi – tam często znajdują się informacje, jak sobie radzić z drobnymi usterkami. My przedstawiamy klika z typowych problemów i proponowane rozwiązania.


Syczący dźwięk podczas opuszczania żelazka do pozycji poziomej

Jest to szum wody stykającej się ze ściankami komory parowej w stopie – nie ma się czym przejmować, nie jest to problem z żelazkiem.

Dym wydostaje się z żelazka

Niektóre części w urządzeniu szczególnie te mechaniczne są pokryte niewielką ilością smaru, stąd może pojawić się dymek ze sprzętu używanego po raz pierwszy.

Żelazko nie radzi sobie z marszczeniami na ubraniach

Prawdopodobnie prasujesz bez pary. Napełnij zbiornik na wodę i ustaw funkcję pary na pokrętle od żelazka. Dla „opornych” marszczeń zastosuj turbo parę, jeżeli Twoje żelazko posiada taką funkcję. Powtarzaj w miarę potrzeby.

Powłoka stopy żelazka jest porysowana

Powłoka na stopie żelazka składa się z wielu cienkich warstw. Lekkie zadrapania nie będą zaburzać działaniu urządzenia. Nie wpłynie to na jego wydajność.

Problem z żelazkiem – woda kapie z żelazka podczas prasowania

Środki ułatwiające prasowanie oraz inne środki zapachowe dodawane do zbiornika wody upośledzają funkcję pary i mogą powodować wyciek wody. Używaj wody zapachowej zgodnie z zaleceniami podanymi w instrukcji obsługi Twojego sprzętu.

Jakiej wody używać do żelazka?

Nie napełniaj żelazka wodą przepuszczoną przez zmiękczacz wody, ponieważ minerały do niej dodane mogą uszkodzić żelazko i prasowane ubrania. Używaj wyłącznie przefiltrowanej lub destylowanej wody do żelazka.

Co, jeśli w żelazku pozostała woda?

Nie pozostawiaj wody w żelazku pomiędzy kolejnymi użyciami, chyba, że zezwala na to instrukcja obsługi Twojego żelazka. Opróżnij zbiornik wody w żelazku, owiń luźno kabel zasilający na uchwycie i postaw żelazko w pozycji pionowej.

W jaki sposób czyścić żelazko?

Odłącz żelazko od źródła zasilania. Przed czyszczeniem żelazko powinno całkowicie ostygnąć. Do czyszczenia używaj wilgotnej ściereczki i delikatnego środka czyszczącego. Do mycia obudowy nie używaj agresywnych detergentów w postaci – emulsji, mleczka, past itp. Mogą one między innymi usunąć naniesione informacyjne symbole graficzne, takie jak: podziałki, oznaczenia, znaki ostrzegawcze, itp. Nigdy nie używaj ostrych lub szorstkich przedmiotów do usuwania pozostałości ze stopy żelazka.


Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x