Jakie są objawy uszkodzenia krzyżaka pralki?

katarzyna | 11 grudnia 2017

Na zespół piorący pralki składa się kilka elementów, które mimo, że są wykonane z trwałych materiałów, również czasami ulegają awariom. Jednym z nich jest krzyżak, który pod wpływem intensywnej eksploatacji może się odkształcić lub ulec korozji. Niestety takie uszkodzenie prawie zawsze będzie oznaczało konieczność wymiany części na nową. Po czym poznać, że krzyżak został uszkodzony?


Bęben uderza o inne elementy podczas pracy

Problem z krzyżakiem oznacza niestabilną pozycję bębna, który obracając się zaczyna uderzać i trzeć o inne elementy. Jeśli sam bęben nie jest uszkodzony i mamy pewność, że amortyzatory są w pełni sprawne, za bicie bębna będzie prawdopodobnie odpowiadał właśnie uszkodzony krzyżak. Uderzenia mogą mieć różny charakter i nasilenie w zależności od stopnia uszkodzenia. Są wówczas regularne lub chaotyczne i na pewno doprowadzą do uszkodzeń innych podzespołów jak łożyska lub gumowy fartuch.

Nadmierne wstrząsy podczas wirowania

Uszkodzenie krzyżaka może spowodować obniżenie się bębna, który nie trzyma właściwej pozycji. Może wówczas ocierać o zbiornik lub fartuch, doprowadzając do uszkodzenia tych elementów lub powstania wycieków. Luźny i przemieszczający się w zbiorniku bęben jest szczególnie widoczny podczas wirowania, gdy pralka pracuje z największą prędkością. Anomalie są wtedy najbardziej odczuwalne. Podobnie jak w przypadku miarowego uderzania o inne elementy, krzyżak będzie tylko jednym z elementów które należy sprawdzić. Usterka może mieć również inną przyczynę, na przykład uszkodzone łożyska. 

Problem z krzyżakiem a hałas podczas pracy

To kolejny objaw, który często towarzyszy uszkodzeniu krzyżaka. Podobnie jak powyższe wynika z niestabilnej pozycji bębna podczas obracania się. Trzeba doprecyzować o jaki rodzaj hałasu chodzi. Uszkodzony krzyżak objawia się stukaniem, głośnym ocieraniem, ale nie buczeniem, z którym mamy do czynienia na przykład przy problemach z pompą.

Szybko zużywające się amortyzatory

Jeśli amortyzatory psują się wkrótce po zakupie lub wymianie, to znak że należy uważniej przyjrzeć się bębnowi, a w szczególności krzyżakowi. Gdy jest uszkodzony, amortyzatory są narażone na znacznie większe obciążenia i bardziej podatne na awarie.

Źle odwirowane lub niedoprane pranie 

Problemy z krzyżakiem powodują nieprawidłowy ruch obrotowy bębna. Woda z detergentem może nie docierać do całości prania lub też pranie może zostać zbyt słabo odwirowane. Jeśli zauważysz takie objawy, przyjrzyj się dokładnie pracy urządzenia.

Wycieki wody z pralki 

W niektórych przypadkach bęben uderzający o zbiornik lub ocierający o fartuch może doprowadzić do pęknięć lub przetarcia tych elementów. Nierównomierny ruch obrotowy może też skutkować uszkodzeniem łożysk i ich uszczelnień. Skutkiem tego są wycieki wody poza zespół piorący. Jeśli zauważysz mokre plamy na spodzie pralki lub wodę wyciekającą poza urządzenie, jedną z przyczyn może być właśnie odkształcenie lub uszkodzenie krzyżaka.

Uszkodzenie bębna 

Problem z krzyżakiem może doprowadzić do widocznych uszkodzeń bębna. Lepiej nie dopuścić do takiej sytuacji, gdyż koszt wymiany będzie bardzo wysoki a sama naprawa czasochłonna i nieopłacalna.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 18

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x