Nieprzyjemny zapach wydobywający się z lodówki to problem, który dotyczy większości chłodziarko-zamrażarek i praktycznie każdy z tym się spotkał. Nawet regularne mycie i usuwanie nieświeżych produktów nie zawsze pomaga. Podobno odświeżacz do lodówki rozwiązuje ten problem. Poddajemy pod dyskusję stosowanie odświeżaczy do lodówki.
Jakie warunki panują w chłodziarce?
Optymalna temperatura chłodziarki wynosi zazwyczaj ok. 4-5 stopnie Celsjusza. W takich warunkach żywność psuje się wolniej. Oczywiście wszystko zależy od ilości produktów w lodówce. Im więcej, tym możemy podkręcić temperaturę (czyt. obniżyć). Kluczową rolą jest układanie produktów w lodówce i ich docelowe miejsce. Jajka oraz przetwory na górnej półce, warzywa i owoce w komorach świeżości. Wszystko to wpływa na zachowanie optymalnej świeżości wielu produktów. Na dolnej półce jest najchłodniej, więc tam kładziemy mięso, wędliny, gotowe półprodukty.
Jeśli nie chcemy, aby zapachy artykułów spożywczych mieszały się ze sobą, warto zainwestować w odświeżacz.
Nie można stosować odświeżaczy w lodówkach jako zamiennik regularnego mycia lodówki.
Zapach w lodówce
Wpływ odświeżacza na zapach w lodówce nie jest do końca oczywisty. Dlaczego? Ponieważ istotne jest przechowywanie produktów. Najlepiej, aby opakowania żywności były szczelne. Warzywa, owoce, jajka luzem wkładamy do lodówki, ale półprodukty powinny być zapakowane. Odświeżacz w lodówce jest swojego rodzaju pochłaniaczem, neutralizatorem. Wyłapuje i eliminuje nieprzyjemne zapachy. Zazwyczaj zawartość aktywnego węgla spełnia te warunki, dlatego większość odświeżaczy bazuje na tym rozwiązaniu. Wyjątek stanowi pochłaniacz zapachu Wpro w formie żelu.
Tanie rozwiązanie vs. droższe
Preparaty pochłaniające zapachy i odświeżające powietrze w lodówce to koszt zaledwie kilkanaście złotych. Żywotność takiego środka wynosi ok. 4 miesiące. Domowym sposobem w charakterze odświeżacza do lodówki może być cytryna lub ziarenka kawy, jednak jak pokazuje praktyka – te „babcine sposoby” okazują się droższe i mniej wydajne.
Niektóre modelek lodówek wyposażone są w wbudowany odświeżacz do lodówki, czyli tzw. filtr węglowy. Warto pamiętać, że trzeba go regularnie wymieniać, ponieważ po kilku miesiącach tracą swoje właściwości. Wymiana na nowy filtr jest trochę droższa, ponieważ są to markowe produkty dopasowane pod model lodówki.
Zobacz nasze inne artykuły:
Odwiedź nasz sklep – części do lodówki