Praktycznie w każdym mieszkaniu znajdzie się mikrofalówka wraz z płytką mikową. Dzięki temu urządzeniu odgrzewanie, przypiekanie, rozmrażanie czy przygotowanie potraw jest znacznie szybsze i łatwiejsze. Dlatego doceniamy ten sprzęt w kuchni i chętnie z niego korzystamy. Zobacz, do czego służy wspomniana płytka mikowa i gdzie ją znajdziesz w kuchence mikofalowej.
Budowa kuchenki mikrofalowej
Każda mikrofalówka w standardowym wyposażeniu składa się z:
- talerza szklanego,
- koniczynki
- pierścienia z rolkami
- płytki mikowej
- grzałek kwarcowych
- modułu sterującego
- wentylatora
- panelu sterującego
- silnika talerza
Talerz szklany znajduje się w każdej mikrofalówce. Chociaż nowsze modele mikrofalówek są już bez talerza obrotowego np. Whirlpool MWF421BL, MWF201B. To na nim ustawia się naczynie z podgrzewaną potrawą. Równomierne rozprowadzenie ciepła jest możliwe dzięki obracaniu się talerza. Z kolei obracanie się talerza umożliwia pierścień obrotowy, na którym zamocowane są rolki. Całość wprowadzana jest w ruch dzięki tzw. koniczynce. Jej zadaniem jest przeniesienie napędu z silnika na talerz.
Jeżeli nasza kuchenka mikrofalowa posiada dodatkową funkcję grilla, wewnątrz znajdziemy również metalowy ruszt. Ustawiony jest na podwyższeniu, dzięki czemu potrawa znajduje się bliżej grzałek kwarcowych. To dzięki nim możliwe jest podpieczenie i przyrumienienie potraw.
Zobacz w naszym sklepie – części do kuchenek mikrofalowych
Czystość mikrofalówki a płytka mikowa
Do czego służy i gdzie się znajduje płytka mikowa? Płytka mikowa znajduje się na jednej z wewnętrznych ścianek mikrofalówki. Dzięki niej możliwa jest izolacja anteny oraz wyjścia falowodu magnetronu od wnętrza komory kuchenki mikrofalowej. Jeśli podgrzewamy jedzenie, które pryska z talerza, możemy zabrudzić płytkę mikową. Osadzający się tłuszcz pod wpływem mocnego promieniowania mikrofalowego może z czasem ulec zwęgleniu, co zazwyczaj ją uszkadza.
Iskrzenie w mikrofalówce – czy to wina płytki mikowej?
Jedną z przyczyn iskrzenia jest uszkodzona powłoka pokrywająca wnętrze komory mikrofalówki. W takiej sytuacji przyczyną może być odsłonięty metal. Jeśli powłoka jest w porządku, to należy przyjrzeć się bliżej płytce mikowej. W tym celu wystarczy ją wyjąć i sprawdzić czy nie jest zabrudzona, spalona lub uszkodzona.
W większości mikrofalówkach są dedykowane płytki mikowe do modelu urządzenia. Jeżeli producent nie produkuje już części warto zaopatrzyć się w uniwersalny arkusz. Zobacz, nasz filmik
Przeczytaj nasze inne artykuły: