Mikrofalówka nie grzeje

katarzyna | 17 lutego 2017

Zauważyłeś, że w kuchence mikrofalowej talerz szklany się obraca, żarówka się świeci, ale wyciągasz zimną potrawę? To oznacza, że Twoja mikrofalówka nie grzeje. Istnieje szereg przyczyn, które mogły do tego doprowadzić. Poniżej wymienimy kilka z nich.

Pamiętaj – wymianą części w kuchence mikrofalowej powinna zająć się osoba o odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu. Jeśli nie znasz się na elektronice, zgłoś się do odpowiedniego serwisu.


Dlaczego mikrofalówka nie grzeje? Co mogło się z nią stać?

Zepsuta dioda kondensatora

Czy dioda uległa uszkodzeniu, przez co mikrofalówka nie grzeje?

Dioda konwertuje moc wyjściową transformatora z AC do DC, podwajając napięcie do niemal 5000V. To z kolei zasila magnetron, dzięki czemu możliwe jest podgrzanie jedzenia. Jeśli dioda przepali się, magnetron nie otrzyma wystarczającego napięcia, a w konsekwencji mikrofalówka nie będzie grzać. Jeżeli dioda nie działa, to znak, że może być przepalona.

Wówczas trzeba ją wymienić na nową. Jeżeli nie jesteś pewien, czy dioda rzeczywiście jest przepalona, sprawdź ją za pomocą miernika zasilanego 9V baterią. Można również podłączyć szeregowo baterię 9V do diody. W przypadku odwróconych przewodów, dioda powinna mieć ciągłość tylko w jednym kierunku.

Kup diodę do kuchenki mikrofalowej

Uszkodzony mikroprzełącznik drzwi

Czy to mikroprzełącznik jest przyczyną?

Mikroprzełącznik włącza się po zamknięciu drzwi, żeby zapewnić ich prawidłowe domknięcie. Jeżeli nie działa, kuchenka mikrofalowa nie włączy się lub nie rozpocznie procesu grzania. W zależności od modelu kuchenki mikrofalowej tych przełączników może być kilka lub jeden. Należałoby ustalić, czy któryś jest uszkodzony – za pomocą miernika sprawdź ciągłość każdego czujnika. Jeżeli którykolwiek nie posiada ciągłości, wymień go na nowy.

Kup mikroprzełącznik do kuchenki mikrofalowej

Zepsuty magnetron

Czy magnetron uległ uszkodzeniu?

Możliwe, że spalił się magnetron albo doszło do jego zwarcia – stąd mikrofalówka nie grzeje. Do prawidłowej pracy tej części jest potrzebne pole magnetyczne o odpowiednim natężeniu i kierunku. Zapewniają je pierścienie ferrytowe, znajdujące się bezpośrednio na magnetronie. Jeżeli którykolwiek z nich będzie uszkodzony to zaburzy się kształt pola magnetycznego, czego rezultatem będzie brak wytwarzania mikrofal. Efektem ubocznym jest stałe nagrzewanie się cylindra magnetronu, który może stopić blaszki w magnetronie.

Zazwyczaj zwarcie można rozpoznać poprzez przepalenie bezpiecznika, o czym mowa w dalszej części artykułu. Istotnym kolejnym przykładem może być zwykła wsuwka konektorowa, która mogła się poluzować lub szczególnie ta, która ma dwa kabelki podpięte – mógł być słaby lut i kabelek się rozszczelnił. Jeżeli zauważysz spaloną antenę magnetronu która, wchodzi do komory mikrofalówki to musisz wymienić magnetron na nowy. Na magnetronie widnieją oznaczenia na podstawie których możesz dobrać nową część zamienną albo standardowo po modelu urządzenia.

Kup magnetron do kuchenki mikrofalowej

Przepalony kondensator wysokonapięciowy

Czy to kondensator miał zwarcie?

Jeśli przepalił się kondensator, cały obwód wysokiego napięcia nie będzie działał prawidłowo, skutkiem czego mikrofalówka nie grzeje. Aby ustalić, czy kondensator wysokiego napięcia jest uszkodzony, należy użyć multimetru z możliwością sprawdzenia pojemności. Kondensator przechowuje śmiertelną ilość energii elektrycznej, nawet po odłączeniu mikrofali od źródła zasilania. Przed każdym pomiarem, naprawą rozładuj go całkowicie.

Kondensator wysokiego napięcia posiada wbudowany rezystor rozładowujący, jednak w przypadku jego uszkodzenia, na zaciskach kondensatora może występować przez długi czas napięcie niebezpieczne dla człowieka i przyrządów pomiarowych. Najlepiej odczekaj 1 – 2 minuty i zrób zwarcie jego zacisków stosując do tego celu dwa wkrętaki o dobrze izolowanych „rączkach”. Jeżeli nie dostosujesz się do powyższego może zaistnieć zjawisko wyładowania iskrowego. W zasadzie wszystkie nowe mikrofalówki posiadają funkcję samoistnego rozładowania, ale dla zachowania ostrożności i zwiększonej czujności zwróć uwagę na powyższe.

Kup kondensator do kuchenki mikrofalowej 

Spalony transformator

Czy sprawcą jest transformator?

Dzięki transformatorowi kuchenka mikrofalowa wytwarza bardzo wysokie napięcie, co pozwala zasilić antenę magnetronu. Ta z kolei wytwarza energię, dzięki której można przygotować jedzenie. Kiedy transformator przepali się, zazwyczaj dochodzi do spięcia i wydziela się zapach spalenizny.

transformatorze najczęściej ulega uszkodzeniu wtórne uzwojenie wysokiego napięcia. Niestety nie da się tego naprawić, dlatego zaleca się kupno nowej części zamiennej. Dobieraj transformator po modelu urządzenia zgodnie z oznaczeniami na tabliczce znamionowej swojego sprzętu.

Kup transformator do kuchenki mikrofalowej

Spalony bezpiecznik

Czy bezpiecznik jest przyczyną?

Bezpiecznik odcina zasilanie, kiedy dochodzi do przegrzania kuchenki mikrofalowej. Aby ustalić, czy bezpiecznik jest spalony, należy sprawdzić jego ciągłość miernikiem. Jeśli nie posiada on ciągłości, konieczna jest wymiana na nowy, gdyż uszkodzonego nie można już naprawić. Spalony bezpiecznik to najczęstsza przyczyna usterek w mikrofalówkach. Zalecamy, aby sprawdzać go w pierwszej kolejności.

Kup bezpiecznik do kuchenki mikrofalowej

Uszkodzony moduł sterowania

Czy moduł sterowania posiada oznaki zepsucia?

Istnieje możliwość, że zniszczeniu uległ moduł sterowania, jednak zdarza się to rzadko. Moduł odpowiedzialny jest za sterowanie funkcjami mikrofali. Dlatego też przed wymianą modułu przede wszystkim należy sprawdzić bardziej awaryjne podzespoły. Jeśli wykluczymy inne możliwe przyczyny usterki, wówczas należy wymienić moduł sterowania.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 146

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
46 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Szymon

Dzięki

Agnieszka

witam kuchenka działą włącza sie dział 2 czy 3 sekundy zaczyna mrugać i się wyłacza po ponownym uruchomieniu robi się to samo ?

Magda B.

Warto zapoznać się z poniższym artykułem
https://north.pl/baza-porad/kuchenka-mikrofalowa-sama-sie-wylacza/

Weronika

piekarnik z funkcja mikrofali bosch hbc86p723 /35 fd 9201 00090
Witam czy ktoś posiada ten model piekarnika z funkcją mikrofalówki? Jest taki problem że mikrofalówka nie chce grzać wyłącza się bez sygnału po 22 sekundach. Piekarnik się nagrzewa tak jak powinien

Przemysław

Grzałka jest OK, talerz sie kręci. Nie działa tylko mikrofala. Jest to ok 10 letnia kuchnia AEG do zabudowy.. Wyglada na problem kondensatora: Kondensator ma swoja pojemnośc ale jego wbudowany rezystor ma przerwę. Czy sama awaria wewnętrznego rezystora może spowodowac, że kuchenka nie grzeje? Dla czego? Dioda wyglada na sprawną. Jednak jest to „podwójna” dioda jak tu: 50299095005 AEG Dioda wysokiego napięcia do mikrofalówki – north.pl Dioda od elektrody kondensatora do obudowy jest OK. Natomiast ten drugi element spinający elektrody kondensatora (diak?) na moim omomoerzu ma przerwę. Co to za element i jak się go sprawdza? Co ciekawe nie widzę… Czytaj więcej »

Marek

Nie działa tylko funkcja grilla i tryb kombinacyjny; widać, że nie grzeje grzałka kwarcowa, która była wymieniana na nową

Magda B.

Możliwe, że padł programator lub moduł sterujący.

Mariusz

Witam
Posiadam kuchenkę mikrafowa panasonic nn-sd27hs. Nie wiem co się stało ale przestała działać. Na pierwszy rzut oka wydawało się brak pradu. Ale nie.. wszystkie bezpieczniki dobre. Po zdjęciu obudowy kable zielone mają prąd. Mra pradu na grobych kablach dochodzących do magnetron. No nie wiem co jest zepsute. Help my….?
Ps
W dniu awaria myłem klawiaturę , może jakieś spięci
Dzięki za pomoc

Sławomir

Witam, mam następujący problem piekarnik z funkcją mikrofali AEG (elektrolux). Mikrofala się uruchamia, grzeje lecz po kilku sekundach światło gaśnie i przestaje grzeć czas jest odliczany następnie ponownie się uruchamia po kilku sekundach i… proces się powtarza. Proszę o pomoc na czym skupić diagnozę problemu?

Wojtek

WHIRLPOOL MWP 337 W Urządzenie się nie włącza z panelu sterującego. Po podłączeniu do zasilania zapala się żarówka oświetlenia wnętrza, szumi wentylator, na panelu można ustawiać program, moc i czas, ale po zatwierdzeniu ustawień następuje podwójny pisk i nic się nie dzieje. W obwodzie mikroprzełącznika kontrolującego zamknięcie drzwi (jednego z trzech) jest zwarcie – niezależnie od tego, czy drzwi są otwarte czy zamknięte obwód jest zamknięty. Sam mikroprzełącznik działa prawidłowo (wyjąłem i sprawdziłem). Gdzie szukać tego zwarcia? Bez rozebrania całej kuchenki nie jestem w stanie stwierdzić, dokąd biegną przewody. Czy jest sens bawić się w to w domu, czy lepiej… Czytaj więcej »

Renata

Mikrofala świeci, talerz się kręci, gril działa a podgrzewanie nie. Model LG

Renata

Czy da się to samodzielnie wymienić czy muszę szukać serwisu?

Aleksandra

jeśli nie ma Pani doświadczenia to lepiej udać się do serwisu

Janusz

Co się stanie jesli wlozysz kwadratowy talerz do mikrofali i zablokuje obracanie

Izka

Dzień dobry. W mojej mikrofalówce działa prawidłowo piec (konwekcja) i gril. Nie działa tylko podgrzewanie, czyli typowa mikrofala. Czy Ktoś wie coś na ten temat? Nie chciałabym, aby mechanik naciągnął mnie na zbytnie koszty, przez wciskanie mi jakiegoś kitu. Z góry dziękuję i pozdrawiam. Iza

Zdzisław Sobczak

Jeszcze nie sprawdzałem w/w
Usterek w ten sposób na razie sprawdziłem wszystkie funkcje w kichence a wiec wszystkie działaja
Rożna itp.ale nie działają mikrofale
Moja kuchenka to AMICA
TYP AMG20E80GBS mam ją około 7/8lat to dobry sprzęt ale mnie zaskoczył jak ktoś może podpowiedzieć od czego zacząć będe wdzięczny

sandra

mam mikrofalówkę firmy amica ustawiam program talerz się kręci ale nie grzeje , natomiast tam gdzie świeci się światło jest bardzo gorąca ta ścianka czego to może być wina jaki koszt naprawy.proszę o odpowiedź

Krzysiek

Mój przypadek jest trochę dziwny a mianowicie moja mikrofala samsung GE89MST zepsuła się już dwukrotnie i dwukrotnie udało mi się ją „naprawić”. „Naprawić” czyli zdjąć obudowę przyjrzeć się czy coś nie jest upalone stopione lub wygląda podejrzanie oraz posprawdzac miernikiem to i tamto ale tak naprawdę wszystko wyglądało ok. Miernik pokazywał że wszystko jest ok wiec założyłem obudowę podłączyłem i odziwo działa. Tak naprawdę nic nie naprawiłem a mikrofala zaczęła działać ku mojej radości. Sytuacja powtórzyła się dwukrotnie w odstępie wielu miesięcy podczas których była normalnie używana wiec nie rozumiem dlaczego nie działała i co „naprawilem” ale polecam mój sposób… Czytaj więcej »

Piotr

jakiś styk jest luźny i wszedł w reżim „działa-nie-działa”. Polecam podokręcać wszelkie śrubki mocujące kable i sprawdzić inne rodzaje połączeń elektrycznych w urządzeniu.

Ojojoj

Wszystko ok no prawie wszystko na każdej funkcji nic nie podgrzewa wszystko zimne, talerz się kręci, światełko się świeci, ustawić na różne funkcje spokojnie się ustawi, nic nie dymiło buczy sobie normalnie więc żadnych dźwięków dziwnych z siebie nie wydaje… No tylko poprostu dania wychodzą zimne, nawet wody nic a nic nie podgrzewa… Mikrofala Samsung ME83M

Ojojoj

Żadnego zwarcia nie było hmmm.

Aleksandra

Nie musiało być widoczne.

Ojojoj

To czyli nie opłaca się jej nawet naprawiać… Magnetron to najdroższa część do mikrofalówek ☹️ Dzięki za odpowiedzi ????

Monika

Mikrofalówka amw 848/ixl-ph: znacząco wydłużył się czas podgrzewania/gotowania przy identycznych , jak wcześniej, ustawieniach mocy i „wsadu” (szklanka wody gotowała się wcześniej 2,5- 3min teraz ten czas wydłużył się do 5- 5,5 min). Wyświetlacz ok, talerz się się obraca, żadnych efektów specjalnych nie zaobserwowałam (dym, wyładowania, dziwne dźwięki).
Pozdrawiam

Aleksandra

A sprawdzała Pani czy z płytką mikową wszystko ok?

Monika

Płytka jest nieco „zmęczona”- pożółkła, trochę nierówna,fragmenty z brzegu nieco brązowe

Monika

Nie ma/nie było iskrzenia, wnętrze kuchenki jest regularnie czyszczone

Aleksandra

W takim razie wina może leżeć w magnetronie.

Łukasz

Mikrofala świeci. Można ustawiać programy. Czas się odlicza ale talerz nie kręci się a mikrofala nie grzeje (i nie słychać charakterystycznego buczenia)
Bezpiecznik wymieniony. Czy spalona dioda też spowoduje brak obrotu talerza?

Aleksandra

Jaki to model mikrofalówki?

Iwona

co jeśli microfala świeci ale talerz nie kręci się i nic nie robi tylko świeci .pls pomocy

Trebor

Któryś z mikro wyłączników,lub panel sterujący.

jerry1964

Przepalił mi się bezpicznik, który wymieniłem. Przy próbie podgrzania posiłku zaczął wydzielać się dym spod obudowy a jedzenie było zimne. Po otworzeniu do środka i ponownej próbie podgrzania posiłku sytuacja powtórzyła się a dym unosił się z trafo, który był gorący. Co może być najprawdopodobniej uszkodzone: trafo, kondensator, dioda czy magnetron?

Trebor

Najprawdopodobniej trafo,pozostałe elementy można sprawdzić miernikiem,opisane w artykule.

Paweł

Witam, co w przypadku kiedy mikrofala podgrzewa jedzenie bardzo wolno? np. talerz zupy wyjętej z lodówki po 2 minutach podgrzewania osiąga temperaturę co najwyżej pokojową. Kuchenka ma 750W więc powinna podgrzewać zdecydowanie szybciej.

Ania Żmudzińska

Jeżeli mikrofala słabo grzeje to odpowiedzialny za ten stan rzeczy może być magnetron. Jeżeli problem jest z czasem to być może coś jest nie tak z modułem /przełącznikiem, który włącza i wyłącza magnetron. Chodzi o ustawienie mocy mikrofali. Na stronie north.pl znajdzie Pan filmik instruktażowy, o tym jak samodzielnie wymienić magnetron.

mariusz

Witam,co może być przyczyną,że mikrofala załącza się szumi wentylator,ale ciszej niż zwykle,i nie podgrzewa jedzenia?

Trebor

Najprawdopodobniej panel sterujący.

Trebor

Może być uszkodzona dioda kondensatora,zmniejsza się prąd zasilający generator mikrofal.

Bogumił

Naczynia się nagrzewają a posiłek nie

Ania Żmudzińska

Problemem może być sama żywność, a nie mikrofala. Możliwe, że wkłada się za dużo jedzenia na raz oraz ustawia się za krótki czas i moc grzania.

Trebor

Panel sterujący.

Trebor

Zmniejszenie mocy generatora z powodu diody kondensatora wysokiego napięcia.

46
0
Would love your thoughts, please comment.x