Oceń artykuł
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Średnia ocena 3.5 / 5. Liczba głosów: 8
Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.
katarzyna | 21 lutego 2017
Okap jest urządzeniem niezbędnym, jeżeli zależy nam na tym, aby utrzymać kuchnię w czystości. Podczas gotowania i smażenia, zwłaszcza tłustych potraw, wydziela się mnóstwo oparów. Opary to np. mieszanina cząsteczek wody z tłuszczem, która oblepia meble oraz sprzęty kuchenne.
Zadaniem okapu jest wyłapanie tego tłuszczu oraz wychwycenie i neutralizacja zapachu gotujących się dań. Co jeśli okap nie odprowadza powietrza na zewnątrz?
Aby sprawdzić, czy silnik wentylatora jest uszkodzony, włącz okap i sprawdź, czy śmigło się obraca. Jeśli nie, upewnij się, ze do silnika dochodzi prąd. Jeżeli nie, sprawdź ciągłość przełącznika silnika miernikiem. Jeżeli do silnika dochodzi prąd, ale nie włącza się, wymień go.
Jedną z przyczyn problemu, że okap nie odprowadza powietrza może być zablokowanie wirnika lub jego tarcie o obudowę. Spróbuj poruszyć wirnikiem, żeby zobaczyć, czy się obraca. Jeśli nic nie blokuje wirnika, ale mimo to nie obraca się swobodnie, wymień go na nowy.
Jeśli okap nie działa poprawnie, sprawdź filtr węglowy. Zabrudzony filtr należy zastąpić nowym, ponieważ stracił już swoje właściwości. Nie nadaje się on do czyszczenia. Niektóre modele mają na filtrach specjalny wskaźnik zużycia. Jeśli takiego wskaźnika nie ma, należy sprawdzić w instrukcji obsługi urządzenia, jak często należy dokonywać wymiany takiego filtra. Pamiętaj, żeby dopasować filtr na podstawie modelu posiadanego okapu.
Filtr należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli ich nie znamy, możemy założyć, że filtr węglowy należy wymieniać co ok. 2-6 miesięcy. Dym z papierosów wpływa negatywnie na filtr. Powoduje jego szybsze zużycie, dlatego lepiej nie palić w pobliżu okapu.
Jeśli okap nie działa skutecznie, sprawdź filtr przeciwtłuszczowy. Możliwe, że jest już tak zabrudzony, że nie jest w stanie wyłapywać oparów. W takim wypadku wyczyść go lub wymień, zależnie od tego, jaki masz filtr (włókninowy lub metalowy). Metalowy filtr zdejmij i zamocz w wodzie ze środkiem odtłuszczającym. Odczekaj trochę, aż tłuszcz się rozpuści. Następnie umyj go ciepłą wodą z delikatnym detergentem, żeby usunąć resztki odtłuszczacza.
W przypadku czyszczenia filtra w zmywarce przestrzegaj następujących wskazówek: nie stosuj agresywnych środków czyszczących, ustaw niską temperaturę. Pamiętaj też, żeby przy wkładaniu go do kosza zmywarki nie kłaść na nim żadnych przedmiotów. Nie należy też myć zabrudzonego filtra razem z naczyniami kuchennymi. Jeśli nie da się pozbyć zanieczyszczeń lub jeżeli filtr jest uszkodzony, wymień go na nowy.
Filtr włókninowy należy wymienić na nowy. Trzeba to robić regularnie nie tylko ze względów higienicznych, ale również ze względu na bezpieczeństwo – filtr nasiąknięty tłuszczem może się zapalić.