Oceń artykuł
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 55
Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.
katarzyna | 7 listopada 2022
Lodówki, zwłaszcza te starsze, często podczas pracy wydają różne odgłosy i większość jest całkowicie normalna. Jednym z nich może być odgłos przelewania się wody. Zazwyczaj powinien on nas zmobilizować do sprawdzenia, czy wewnątrz lub na zewnątrz urządzenia nie zbiera się woda. Zdarza się jednak, że lodówka jest sucha, a dźwięk nie ustaje. Jakie mogą być tego przyczyny?
Odgłos przelewania, czy cieknącej lub bulgoczącej wody, może wcale nie sygnalizować usterki, ale prawidłową, zwyczajną pracę. Czynnik chłodniczy w chwilach braku aktywności sprężarki skrapla się w skraplaczu – oznacza to, że z pary ponownie zmienia się w ciecz – co może wywoływać takie właśnie odgłosy.
Lodówki wyposażone w system no-frost działają w sposób ciągły. System na bieżąco kontroluje temperaturę w komorze i co jakiś czas uruchamia grzałkę na parowniku, aby ją rozmrozić i pozbyć się nagromadzonych złogów. Urządzenie kieruje wtedy wodę za pomocą rurki do tacki ociekowej, znajdującej się na zewnątrz. Może to czasami powodować odgłos przelewania lub bulgoczącej wody.
Zdarza się, że odgłos przelewania towarzyszy pracy lodówki bez przerwy i wydaje się nasilać z czasem. Może to oznaczać niedrożność odpływu. Usunięcie awarii nie będzie trudne – jeśli znajdziesz otwór odprowadzający, po prostu przeczyść go, najlepiej za pomocą specjalnego przetykacza. Jest to przyrząd przeznaczony do czyszczenia odpływu w lodówce.
Nieco trudniej będzie, jeśli to rurka odprowadzająca wodę uległa zapchaniu. Konieczne będzie wówczas odkręcenie kratki z tyłu lodówki, co należy robić bardzo ostrożnie – przy tej operacji łatwo uszkodzić jakiś znajdujący się za nią element. Rurkę wyczyść podobnie jak odpływ. Powinieneś jednak pamiętać ostrożności, aby uniknąć uszkodzeń.
Dzień dobry,
Moja lodówka co jakiś czas wydaje dźwięki podobne do tych gdy szukało się kiedyś stacji w radiu. Jest na tyle głośna że budzi domowników w nocy. Co może być przyczyną? Czy to już jej koniec? 😉
Pozdrawiam,
Joanna
Moja lodówka z racji wieku też potrafi tak robić. Może warto rozmrozić i wyczyścić urządzenie, u mnie to zazwyczaj pomaga.
Witam, lodówka nie chłodzi i cały czas słychać przelewanie wody. Co to może być?
Dzień dobry,
Chciałbym się dowiedzieć co jest przyczyną pojawiania się lodu za tylną ścianą wewnątrz lodówki. W pierwszej fazie miga na wyswietlaczu temperatura wewnątrz lodówki. Potem słychać jak wentylator się ociera o lód. Po ściągnięciu osłony tylnej ścianki wewnątrz. Cały parownik ta chłodnicza jest skuta lodem odpływ wody zamarznięty aż spiętrzające lód sięga wentylatora. Lodówka głośno pracuje i agregat chodzi bardzo długo. Z góry dziękuję za wskazówki.
albo jest nieszczelnośc w którymś miejscu, albo grzałka rozmrażająca nie działa ewentulanie czujnik temperatury przy grzałce.
Co jakis czas wycieka mi woda z pod lodowki busch NoFrost jaka moze byc przyczyna
posiadam lodowke Beko RCNE560E40ZXP jest akurat po gwarancj ale problem z bulgotaniem i sama sie wylancza jaka to przyczyna i gdzie mozna wyczyscic przewod ktory moze byc zapchany a lodowka jest obudowana i nic nie widac z tylulodowki moze ktos cos poradzi
Przyczyn takiego zachowania lodówki może być bardzo wiele, zapraszam do zerknięcia na ten artykuł: https://north.pl/baza-porad/lodowka-nie-chlodzi/
Witam A posiadasz może instrukcję obsługi w języku polskim do tej lodówki.