Zmywarka nabiera wodę

anna | 2 stycznia 2020

Zmywarka to bardzo praktyczne urządzenie w każdym domu. Jej zadaniem jest wyręczenie nas w codziennym obowiązku mycia naczyń. Bo przecież zamiast stać przy zlewie, lepiej jest spędzić ten czas z bliskimi lub poświęcić go na swoje hobby. Kolejnym zadaniem zmywarki jest oszczędzanie pieniędzy.

Bowiem od dawna wiadomo, że jednorazowy cykl w tym urządzeniu zużywa mniej wody, niż ludzkie ręce. Jednak problem pojawia się wtedy, gdy Twój sprzęt zamiast oszczędzać wodę, zwyczajnie ją marnuje. Na przykład kiedy zmywarka nabiera wodę samoczynnie, nawet wtedy, gdy jest wyłączona. Co wtedy zrobić? Sprawdź!

Problem natury mechanicznej

To najczęściej oznacza zanieczyszczenie, które prowadzi do zapchania elementów odpływu. Jeśli więc nie czyścisz regularnie filtrów oraz węża, możesz spodziewać się, że zalegające resztki jedzenia, spowodują niedrożność, która w konsekwencji może doprowadzić do usterki w elektrozaworze. A ten znajduje się na końcu węża doprowadzającego.

W ten sposób dochodzimy do zablokowania w pozycji otwartej, spowodowanej właśnie zanieczyszczeniem elementów odpływu.

Dlaczego jeszcze warto dbać o czystość zmywarki? Przede wszystkim dlatego, żeby nie dopuścić do ograniczenia drożności kanałów, które są odpowiedzialne za podawanie wody (problem jest wynikiem nagromadzenia się kamienia oraz osadu). W tej sytuacji trzeba będzie przeczyścić cały układ, aby udrożnić przepływ wody.

Zmywarka nabiera wodę

Zmywarka nabiera wodę z powodów elektrycznych

W tym przypadku mamy do czynienia z dwiema podstawowymi częściami – elektrozawór oraz programator.

Aby ustalić, czy to wina elektroniki i której dokładnie, musimy przeprowadzić test. Należy odłączyć zmywarkę od gniazdka zasilającego i sprawdzić, czy wtedy woda również wlewa się do zmywarki. Jeśli nie wpływa do urządzenia, to znaczy, że winne usterce będą właśnie elektrozawór lub programator.

Ten pierwszy w przypadku zepsucia nie będzie w stanie odciąć dopływu wody po jej pobraniu. Dlatego też woda będzie cały czas pobierana. Z kolei w przypadku uszkodzonego modułu, zetkniemy się z nieprawidłowym sterowaniem przepływem wody. Te własnie zakłócenia oznaczają usterkę modułu.

Zmywarka nabiera wodę

Co jeszcze odpowiada za nabieranie wody przez zmywarkę?

Jeśli żadna z powyższych przyczyn nie rozwiązała Twojego problemu, to masz jeszcze kilka innych opcji.

  • Przepływomierz – jest bardzo ważny dla pracy całej zmywarki. Znajduje się pod płaszczem wodnym w elastycznym przewodzie zasilającym. Chociaż w niektórych modelach możesz spotkać się z przepływomierzem wbudowanym w płaszcz. Jest to niewielki, łopatkowy wirnik, który wytwarza impulsy elektryczne. Na ich podstawie zmywarka wylicza, ile wody przez nią przepłynęło.
  • Hydrostat – jest elementem, który pozwala na regulowanie ciśnienia wody znajdującej się w komorze zmywarki. Jeśli się zepsuje, zmywarka będzie nadmiernie pobierała wodę. A to doprowadzi do jej wylewania się przez drzwi urządzenia. Innym objawem zepsutego hydrostatu jest niekończący się cykl pracy oraz naprzemienne pobieranie i wypuszczanie wody w zmywarce.

Jak poradzić sobie z usterką?

Zawsze najlepiej jest spróbować wyeliminować te najprostsze i najtańsze w naprawie przyczyny usterki. Tak naprawdę najwięcej z nich bierze się z powodu zaniedbania sprzętu. Jeśli więc nie jesteś typem użytkownika, który regularnie konserwuje swoje urządzenie, to sprawdź te części, które mają bezpośredni kontakt z zanieczyszczeniami. Jeśli więc zmywarka nabiera wodę samoczynnie, nawet gdy jest wyłączona, sprawdź odpływ.

Tak samo w przypadku zmywarek jak i pralek czy odkurzaczy, punktem wyjściowym będzie filtr, potem kolejno węże (część odprowadzająca wodę). Dopiero w następnych krokach, kiedy wyeliminujesz te podstawowe, sprawdź części elektryczne.

A na przyszłość, pamiętaj o regularnej pielęgnacji swoich sprzętów AGD. To naprawdę klucz do przedłużenia ich żywotności oraz uzyskiwania najlepszych efektów ich pracy.

brzydki zapach wewnątrz zmywarki?

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 15

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz

Witam mam problem z zmywarkom po nastawieniu programu i załączeniu nabierze wody i na tym cykl pracy sie kończy nie pracują łopatki wirowe i słychać buczenie proszę o pomoc

Aleksandra

Jaka to zmywarka?

Tomasz

Map problem ze zmywarka , sama nabiera wodę Co może być przyczyną (beko )zdarza się to co jakiś czas jak nie zauważ na czas to zalewa osłonę pod zmywarka A potem kuchnię 😞😞😞

Aleksandra

W artykule jest wymienione, jakie usterki powodują taki problem.

Robert

Cześć,
zmywarka Candy 454
czy w płaszczu wodnym czujnik/sterownik od przepływomierza jest wyciągalny, czy zabudowany na stałe?
Jeżeli na stałe to jak polecacie przeczyścic pojemenik?

Emilia

Witam.Mam zmywarkę hotpoint Ariston LFTA+M284 A I nie pobiera wody.Nie występuje żaden błąd na wyświetlaczu.Nie wiem o co chodzi .

Aleksandra
Monika

Moja zmywarka nowa podłączona do wody a do prądu nie ani razu, sama pobiera wodę i zalewa kuchnie po pewnym czasie. Zmywarka elektrolux esl4201lo

Aleksandra

elektrozawór źle działa