Ekspres do kawy na kapsułki – praktyczna wiedza

katarzyna | 28 lutego 2020

W ostatnich latach rynek sprzętów AGD szturmem podbijają ekspresy do kawy na kapsułki. Producenci wskazują wiele zalet tego typu urządzeń. Wśród nich wyliczają szybkość przygotowania napoju, łatwość obsługi oraz praktycznie zero zanieczyszczeń podczas parzenia. A jakie są wady takiego urządzenia i co warto o nim wiedzieć przed zakupem? Przeczytaj w naszym artykule!

Jak działa ekspres do kawy na kapsułki?

To naprawdę prosty proces, dzięki czemu stanowi również główną zaletę urządzenia. Wystarczy zakupić konkretny typ kapsułek, włożyć jedną z nich do odpowiedniego pojemnika w ekspresie i nacisnąć przycisk parzenia. W chwili obecnej rynek dysponuje wieloma różnymi rodzajami kaw, zaczynając od cappuccino, przez espresso, aż po wariacje, związane z latte. Oprócz tego, w ekspresach na kapsułki uda się przygotować kakao oraz inne napoje bazujące na mleku.

Najczęściej zadawane pytanie w przypadku ekspresów kapsułkowych brzmi: czy smak jest taki sam, jak w maszynach ciśnieniowych? Podobno nie, ale to zależy od gustu. Przeciwnicy twierdzą, że kawa z takiego urządzenia smakuje dużo gorzej, bo nie mieli się jej podczas przyrządzania, a w dodatku gotowe mieszanki zawierają mleko w proszku. Natomiast zwolennicy chwalą sobie prostotę i szybkość działania, która przeważa nad drobnymi różnicami w smaku kawy.

Jak działa ekspres do kawy na kapsułki

Jakie kapsułki pasują do ekspresu?

Wszystko zależy od modelu posiadanego urządzenia. Praktycznie każdy producent posiada swój własny system kapsułek. Oznacza to, że różnią się od siebie wielkością, kształtem oraz technologią i obsługą w ekspresie. Zatem dla przykładu, do ekspresu Krups nie uda się zastosować kapsułek Tchibo. Sprzęt nie odczyta informacji o tym, jaką kawę ma przygotować, ponieważ parametry będą zupełnie inne.

Tutaj krótki przegląd tego, jakie kapsułki pasują do danego producenta:

  • Krups/Tchibo: Caffisimo,
  • DeLonghi/Nescafe: Dolce Gusto,
  • Bosch/Jacobs: Tassimo,
  • Krups/Nespresso: L’Or.

Decydując się na zakup konkretnego ekspresu, warto sprawdzić ofertę kaw i dodatkowych napojów, a także ich wielkość. To ważna sprawa, ponieważ nowe propozycje kapsułek pojawiają się stosunkowo rzadko, dlatego dobrze jest wybrać dla siebie odpowiednie smaki.

Zobacz części do ekspresu do kawy

Jak działa ekspres do kawy na kapsułki

Czyszczenie kapsułkowego ekspresu do kawy

Ze względu na to, że opisywane urządzenia posiadają kompaktowe rozmiary i mniej skomplikowanych mechanizmów w środku, ich czyszczenie przebiega o wiele szybciej. Zwykle całą sprawę załatwia proces odkamieniania, który służy do usuwania wapiennych osadów, znajdujących się w wodzie i osadzających się na podzespołach ekspresu. W porównaniu do tradycyjnych wersji ciśnieniowych, cykl trwa bardzo krótko (ok. 15 minut).

Jeśli chodzi o obudowę, tutaj również nie ma zbyt wiele do czyszczenia. Modele kapsułkowe wyróżniają się prostą i intuicyjną obsługą, która oznacza niewielką ilość przycisków oraz pokręteł. Do codziennego oczyszczenia sprzętu z zabrudzeń po kawie, wystarczy skorzystać z dołączonej do zestawu kapsułki serwisowej i specjalnego programu, wbudowanego w ekspres. W przypadku filtra wody sprawa także jest banalnie prosta. Zwykle występuje on pod postacią tabletki, umieszczanej w zbiorniku wody, więc wystarczy tylko go wyjąć i podmienić na nowy.

Jak działa ekspres do kawy na kapsułki

Czy warto kupić takie urządzenie?

Wybierając kapsułkowy ekspres do kawy trzeba dobrze zastanowić się nad tym, jakie są jego największe plusy i co tak właściwie przekonuje do zakupu. Szybkość i łatwość przyrządzenia napoju czy może cena samego urządzenia? Jeśli to pierwsze – warto pamiętać, że model automatyczny również nie wymaga od użytkownika zbyt wiele pracy i wysiłku.

Jeżeli chodzi o drugi aspekt, czyli cenę, to faktycznie – kapsułkowy ekspres do kawy uda się zakupić już nawet za 200 zł. Problem polega na tym, że kapsułki już wcale do takich tanich nie należą. W opakowaniu jest ich zazwyczaj od 10 do 20 sztuk, a kosztują 20-30 zł. Przy dużej rodzinie może to generować spore koszty. Ekspresy ciśnieniowe są droższe, ale za to kawa wyjdzie zdecydowanie taniej.

Wszystko zależy więc od preferencji użytkownika. Wersja na kapsułki świetnie sprawdzi się u tych osób, które preferują praktyczne rozwiązania i piją kawę sporadycznie.

Jacobs Caffe Crema

Zobacz więcej naszych artykułów:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 6

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x