Lodówka wolnostojąca czy pod zabudowę

katarzyna | 13 lutego 2017

Wybierając nową chłodziarkę musimy zadecydować, czy lepiej sprawdzi się lodówka wolnostojąca, czy może pod zabudowę. W zasadzie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a wybór zależy od indywidualnych preferencji oraz planu i powierzchni kuchni.


Metraż kuchni

Jedną z bardzo istotnych kwestii podczas wyboru lodówki jest szerokość urządzenia. Standardowo szerokość lodówki wynosi 60 – 70 cm, natomiast wysokość 170 – 200 cm. Wyjątkiem są lodówki podblatowe, które osiągają wysokość 80 – 85 cm. W małych kuchniach jednolite fronty meblowe optycznie powiększają kuchnię, dlatego dużo osób decyduje się na lodówkę pod zabudowę. Modele lodówek pod zabudowę mają mocniejsze zawiasy, ponieważ muszą “udźwignąć” front meblowy. Dosyć często dochodzi przy dłuższej eksploatacji do osiadania drzwi lodówki. Wówczas trzeba wyregulować zawiasy lub wymienić je na nowe. 

Wybór lodówki na etapie planowania

Mimo, że z punktu widzenia zajmowanej przestrzeni lodówka pod zabudowę stanowi rozwiązanie korzystniejsze to musimy pamiętać o tym, że można je zastosować tylko wtedy, gdy zaplanujemy ją na etapie projektowania. Jeśli kupiliśmy już meble, które nie uwzględniają rozmieszczenia  lodówki, urządzenie wolnostojące będzie jedyną dostępną opcją. Decydując się na lodówkę typu side-by-side lub french door zawsze będzie to urządzenie wolnostojące. W razie awarii jest łatwiejszy dostęp do sprzętu. Nie trzeba wyciągać z zabudowy i ściągać frontów.

lodowka wolnostojaca czy pod zabudowe

Odległość lodówki od źródła ciepła

Najlepiej, jeśli lodówka znajduje się jak najdalej od grzejników i miejsc nasłonecznionych, ale również od płyty grzewczej, czy kuchenki gazowej oraz zmywarki. Urządzenia te generują ciepło podczas pracy i niekorzystnie wpływają na chłodziarko – zamrażarkę. Ergonomiczna kuchnia to taka, gdzie ciąg komunikacyjny pomiędzy lodówką, a zmywakiem i płytą jest w kształcie trójkąta. 

Zapewnienie odpowiedniej wentylacji i odległości od ściany ma również ogromne znaczenie. Lodówka powinna znajdować się około 5 cm od ściany.

Pojemność robocza lodówki

Mało osób na to zwraca uwagę, ale ważne jest sprawdzenie pojemności lodówki, która wyrażona jest w litrach. Niektóre modele chłodziarko – zamrażarek są duże gabarytowo, a wewnątrz okazuje się, że jest mało miejsca z uwagi na grube ścianki. Zwracajmy uwagę na parametry lodówki, w szczególności na klasę energetyczną oraz roczne zużycie prądu. Mało energooszczędne lodówki mogą znacznie podwyższać domowe rachunki za prąd. Poziom hałasu jest zazwyczaj na podobnym poziomie, czyli 35 dB. Tańsze egzemplarze mogą być głośniejsze z uwagi na cieńsze ścianki i słabszą izolację.

Dodatkowe funkcje w lodówce

Na pewno ciekawą opcją jest alarm uchylonych drzwi, który informuje o domknięciu drzwi. Miękkie zamykanie drzwiczek też jest przydatne, gdy mamy dzieci. Gwałtowne trzaskanie wpływa na niekorzyść urządzenia. Balkoniki mogą się zerwać z mocowań lub uchwyt pęknąć. Dużym udogodnieniem jest kostkarka do lodu wraz z dystrybutorem wody. W upalne dni sprawdza się do przygotowania pysznych lemoniad i koktajli. 

W przypadku dłuższego urlopowego wyjazdu – tryb wakacyjny jest świetną opcją, aby nie wyłączać całkowicie urządzenia od prądu. Lodówka działa w trybie oszczędzania energii i nie generuje wysokich kosztów za prąd. 

Zobacz nasze inne artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 5

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x