Oceń artykuł
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów: 25
Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.
katarzyna | 19 grudnia 2022
Kupując lodówkę mamy nadzieję, że urządzenie posłuży przez długie lata. Jej żywotność może jednak zostać skrócona w przypadku pojawienia się usterek. Jedną z najczęstszych jest nieutrzymywanie stałej temperatury przez urządzenie. Może się tak dziać z wielu różnych powodów. Dlaczego Twoja lodówka nie trzyma temperatury? Dowiedz się poniżej.
Wstępna ocena wnętrza lodówki może okazać się kluczowa w rozpoznaniu przyczyny problemu. Może być ona całkiem banalna. Chodzi tu o oblodzenie ścianek lodówki, w tym także czujnika temperatury. Długo nierozmrażana lodówka może po jakimś czasie zacząć zbierać grube warstwy lodu. Nagromadzony lód może z kolei zamrozić czujnik, który po prostu przestaje wtedy prawidłowo działać.
Lodówka zacznie odbierać złe dane, co sprawi, że temperatura w jej wnętrzu zacznie się podwyższać, tym samym psując produkty spożywcze. Należy sprawdzić, czy czujnik jest zamrożony, a w razie wypadku rozmrozić go.
Jeśli Twoja lodówka nie trzyma temperatury, przyczyną mogą być również czynniki zewnętrzne. Chodzi tutaj głównie o temperaturę pomieszczenia, w której znajduje się lodówka. W zaleceniach producenta często widnieje informacja na temat tego, w jakich warunkach lodówka powinna być użytkowana. Głównie chodzi o to, że jeśli w pomieszczeniu jest zbyt zimno bądź zbyt ciepło, działanie czujników może być zakłócone, a to powodować będzie zmiany temperatury we wnętrzu urządzenia.
Możliwe też, że mimo dobrej ogólnej temperatury pomieszczenia, lodówka nie jest w stanie utrzymać temperatury zadanej ze względu na inne urządzenia. Nie powinna ona stać blisko sprzętów, których zadaniem jest wytwarzanie ciepła, jak np. kuchenka albo kaloryfer.
Element ten bezpośrednio odpowiada za utrzymywanie odpowiedniej temperatury w urządzeniu. W przypadku jego uszkodzenia należy go oczywiście wymienić, co powinno rozwiązać wszelkie problemy. Na szczęście jest to bardzo prosta naprawa.
Usterka tego elementu może poskutkować słabszym chłodzeniem lodówki, ponieważ wentylator odpowiada za prawidłowe rozprowadzanie temperatury we wnętrzu urządzenie. Jego awaria zaburzy ten proces. Można to zauważyć między innymi po szybciej psujących się produktach, ponieważ nie będą one odpowiednio chłodzone.
Skraplacz to element, który umiejscowiony jest z tyłu lub na dole lodówki. W przypadku, kiedy nagromadzi zbyt dużo zabrudzeń, może przestać działać prawidłowo. Wyjście jest proste – wystarczy wyczyścić skraplacz, a działanie urządzenia powinno wrócić do normy.
Istnieje wiele podzespołów, które mogą sprawiać, że lodówka nie trzyma temperatury. Słabe chłodzenie lub wahania temperatury powodują, że lodówka przestaje spełniać swoją funkcję. Jeśli nie znalazłeś przyczyny w żadnej z powyższych porad, jest kilka innych elementów, którym możesz bliżej się przyjrzeć.
Witam. Mam chłodziarko – zamrażarkę Amica z 2020 roku.
Model: FK2515.4UTX
Typ: FK251LUX + 01AV
Urządzenie do tej pory działało prawidłowo. Ostatnio z dnia na dzień pojawił się problem z górną częścią, tzn samą chłodziarką. Problem polega na tym, że wewnątrz jest temperatura zbliżona do pokojowej. W dolnej części temperatura wynosi – 20’C, więc jest raczej prawidłowa. Jaka może być przyczyna tej awarii?
Pozdrawiam.
Warto na sam początek rozmrozić urządzenie i je wyczyścić. Należy sprawdzić uszczelkę drzwi chłodziarki oraz zawiasy. Przyczyną może tez być sam termostat.
Dzień dobry. Mam lodówkę LIEBHERR IKB 3454 20D/01. Numer serwisowy 9985260-04. Ostatnio zaczęła mieć problemy z chłodzeniem. Sprawdziłem czujniki wartości E.. i wskazują one E0 = 4 – 6 – tyle co na wyświetlaczu głównym, temperatura strefy BioFresh – „-1” – „0”. Zewnętrzna 25 – 30 stopni. Ale zmierzona w lodówce temperatura wynosi ok. 8 st. Zarówno w samej lodówce, jak i w strefie BioFresh. Wygląda więc na problem z czujnikiem temperatury. Znalazłem u Państwa coś takiego: https://north.pl/karta/czujnik-temperatury-do-lodowki-liebherr-ikb-3454-20d,E2V-ZB-CMMP-9V5.html https://north.pl/karta/czujnik-temperatury-do-lodowki-liebherr-ikb-3454-20d,S6N-Q9-CMMP-9V5.html https://north.pl/karta/czujnik-temperatury-do-lodowki-liebherr-ikb-3454-20d,5LU-C3-CMMP-9V5.html Czy któryś z tych czujników jest polecany do strefy BioFresh, czy tez nie ma to znaczenia. I pytanie – czy możecie… Czytaj więcej »
Rzeczywiście problem może leżeć konkretnie po stronie tego czujnika. W tym urządzeniu są 3 czujniki. Konkretnie ten komory bio jest umiejscowiony w dolnej części osłony kanału wentylacji. Czujniki z linków, które Pan podesłał to zamienne za siebie elementy i każdy z nich będzie odpowiedni w tym wypadku. Niestety lecz nie posiadamy instrukcji demontażu pleców komory do tego modelu lecz prawdopodobnie u dołu będzie trzeba odkręcić dwie śrubki (dolny prawy i lewy róg) a resztę podważyć płaskim, plastikowym narzędziem.
Witam, Mam 4-letnią lodówkę Liebherr CNEF 4015 Index 20B/001. Zamrażarka chłodzi dobrze. Natomiast lodówka traci temepraturę i się wyłącza. Po wyłączeniu lodówki z prądu na godzinę lub więcej i ponownym włączeniu do prądu lodówka znowu zaczyna chłodzić. Pojawia się lekkie szronienia na tylnej ścianie w lodówce, a wentylator przestaje się kręcić jak otwieram lodówkę. Wszystko wówczas jest poprawne. Po około godzinie przestaje chłodzić, szron znika i wentylator się nie kręci. I tak sprawdzałem kilka razy. Za każdym razem jak wyłączam lodówkę z prądu i za jakiś czas ponownie ją włączam sytuacja się powtarza, czyli zaczyna chłodzić, a później przestaje chłodzić.… Czytaj więcej »
Prawdopodobnie uszkodzony czujnik temperatury.
Dzień dobry,
posiadam lodowke Samsung rb31fernsca/EF 01. Najpierw był problem z tym, że lodowka mroziła. Po wymianie przepustnicy zakupionej w Państwa sklepie nie chłodzi w ogóle z wyjątkiem szuflady na mięso. Co może być przyczyną?