Kiedy lodówka zużywa mniej prądu?

katarzyna | 22 stycznia 2018

Lodówka jako jedno z nielicznych urządzeń działa dzień i noc. Obok telewizora, pralki, zmywarki zużywa prąd widoczny w comiesięcznych rachunkach. Kiedy lodówka zużywa mniej prądu – objaśniamy możliwe sposoby na zaoszczędzenie kilku “groszy”.

  • Umieść lodówkę, jak najdalej od źródła ciepła, czyli piekarnika, płyty grzewczej i zmywarki. Pozwoli to zachować odpowiednie środowisko, które nie będzie przyczyniać się do różnic temperatury oraz wzmożonej pracy lodówki. W ten sposób lodówka zużywa mniej prądu.
  • Zachowaj odstęp od ściany 5 – 10 cm, aby zachować prawidłową wentylację urządzenia. Taka przestrzeń pozwoli na efektywne działanie lodówki, gdyż zapobiegnie przegrzewaniu się lodówki. Tym samym zużywa ona mniej prądu.
  • Sprawdzaj drożność odpływu na skropliny oraz kanały wentylacyjne. Zasłanianie ich przez produkty spożywcze prowadzi do wzmożonej pracy lodówki.
  • Regularne rozmrażanie lodówki kluczem do optymalnej pracy urządzenia. Mocno oblodzone półki utrudniają przepływ czynnika chłodzącego. Jeśli lodówka dawno nie była rozmrażana to gruba warstwa lodu na ściankach lodówki przyczynia się do zwiększonej pracy agregatu, a tym samym do większego zużycia energii.
  • Dobierz temperaturę w lodówce do jej aktualnego wsadu. Im mniej produktów tym może być “cieplej” w lodówce np. 6 stopni Celsjusza. Im więcej artykułów spożywczych wymagających chłodzenia tym temp. niższa np. 4 stopnie Celsjusza. To samo dotyczy zamrażarki. Optymalna temperatura to -18 stopni. Każda zmiana stopnia w lodówce na wyższy niż to koniecznie to wzrost zużycia prądu o około 6%.
kiedy lodówka zużywa mniej prądu
  • Częste otwieranie drzwi przyczynia się do znacznych zmian temperatury, dlatego co chwila włącza się agregat i schładza powietrze do zadanej przez termostat.
  • Kolejnym przykładem, dla którego lodówka zużywa mniej prądu to sprawna uszczelka drzwi. Powinna być czysta, nie pofałdowana i bez ubytków. Można również wykonać test szczelności poprzez zamknięcie kartki między drzwi, a obudowę lodówki. Jeśli kartka utrzymuje się w stałym położeniu, nie przesuwa i nie wypada, to znak, że uszczelka jest dobrze namagnesowana i odpowiednio trzyma szczelność drzwi.
  • W przypadku dłuższej nieobecności w domu, czy wakacji ustaw tryb wakacyjny w lodówce (jeśli Twój model taki posiada), dzięki temu zaoszczędzisz sporo energii elektrycznej, ponieważ urządzenie nie będzie chłodzić na pełnych obrotach tylko minimalnie.

Podsumowanie

Powyższe porady stanowią praktyczne triki, które możemy wykorzystać do ograniczenia zużycia energii elektrycznej przez lodówkę w naszym domu. To urządzenie może znacząco przyczynić się do zwiększenia kwoty za prąd. Szczególnie, gdy posiada niską klasę energooszczędności. Dlatego chcąc mieć wpływ na wysokość rachunków, możemy wykorzystać powyższe rady, które zdecydowanie sprawdzą się w każdym domu.

Zobacz nasze inne oferty:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 6

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x