Jak wyczyścić gramofon?

katarzyna | 26 marca 2020

O gramofonie można powiedzieć, że to sprzęt z duszą. Tym bardziej nie dziwi fakt, że coraz więcej osób interesuje się tym urządzeniem i dźwiękiem analogowym, jaki ono wydaje. Wprawdzie pod koniec lat 80-tych największą popularnością cieszyły się płyty CD i to one powoli wyparły gramofony z obiegu. Jednak aktualnie miłośnicy prawdziwych brzmień na nowo doceniają te niesamowite urządzenia. Ale, żeby móc się nimi cieszyć na dłużej, powinniśmy dbać o nie prawidłowo. Dlatego dziś podpowiem kilka ciekawych rozwiązań o tym, jak wyczyścić gramofon przy pomocy profesjonalnych narzędzi.

Jak wyczyścić gramofon?

Jak działa gramofon?

Na rynku jest dostępnych wiele wersji gramofonów. Różnią się między sobą poszczególnymi podzespołami albo konstrukcją. Jednak zawsze wspólnym mianownikiem jest separacja plinty, która odpowiada za podtrzymanie talerza od silnika elektrycznego. Drgania te są bardzo ważne dla pracy igły. Ta z kolei jest umieszczona w rowkach płyty i wprawiana w ruch przy pomocy nierównomierności powstających w wyniku obrotu płyty winylowej. Potem już drgania są przenoszone do wkładki gramofonowej i tam w postaci słabego sygnału elektrycznego przemieszcza się dalej po kablach.

Jak wyczyścić gramofon?

Jak wyczyścić płytę winylową?

Jest kilka sposobów na to, żeby zadbać o czystość płyty jak i samego gramofonu. Zacznę od płyty winylowej. Jest ona dość podatna na kurz, zatem wystarczy chwila nieużywania jej i już pokrywa się kurzem, który na czarnej powierzchni jest dość mocno widoczny.

Jak wyczyścić gramofon?

Najlepszym sposobem będzie więc masa czyszcząca. Ma ona konsystencję modeliny, jest bardzo elastyczna i łatwo można ją formować w dłoniach.

Jak wyczyścić gramofon?

Wystarczy wyciągnąć ją z opakowania i lekko dociskać do powierzchni płyty. W ten sposób masa usuwa wszelkie tłuste plamy oraz kurz osiadający w rowkach płyty. Jest ona wielorazowego użytku.

Jak wyczyścić gramofon?

WAŻNE! Masy czyszczącej nie można rozrywać i dzielić na części.

Kolejnym sposobem jest użycie szczotek czyszczących. To podłużne szczotki, przypominające trochę te do butów ? My wypróbowaliśmy dwie wersje – jedna jest z włoskami węglowymi, a druga jest pokryta specjalnym materiałem welurowym.

Jak wyczyścić gramofon?

Jak wyczyścić gramofon?

Jak wyczyścić gramofon?

W obu przypadkach należy przyłożyć szczoteczki czyszczące do płyty i delikatnie docisnąć. Słowo „delikatnie” jest tu kluczowe, bowiem chodzi o to, żeby podczas nacisku szczoteczką, płyta nadal się obracała, a nie zatrzymała.

Jak wyczyścić gramofon?

Zatem szczoteczkę trzymamy nieruchomo w dłoni, a obracająca się płyta, sama czyści się poprzez ocieranie się o włosie lub welur szczotki.

Jak wyczyścić gramofon?

Jak wyczyścić gramofon ?

Przejdźmy teraz do obudowy i poszczególnych podzespołów samego gramofonu. Plastikową obudowę możemy wyczyścić przy pomocy płynu do mycia naczyń zawierającego w swoim składzie alkohol. Talerz i elementy metolowe również możemy wyczyścić przy użyciu ściereczki oraz wody z mydłem lub płynu. W przypadku korpusu, w którym występują małe otwory w trudnodostępnych miejscach, można wykorzystać patyczki higieniczne lub szczoteczkę do zębów.

Jak wyczyścić gramofon?

Równie ważną sprawą jest dbałość o pasek napędowy silnika do gramofonu. Opiera się on na wałku, który go obraca. Jeśli pasek będzie w złym stanie, to negatywnie wpłynie to na prędkość odtwarzania płyty.

Jak wyczyścić gramofon?

Dlatego też, żeby wszystko poprawnie działało, pasek musi być założony precyzyjnie – bez zgięć pod spodem talerza gramofonu. Zatem najpierw zdejmujemy zużyty pasek. Potem naciągamy nowy pasek na talerz od spodu. Następnie talerz nakładamy na korpus gramofonu, a pasek napędowy zahaczamy o wałek silnika (to ten mały złoty element).

Jak wyczyścić gramofon?

Naciągnięty pasek czasem lubi ześlizgiwać się z wałka, dlatego też zalecamy tu przede wszystkim cierpliwość. ? Pamiętaj, żeby wyczyścić gramofon przynajmniej raz na kilka miesięcy.

Jak wyczyścić gramofon?

Jak wyczyścić i wymienić igłę?

Równie ważnym elementem całej konstrukcji jest igła gramofonowa. Bezwzględnie musimy dbać o jej czystość, jeśli chcemy, żeby gramofon pracował na najwyższym poziomie. Dlatego czyścimy ją regularnie. Do tego celu możemy użyć specjalnego środka czyszczącego.

Jak wyczyścić gramofon?

Z pozoru wygląda jak typowa mascara, którą znajdziemy w kosmetyczce praktycznie każdej kobiety. Ba, nawet po odkręceniu płyn nadal ją przypomina, bo szczoteczka do złudzenia przypomina tę, służącą do malowania kobiecych rzęs.

Jak wyczyścić gramofon?

Jednak w środku znajduje się specjalny płyn do czyszczenia igieł gramofonowych. Wystarczy niewielką ilość płynu nanieść na szczoteczkę i delikatnie wycierać nią igłę. Dokładnie tak jak rzęsy.

Sposób czyszczenia igły

Nie przekonuje cię „malowanie” igły mascarą? Wypróbuj szczoteczkę. Ta z kolei do złudzenia przypomina typową szczoteczkę do zębów, jednak jej wykonanie jest specjalnie dopasowane do igły. Wystarczy delikatnie pocierać szczoteczką powierzchnię igły, aby na dobre pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń.

Jak czyścić igłę gramofonową?

Jeśli zaś igła gramofonowa w Twoim urządzeniu zużyła zupełnie, konieczna będzie wymiana na nową. I Tu w sumie nie ma większej filozofii, bo wystarczy delikatnym ruchem wypiąć starą igłę, a na jej miejsce włożyć nową.

Wymiana igły na nową

Tu ważna jest precyzja i delikatność, bowiem igły nie można wygiąć ani w żaden sposób uszkodzić. Jeśli więc wypadnie z dłoni lub zahaczy o inny element, może nie nadawać się już do użytku.

Wymiana igły jest prosta, ale trzeba zachować ostrożność

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 17

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x