Sprzedaż starej pralki czy przeprowadzka, z którą wiąże się przeniesienie urządzenia w inne miejsce, na pierwszy rzut oka może się wydawać czymś trudnym do wykonania. Sprzęt jest przecież duży, ciężki i najczęściej użytkowany od lat, co wiąże się z obecnością wody w różnych podzespołach oraz, oczywiście, widocznymi zanieczyszczeniami. Jednakże wbrew pozorom, cały ten proces nie musi być wcale taki skomplikowany. W poniższym artykule dowiesz się, jak prawidłowo przewozić pralkę.
Przygotuj urządzenie
Na początek należy doprowadzić pralkę do takiego stanu, w którym nie trzeba będzie się obawiać o ewentualne wycieki czy zabrudzenia w momencie transportu. Przed planowanymi przenosinami warto dać jej kilka dni na przeschnięcie, tj. nie używać żadnych funkcji przez około 48 godzin.
Kolejny krok to odłączenie urządzenia od instalacji wodociągowej oraz wszelkich źródeł zasilania. W wężach może wciąż znajdować się woda, więc warto umieścić ich końce w misce lub wiadrze i dopiero wówczas odczepić je od pralki. Teraz czas na oczyszczenie szuflady na proszek. Trzeba zrobić to w celu uniknięcia wypłynięcia resztki detergentów z urządzenia w trakcie jego podnoszenia. Element można na spokojnie wyjąć, a następnie wypłukać pod bieżącą wodą i osuszyć.
Kiedy pralka jest już gotowa, wówczas należy ją odpowiednio zabezpieczyć poprzez założenie śrub transportowych. Służą one do zablokowania bębna tak, aby został unieruchomiony i w trakcie transportu nie obijał się o obudowę. Takie śruby były w pralce po jej zakupie. Jeśli nie zachowaliśmy ich, warto zadbać przynajmniej o obudowę. Warto obłożyć urządzenie styropianem lub kartonem, a następnie szczelnie owinąć folią bądź stretchem. Świetną opcją jest również folia bąbelkowa.
Zadbaj o stabilność
Jak prawidłowo przetransportować pralkę? Należy pamiętać, iż sprzęt używany może być przewożony tylko i wyłącznie w pozycji pionowej. Dlaczego? Nigdy nie ma bowiem gwarancji, że woda, która znajdowała się w środku, wyschnie do końca. Jeśli jej resztki pozostaną w urządzeniu, wówczas w pozycji bocznej czy poziomej może dojść do zalania podzespołów (np. programatora). To zaś będzie skutkowało awarią.
Z tego względu transportu pralki do samochodu czy innego pomieszczenia można dokonać na dwa sposoby: manualnie, tj. przy pomocy drugiej osoby, a także użyć do tego celu specjalnego wózka. Świetną opcją jest zastosowanie podstawki na kółkach, która w trakcie codziennego życia również znajdzie swoje zastosowanie – jako podest pochłaniający drgania i dodatkowa ochrona dla podłogi (oraz ułatwienie w sprzątaniu, bo pod spodem znajdzie się kilka wolnych centymetrów na ssawkę odkurzacza). Oczywiście produkt posiada hamulce, które utrzymają go stabilnie w miejscu, uniemożliwiając przesuwanie.
Istnieje wiele rodzajów wózków transportowych: z rączkami, taśmami do noszenia, a nawet hakami. Można je zarówno zakupić, jak i wynająć. Zastosowanie profesjonalnych rozwiązań to gwarancja, że w trakcie przenoszenia czy schodzenia po schodach, pralka nie wyślizgnie się z rąk.
Jak prawidłowo przewozić pralkę samochodem?
Kiedy urządzenie zostało już bezpiecznie wyniesione z mieszkania, nadszedł czas na umieszczenie go w pojeździe. Do transportu najlepiej wykorzystać bagażnik, jednakże jeśli nie ma takiej możliwości, można rozłożyć tylne siedzenia i spróbować tam przewozić pralkę. Następnie trzeba zadbać o jej zabezpieczenie na etap podróży. Stabilność mogą zapewnić pasy, sznury czy duże, miękkie elementy (np. poduszki), ułożone szczelnie wokół pralki.
Do przewiezienia urządzenia można oczywiście wynająć specjalną firmę, która w profesjonalny sposób zadba o kwestie bezpieczeństwa. Jednakże wiąże się to z dodatkowymi kosztami.
Prawidłowy transport pralki to gwarancja, że sprzęt będzie działał jeszcze przez długie lata i po ponownym podłączeniu wszystko uruchomi się bez żadnego problemu. Jeśli zastosujesz się do naszych porad, z pewnością cały proces przebiegnie szybko i sprawnie.
Zobacz nasze inne artykuły:
Odpadam w takich przeprowadzkach. To już temat dla specjalistów i jak ktoś sie bierze za przeprowadzkę duzych sprzetow najlepiej to zlecic firmie zewnetrznej. U nas w Warszawie sa Przeprowadzki Warszawskie – maja doswiadczenie, maja powera i ludzie widac ze sa zorganizowani. Maja poukładany cały rytm pracy