Jak podłączyć zmywarkę?

katarzyna | 7 marca 2017

Podłączenie zmywarki nie jest zadaniem, do którego trzeba mieć specjalną wiedzę lub umiejętności. W większości przypadków poradzi sobie z tym przeciętny użytkownik, jeśli tylko postępuje zgodnie z instrukcją, dołączoną do urządzenia. Jakie etapy obejmuje podłączenie zmywarki i o czym powinno się pamiętać? Przeczytaj w artykule i pozbądź się wątpliwości.


1. Instalacja hydrauliczna

Do prawidłowego działania zmywarki będą potrzebne dwa ujścia: dopływ czystej wody i odpływ wody zużytej. Aby uzyskać taki obieg, należy podłączyć urządzenie do rur transportujących wodę i odprowadzających ścieki. W tym celu wykorzystuje się instalację z zaworem czerpalnym, ze złączką do węża ¾ cala. Dzięki temu wpięcie urządzenia w układ hydrauliczny będzie względnie proste. Zmywarki są fabrycznie zaopatrywane w wąż, który zapobiega cofaniu się wody z powrotem do kanalizacji (dzięki zaworowi zwrotnemu lub układowi AquaStop).


2. Przygotowanie do podłączenia zaworu

Jak podłączyć zmywarkę? Przed przystąpieniem do pracy, należy najpierw zakręcić zawór wodny, do którego będzie ona podłączana. Teraz w zależności od tego, jak producent urządzenia przewidział – można podpiąć zmywarkę do wody zimnej lub ciepłej. Jeżeli na oznaczeniu węża dopływowego widnieje temperatura do 25 stopni, to należy ją podłączyć do wody zimnej, natomiast jeśli do 60 stopni – wówczas zawór idzie do wody ciepłej. Ciśnienie w instalacji powinno wynosić przynajmniej 0,5 bar, a maksymalnie 10 bar.


3. Podłączenie zaworu

Jeżeli użytkownik dysponuje zaworem z dodatkowym ujściem, właśnie na zmywarkę, to podłączenie jest bardzo proste. Jeżeli go nie ma, wówczas należy się w taki zaopatrzyć. Trzeba pamiętać o odpowiednim uszczelnieniu, aby nie było żadnych niekontrolowanych wycieków. Nie zaleca się podłączania urządzenia do ciepłej wody, jeżeli pochodzi ona z bojlera elektrycznego.


4. Ujście brudnej wody

Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem na pozbycie się brudnej wody ze zmywarki, jest podłączenie jej do syfonu zlewozmywakowego. Pamiętać jednak należy, że wąż odpływowy nie może być skręcony, zgnieciony, a przepływ musi być drożny. W innym przypadku urządzenie może nie działać prawidłowo.


5. Podłączenie do prądu

Po wykonaniu powyższych czynności i upewnieniu się, że wszystkie elementy znajdują się we właściwych miejscach, można już podłączyć urządzenie do prądu. Wówczas najlepiej postępować zgodnie z instrukcją obsługi. Przed rozpoczęciem pracy, warto zaznajomić się ze wszystkimi oferowanymi przez producenta funkcjami oraz informacjami na temat konserwacji i czyszczenia. Dobrze jest sprawdzić, w jaki sposób wymontowuje się filtr, aby go opróżnić, oraz w jaki sposób ustawiać naczynia w koszu, by go nie uszkodzić.


Jak widać, żaden z tych podpunktów nie stanowi jakiegoś dużego wyzwania. Przy pomocy internetu oraz instrukcji obsługi, każdy z łatwością poradzi sobie z prawidłowym podłączeniem zmywarki. Należy pamiętać, aby się nie spieszyć, dokładnie sprawdzić wszystkie oznaczenia (np. temperatury na wężu), a także zapoznać się z funkcjami, które oferuje producent. Teraz, kiedy znana jest już odpowiedź na pytanie: jak podłączyć zmywarkę?, wystarczy tylko zabrać się do pracy. Powodzenia!

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 2.8 / 5. Liczba głosów: 16

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x