Jak naprawić zmywarkę – tips and tricks

katarzyna | 21 maja 2019

Czy jest coś gorszego od niespodziewanie psującego się urządzenia? Dość łatwo wyobrazić sobie scenariusz, w którym naczynia już czekają w zmywarce na rozpoczęcie mycia i nagle… Cóż, krótko mówiąc – nic. Program nie chce się uruchomić, skądś wycieka woda, coś piszczy lub świeci się kontrolka. Wówczas, kierując się ideologią naprawiaj, nie wyrzucaj, warto zabrać się za samodzielną naprawę. Aby zrobić to szybko, sprawnie i bezpiecznie, czas zapoznać się z naszymi przydatnymi tips and tricks. Jak naprawić zmywarkę? Oto przydatne porady.

Poznaj kody błędów

Dość częstą sytuacją podczas awarii zmywarki jest to, że na jej wyświetlaczu pojawiają się kody błędów. Są to specjalne oznaczenia cyfrowe bądź literowe, przygotowane przez producenta w celu identyfikacji problemu. Niestety nie są one uniwersalne – każda firma dysponuje innymi i aby prawidłowo odczytać przyczynę usterki, trzeba odszukać tabelę w internecie bądź też w instrukcji obsługi. To zdecydowanie ułatwia samodzielną naprawę, ponieważ podpowiada, w jakim kierunku należy iść oraz w którym miejscu rozpocząć rozkręcanie urządzenia. W naszej Bazie Porad posiadamy kilka artykułów na temat kodów błędów w zmywarkach, zawierających ich szczegółową rozpiskę oraz praktyczne porady:

Po wstępnym rozpoznaniu przyczyny niesprawności urządzenia dzięki tabeli oznaczeń, można już zabrać się za zamawianie części oraz jego naprawę.

Jak naprawić zmywarkę – tips and tricks2
źródło: athomewithtech.com

Miejsce i narzędzia

Po pierwsze, pamiętaj, by przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, bezwzględnie odłączyć zmywarkę od wszelkich źródeł zasilania! Następnie należy wybrać miejsce, w którym nic nie będzie utrudniało naprawy. Jeśli kuchnia jest mała, wynieś urządzenie do innego pomieszczenia. Gdy jednak nie ma takiej możliwości, dobrze będzie zadbać o to, by mieć nieograniczoną możliwość swobodnego poruszania się. Podczas naprawy trzeba bowiem często zmieniać miejsce, klękać czy też sięgać w trudno dostępne zakamarki. W tym celu pościągaj przedmioty z blatów, odsuń stół czy krzesła, pochowaj kable.

W przypadku prac nad zmywarką nie są potrzebne szczególnie skomplikowane narzędzia. Najczęściej wykorzystywany jest po prostu zwykły śrubokręt płaski lub krzyżakowy, klucz z końcówką Torx T15 bądź też płaski. Przy montowaniu niektórych części przydadzą się różnego rodzaju opaski zaciskowe, szczypce i małe obcęgi.

Narzędzia do naprawy zmywarki

Jak naprawić zmywarkę? – garść porad

Jeśli chodzi o to, co może zepsuć się w zmywarce, to możliwości jest całkiem sporo. Pompa, uchwyt, programator, spryskiwacz… Cokolwiek by to jednak nie było, warto stosować się do kilku podstawowych zasad, które na pewno uprzyjemnią cały proces. Jakich? Oto one:

  • Wszelkie śruby, zaślepki czy uszczelki odkładaj w jedno miejsce (najlepiej do pojemnika), aby się nie pogubiły,
  • W pobliżu zawsze trzymaj ręcznik – na wypadek wycieku,
  • Wszelkim elementom, do których podłączone są przewody czy konektory, zrób wcześniej zdjęcie – żeby później nie pomylić się przy montażu,
  • Dobierz części na podstawie tabliczki znamionowej producenta.

Warto również poprosić o pomoc któregoś z domowników i zaopatrzyć się w instrukcję obsługi urządzenia, a także wcześniej sprawdzić sposób montażu w internecie.

Jak naprawić zmywarkę - tips and tricks

Samodzielna naprawa – #RepairChallenge

W ostatnim czasie ruszyliśmy z akcją #repairchallenge, która polega na pochwaleniu się swoją domową naprawą w mediach społecznościowych. Jednocześnie pragniemy wspólnymi siłami pokazać, że w ten sposób zmniejszana jest produkcja elektrośmierci na naszej planecie, a samodzielne wymiany są dostępne dla każdego. Jeśli więc w Twoim urządzeniu coś się zepsuło, weź sprawy w swoje ręce. Jak naprawić zmywarkę? Oto kilka usterek, z którymi na pewno poradzi sobie każdy:

  • Wymiana uszczelek w drzwiach,
  • Czyszczenie filtra,
  • Naprawa uchwytu w drzwiczkach,
  • Wymiana spryskiwacza,
  • Montaż nowego dozownika detergentów.

Są to bardzo proste naprawy, do których instrukcje znajdują się na naszym portalu Baza Porad oraz na kanale YouTube. Powodzenia! Nie zapomnij pochwalić się rezultatami 🙂

Wymiana włącznika w zmywarce

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x