Naprawa uszczelki w lodówce jest możliwa w kilku przypadkach. Z artykułu dowiesz się, kiedy możliwa jest naprawa uszczelki, a kiedy konieczna będzie wymiana. Jak dbać o uszczelkę, aby dłużej służyła i czego unikać. Zostań bohaterem w swoim domu.
W wielu przypadkach silikon sanitarny jest w stanie pokryć drobne ubytki na uszczelce. W przypadku większych uszkodzeń, jak rozerwanie, poluzowanie uszczelki naprawa nie przyniesie rezultatów. Szczególnie w przypadku rozmagnesowania uszczelki naprawa jest niemożliwa. Usterka objawia się problemem z zamknięciem drzwi od lodówki. Dlatego drzwi chłodziarki lub zamrażarki odskakują od obudowy.
Jeżeli nie dysponujesz silikonem sanitarnym możesz wykorzystać klej epoksydowy szybkoschnący np. Weicon, aby naprawić uszczelkę w lodówce. Z łatwością klei gumę, tworzywa sztuczne a nawet metal. Jest odporny na wilgoć i wysoka temperaturę.
Zazwyczaj uszczelka pęka w załamaniach i na rogach. Zasysanie uszczelki jest popularnym zjawiskiem, jeśli mamy do czynienia z dużą różnicą temperatur w otoczeniu. Warto odczekać aż wyrówna się ciśnienie w uszczelce i wtedy otworzyć drzwi. Szarpanie wpływa negatywnie na kondycję uszczelki, a możne nawet ją rozerwać.
W przypadku uszczelek przykręcanych, jak np. w lodówkach Liebherr zasada jest podobna. Problem pojawia się w starszych modelach, gdzie uszczelka może być nitowana do drzwi lodówki. W tym przypadku za wiele nie zdziałamy. Wymiana na nową może być jedynym rozwiązaniem. Jeżeli producent nie oferuje oryginalnej uszczelki dopasowanej pod model to można zastosować uszczelkę uniwersalną i dociąć ją pod wymiar. Najważniejsze jest oczyszczenie powierzchni po starej uszczelce (najlepiej rozpuszczalnikiem) i odtłuszczenie. W zestawie są dołączone kątowniki, którymi spinamy boki uszczelki i przyklejamy.
Czym kleić uszczelkę w lodówce?
Klej loctite jest rekomendowany do klejenia uszczelek w lodówce. Można również nim naprawić uszczelkę w lodówce. Niektórzy nawet wykorzystują go do klejenia plastikowych półek i balkoników.
Nie zapominajmy o czyszczeniu uszczelki w lodówce. Wiele problemów wynika z braku właściwej konserwacji lub regularnego czyszczenia. W załamaniach uszczelki zbiera się dużo zanieczyszczeń, okruchów i resztek jedzenia. Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi bakterii. Szybko może zalęgnąć się pleśń, której ciężko się później pozbyć. To niestety prowadzi do szybszego zużycia uszczelki i problemów z lodówką.
Aby pozbyć się zabrudzeń i zacieków – warto przecierać uszczelkę w załamaniach mokrą bawełnianą szmatką z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub płynu odświeżającego do lodówki np. Wpro.
Zobacz inne nasze artykuły:
Loctite ok, ale który?
https://north.pl/karta/klej-uniwersalny-do-uszczelek-loctite-401,628-GH-0353.html 401