Jak działa suszarka?

katarzyna | 3 października 2018

Suszarki bębnowe przechodzą ostatnio istne oblężenie w sklepach AGD. Kiedyś urządzenia te posiadały prostą konstrukcję z tradycyjną grzałką, która podczas pracy nagrzewała znacząco pomieszczenie. Teraz mamy do dyspozycji nowoczesne suszarki do ubrań, np. z pompą ciepła. Zagłębmy się więc w temat jak działa suszarka, aby zrozumieć istotę jej funkcjonowania.

Przez klientów najczęściej wybierane są suszarki kondensacyjne, które w procesie suszenia ubrań produkują skropliny (kondensat). Trafia on bezpośrednio do specjalnego pojemnika, posiadającego dość sporą pojemność (od trzech do nawet pięciu litrów). Zbiornik ten należy regularnie opróżniać, o czym informuje komunikat na wyświetlaczu urządzenia.


Jak działa suszarka do ubrań

Na przykładzie suszarki kondensacyjnej opiszemy, jakie procesy zachodzą w tym urządzeniu. Przede wszystkim, jego główny element stanowi silnik, który wprawia w ruch zarówno wentylator, jak i pasek napędowy bębna. Nawinięty jest bezpośrednio na komorę bębna oraz rolkę napinającą. Jej zadanie, jak sama nazwa wskazuje, polega na utrzymaniu odpowiedniego napięcia. Natomiast wirnik silnika wprawia w ruch pasek napędowy, dzięki czemu bęben w suszarce może się obracać.

Warto wspomnieć, że suszarka pracuje jednostajnie przez cały czas. W procesie suszenia ciepłe powietrze wtłaczane jest przez wentylator, które opływa bęben i następnie przechodzi przez filtr kłaczków, po czym ochładza się i skrapla w skraplaczu. Specjalna pompka przetłacza zbierający się kondensat i oddaje go do zbiornika na skropliny. Aby wylać zanieczyszczenia, należy mechanicznie wyciągnąć pojemnik z komory.

Suszenie trwa zwykle od jednej do dwóch godzin. Można nastawić różne programy, w zależności od potrzeb.

Na czym polega działanie wspomnianej wcześniej pompy ciepła? System ten sprawia, że gorące powietrze ogrzewa zimne, w efekcie czego powstaje zamknięty obieg. Dzięki temu suszarka suszy delikatniej i jest o wiele bardziej przyjazna dla tkanin.

Jak działa suszarka

Konserwacja urządzenia

Jeśli chcemy, aby suszarka posłużyła nam przez wiele lat, ważna jest jej konserwacja. Należy pamiętać, aby regularnie czyścić filtr kłaczków, który zapycha się drobinkami z ubrań i nitkami. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, przez filtr przepływa ciepłe powietrze, więc jeśli jego prawidłowa cyrkulacja ulegnie zaburzeniu, to pojawić się mogą problemy z suszeniem. Jakie? Na przykład takie, że pomimo nastawienia urządzenia na najdłuższy program suszenia, ubrania po wyjęciu z bębna wciąż będą wilgotne lub całkowicie mokre.

Nikt nie lubi niezadowalających efektów suszenia ubrań i dodatkowego rozwieszania ich na suszarkach manualnych. Dlatego też dbajmy o urządzenie, by służyło nam jak najdłużej. Zalecamy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi, gdyż znajduje się w niej bardzo wiele przydatnych informacji. W skrócie – nigdy nie wkładaj do bębna zbyt wielkiej ilości ubrań, nie wyłączaj suszarki przed zakończeniem programu suszenia i usuwaj z kieszeni ubrań wszystkie przedmioty. Powodzenia!

Jak działa suszarka

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.6 / 5. Liczba głosów: 34

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lechu

co za gowniany artykul

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x