Jak działa suszarka?

katarzyna | 8 czerwca 2021

Suszarka do ubrań to urządzenie, które stało się nieodłącznym elementem wielu gospodarstw domowych. Jej głównym zadaniem jest szybkie i efektywne suszenie odzieży, co szczególnie przydaje się w chłodne lub deszczowe dni, kiedy tradycyjne suszenie na powietrzu jest utrudnione. Choć jej działanie może wydawać się proste, to za skutecznością suszarki kryje się zaawansowana technologia oraz szereg procesów fizycznych i mechanicznych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie jak działa suszarka do ubrań, jakie są jej główne komponenty oraz jakie korzyści i wyzwania wiążą się z jej użytkowaniem. Dowiemy się również, jakie innowacje wprowadzają producenci, aby uczynić suszarki bardziej efektywnymi i przyjaznymi dla środowiska.

Jak funkcjonuje suszarka do ubrań? Wyjaśniamy.

Kiedyś urządzenia te posiadały prostą konstrukcję z tradycyjną grzałką, która podczas pracy nagrzewała znacząco pomieszczenie. Teraz mamy do dyspozycji nowoczesne suszarki do ubrań, np. z pompą ciepła. Zagłębmy się więc w temat jak działa suszarka, aby zrozumieć istotę jej funkcjonowania. Na przykładzie suszarki kondensacyjnej opiszemy, jakie procesy zachodzą w tym urządzeniu. Głównym elementem jest silnik, który wprawia w ruch zarówno wentylator, jak i pasek napędowy bębna. Nawinięty jest bezpośrednio na komorę bębna oraz rolkę napinającą. Jego zadaniem, jak sama nazwa wskazuje jest utrzymanie odpowiedniego naciągu. Natomiast wirnik silnika wprawia w ruch pasek napędowy, dzięki czemu bęben w suszarce może się obracać.

Warto wspomnieć, że suszarka pracuje jednostajnie przez cały czas. W procesie suszenia ciepłe powietrze wtłaczane jest przez wentylator, które opływa bęben i następnie przechodzi przez filtr kłaczków, po czym ochładza się i skrapla w skraplaczu. Specjalna pompka przetłacza zbierający się kondensat i oddaje go do zbiornika na skropliny. Aby wylać zanieczyszczenia, należy mechanicznie wyciągnąć pojemnik z komory. Suszenie trwa zwykle od jednej do dwóch godzin. Można nastawić różne programy, w zależności od potrzeb. Tym sposobem rzeczy suszą się szybko i co najważniejsze są puszyste (szczególnie ręczniki) i mięciutkie. Wcale nie ma co dziwić, dlaczego te urządzenia są coraz chętniej wybierane do domu. Nie trzeba rozkładać suszarek, które zajmują dużo miejsca w pokoju. Teraz suszarkę można postawić na pralkę za pomocą łącznika i problem z miejscem rozwiązany, nawet w przypadku małej łazienki.

Najczęściej wybierane są suszarki kondensacyjne. które w procesie suszenia ubrań produkują skropliny (tzw. kondensat). Trafia on bezpośrednio do zbiornika, posiadającego dość sporą pojemność (od 3 do nawet 5 litrów). Zbiornik ten należy regularnie opróżniać, o czym przypomina komunikat na wyświetlaczu urządzenia.

Suszarki do ubrań z pompą ciepła

Na czym polega działanie wspomnianej wcześniej suszarki z pompą ciepła? System ogrzewania sprawia, że gorące powietrze ogrzewa zimne, w efekcie czego powstaje zamknięty obieg i nic nie nagrzewa się wokoło. Dzięki temu suszarka suszy delikatniej i jest o wiele bardziej przyjazna dla tkanin. Takie rozwiązanie jest energooszczędne, przez co urządzenia te zużywają mniej prądu niż klasyczne suszarki kondensacyjne. Co ciekawe suszarki z pompą ciepła nadają się do zabudowy, ponieważ nie wydzielają ciepła i nie parują. Czego nie może pochwalić się suszarka kondensacyjna, dlatego najlepiej, aby stała w przewiewnym miejscu.

Warto zwrócić uwagę na skrupulatne czytanie metek na ubraniach, ponieważ nie wszystko możemy suszyć w suszarce. Co nam po suszarce, jeśli nie możemy suszyć naszych ulubionych jeansów lub sweterków.

jak działa suszarka

Konserwacja urządzenia suszącego

Jeśli chcemy, aby suszarka do ubrań posłużyła nam przez wiele lat, ważna jest jej konserwacja. Należy pamiętać, aby regularnie czyścić filtr kłaczków, który zapycha się drobinkami z ubrań i nitkami (praktycznie po każdym suszeniu). Opłukanie wodą pozwoli pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, przez filtr przepływa ciepłe powietrze, więc jeśli jego prawidłowa cyrkulacja ulegnie zaburzeniu, to mogą pojawić się problemy z suszeniem. Jakie? Na przykład takie, że pomimo nastawienia urządzenia na najdłuższy program suszenia, ubrania po wyjęciu z bębna wciąż będą wilgotne lub całkowicie mokre. Kolejnym elementem jest filtr skraplacza, na który powinno zwrócić się uwagę podczas konserwacji. Tam również dochodzi do zanieczyszczeń i trzeba odkurzać skraplacz. Nikt nie lubi niezadowalających efektów suszenia ubrań i dodatkowego rozwieszania ich na suszarkach manualnych. Dlatego też dbajmy o urządzenie, by służyło nam jak najdłużej. Zalecamy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi, gdyż znajduje się w niej bardzo wiele przydatnych informacji. W skrócie – nigdy nie wkładaj do bębna zbyt wielkiej ilości ubrań, nie wyłączaj suszarki przed zakończeniem programu suszenia i usuwaj z kieszeni ubrań wszystkie przedmioty.

Podsumowując, suszarka to zaawansowane urządzenie, które wykorzystuje kombinację ciepła, powietrza i ruchu bębna, aby szybko i skutecznie osuszyć nasze ubrania. Kluczowe elementy, takie jak grzałka, wentylator, bęben oraz systemy czujników i filtrów, współpracują ze sobą, zapewniając optymalne warunki do suszenia. Wybór odpowiedniego modelu suszarki zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji, a także od dostępnych technologii. Znajomość działania suszarki do ubrań pozwala nie tylko lepiej zrozumieć jej funkcjonowanie, ale także świadomie korzystać z jej możliwości, co przekłada się na oszczędność czasu, energii i pieniędzy. Inwestując w nowoczesne modele, możemy liczyć na większą efektywność i ekologiczność, co jest istotne w kontekście dbałości o środowisko. Wybierając suszarkę, warto więc zwrócić uwagę na jej parametry techniczne, funkcje dodatkowe oraz energooszczędność, aby cieszyć się jej zaletami przez wiele lat.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów: 28

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Jakub

suszarka ew8h358psp, suszy! Ale nie wytrąca wody na skraplaczu, agregat gorący, wentylator agregatu nie chce się załączyć.

Marcin

Mam ten sam problem, tylko z BEKO, ale wiatrak się włącza. I jak rozwiązałeś problem?

2
0
Będę wdzięczny za komentarze.x