Jak czyścić i dbać o filtry kłaczków w suszarkach?

anna | 12 lipca 2017

Filtr kłaczków odpowiada za wyłapywanie włókien, które odrywają się od tkanin podczas suszenia. Producenci zalecają oczyszczanie filtra po każdym użyciu suszarki, gdyż jego zatkanie znacznie przedłuża czas suszenia i zwiększa zużycie prądu. W jaki sposób utrzymywać w czystości i dbać o filtry kłaczków?


Konsekwencje zanieczyszczonego filtra kłaczków

Zaniechana pielęgnacja filtra kłaczków może spowodować nie tylko jego uszkodzenie, ale także może prowadzić do ograniczenia swobodnego przepływu powietrza przechodzącego przez suszarkę.W konsekwencji może dojść do przegrzania się urządzenia. Nie wszyscy może wiedzą, ale filtr kłaczków bardzo często jest nazywany przez producentów filtrem puchu, ponieważ osadza się na nim puch z ubrań.


Jakich rzeczy nie powinniśmy suszyć

Nie zaleca się suszenia ubrań, przy których następuje nadmierne wypadanie włókien czy sierści. Spowoduje to zatkanie się filtra kłaczków. Przed wsadzeniem ubrań do suszarki dokładnie sprawdź, czy w kieszeniach nie znajdują się elementy, które mogłyby zapchać filtr. Przede wszystkim kontrola oznaczeń na metkach jest tutaj kluczowym aspektem. Swetry z wełny lub kaszmiru mogą być narażone na zmechacenie podczas suszenia w suszarce.


Pielęgnacja filtra kłaczków – czyszczenie na sucho

Aby wyczyścić filtr należy go najpierw wyjąć z komory. W większości modeli suszarek znajduje się on na drzwiczkach urządzenia oraz w części załadunkowej. Jeśli mamy problem ze znalezieniem tych miejsc, należy skorzystać z instrukcji obsługi urządzenia, która pomoże nam je zlokalizować. Po wyjęciu filtrów, należy dokładnie wyczyścić sita filtra za pomocą odkurzacza albo suchą bawełnianą szmatką. Dbać należy nie tylko o filtr, ale także o przestrzeń, w której się znajduje, dlatego pamiętajmy  o usunięciu kłaczków także z tych obszarów. Przetarcie plastikowej obudowy również jest wskazane w pielęgnacji.

Czyszczenie na mokro filtra w suszarce

Jeśli filtry są szczególnie mocno zatkane należy je dodatkowo przemyć pod bieżącą, ciepłą wodą i dokładnie osuszyć. Pamiętajmy jednak, aby nie wkładać do suszarki mokrego filtra – może to być przyczyną usterek suszarki. Zabrania się także korzystania z urządzenia w przypadku uszkodzenia lub braku filtra kłaczków. Do czyszczenia filtra nie są wymagane specjalistyczne środki czyszczące. Zwykła bieżąca woda sprawdzi się w zupełności.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 6

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o