Jak dbać o kuchenkę gazową?

katarzyna | 30 marca 2020

Choć w ostatnich latach zauważyć można, że płyty ceramiczne lub indukcyjne coraz częściej pojawiają się w domach, kuchenki gazowo-elektryczne nadal są niezwykle popularne. Swoją sławę zawdzięczają prostej obsłudze, dobrej cenie oraz budowanemu przez lata zaufaniu konsumentów. Jak dbać o kuchenkę gazową, by posłużyła przez długie lata? Co należy zrobić, aby dobrze działała? Podpowiadamy!

Pamiętaj o palnikach

Najważniejszymi elementami każdej kuchenki są palniki. To dzięki nim można bowiem bezpiecznie ustawiać garnek na ogniu, bez obaw o jego uszkodzenie. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na kontakt z różnymi substancjami (kipiące mleko, resztki sosów itp.), które szybko zasychają i zaczynają się przypalać – części te ulegają stopniowemu zabrudzeniu.

Nagromadzony brud na koronie palnika sprawia, że działa on w sposób mniej efektywny, a do tego brudzi garnki od spodu i powoduje ulatnianie się brzydkiego zapachu. Trzeba więc regularnie takie zanieczyszczenia usuwać, by móc cieszyć się właściwą pracą sprzętu oraz zadowalającymi efektami gotowania. Co więcej, znajdujący się obok każdego palnika iskrownik, służący do wytwarzania ognia, lubi się zapychać (w szczególności wylot), dlatego od czasu do czasu warto przetrzeć jego końcówkę z wszelkich nieczystości.

Krótko mówiąc, właściwe działanie palnika jest możliwe tylko wtedy, kiedy wszystkie jego elementy są drożne i czyste. Wówczas nie będzie gasł, kopcił ani prowadził do większych awarii w urządzeniu. Oczyszczaniu należy poddawać:

  • Otwory płomieniowe
  • Dysze
  • Korony
  • Iskrowniki

czyszczenie palnika w kuchence

Co z pokrętłami?

Użytkownicy kuchenek niejednokrotnie skarżą się na problem, związany z gaśnięciem palnika po puszczeniu pokrętła. Bardzo często jest on związany z awarią termopary bądź przytkaną dyszą, ale równie dobrze wina może leżeć w samym pokrętle. Kiedy dotyka się go mokrymi czy zabrudzonymi od gotowania rękami, w szczelinach między częścią i obudową zaczyna zbierać się brud. Im więcej go jest, tym trudniej będzie odpalić gaz. Takie złogi bez problemu uda się usunąć wykałaczką lub innym narzędziem z cienką końcówką.

Co więcej, ze względu na wysoką częstotliwość użytkowania, uszkodzeniu mogą ulec części mechaniczne pokrętła. Po pierwsze – plastikowa obudowa, po drugie – trzpień w kuchence, po trzecie – sprężyna. Każdy z tych elementów może się uszkodzić, ułamać lub poluźnić. Jeśli więc występują jakieś nieprawidłowości w odpalaniu gazu, warto to sprawdzić.

Kiedy warto wymienić pokrętło? Jeśli zatarły się nadruki, wskazujące temperaturę, jego powierzchnia pożółkła lub wygląda nieestetycznie, a także w przypadku złego działania.

jak dbac o kuchenke gazowa

Czyszczenie kuchenki jest najważniejsze

O tym, jak ważną kwestię stanowi usuwanie zabrudzeń ze sprzętów AGD, wspominamy bardzo często. Tutaj nie może być inaczej – powierzchnia kuchenki ciągle ma kontakt z brudem, wobec czego nie można tej sprawy bagatelizować.

Po pierwsze, chodzi o żeliwne ruszty, które oddzielają koronę od garnka. Ze względu na swoją budowę, na łączeniach i po wewnętrznej stronie stale gromadzą się okruchy oraz zaschnięte płyny. Po drugie – o samą powierzchnię urządzenia, czyli płytę podpalnikową. A po trzecie, o wszelkie zakamarki, takie jak dziury na śrubki i zaślepki bądź przestrzeń przy przyciskach na wyświetlaczu. Do usunięcia zabrudzeń można wykorzystać zarówno zwykłą wodę z płynem do mycia naczyń, jak i również specjalne środki odtłuszczające oraz czyszczące.

Nie można zapominać również o piekarniku, choć tutaj sprawa jest trochę bardziej skomplikowana – wymaga on bowiem innych środków, niż sama płyta. Więcej informacji na ten temat znajduje się w osobnym artykule w naszej Bazie Porad.

Jakie są korzyści z regularnego oczyszczania kuchenki?

  • Brak nieprzyjemnego zapachu spalenizny
  • Większa efektywność, a co za tym idzie – mniejsze rachunki za prąd i gaz
  • Czyste garnki i patelnie
  • Bezproblemowe odpalanie gazu
  • Dłuższa żywotność urządzenia

Reaguj i naprawiaj

Ważną kwestią w temacie tego, jak dbać o kuchenkę gazową, jest szybka reakcja na jakiekolwiek awarie. Dlaczego? Głównie dlatego, że składa się ona z wielu podzespołów, które są od siebie zależne. Jeśli przepali się grzałka, może dojść do zwarcia. Jeżeli czujnik temperatury nie wyłączy grzania w odpowiednim momencie, zareaguje bezpiecznik termiczny. Jeśli przepalą się konektory, zagrożony będzie moduł.

W razie jakichkolwiek nieprawidłowości trzeba natychmiast odłączyć urządzenie od prądu i zabrać się za naprawę. Jakie są najpopularniejsze usterki w kuchenkach?

  • Jeden palnik nie działa
  • Nie uruchamia się piekarnik
  • Wyświetlacz się nie świeci
  • Drzwi luźno chodzą
  • Ogień na palniku gaśnie

Wszystkie z powyższych problemów uda się samodzielnie rozwiązać w domu – wystraszy skorzystać z naszych instrukcji oraz prawidłowo dobranych części, w czym pomoże tabliczka znamionowa.

jak dbac o kuchenke gazowa2

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 15

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x