Jak dbać o czajnik?

aleksandra | 11 czerwca 2018

Nie pozostawiaj wody w czajniku

Gotuj tyle wody, ile potrzebujesz w danym momencie. Zaoszczędzisz prąd, ale nie tylko. Woda zagotowana kilkakrotnie traci swoje właściwości i nie jet po prostu smaczna. Osadza się więcej kamienia, przechodzą substancje z materiałów, z których wykonany jest czajnik. Najlepiej taką odstaną wodą podlać kwiatki niż parzyć herbatę.

Regularnie odkamieniaj czajnik

Jest to bardzo ważne, ze względu na grzałkę oraz podgrzewanie wody. Osady wapienne i magnezu nie przewodzą ciepła, stąd uzyskanie odpowiedniej temperatury jest cięższe do uzyskania. Częste uszkodzenia grzałki wynikają właśnie z kamienia, który niszczy strukturę grzałki.

Czajnik możesz odkamienić na kilka sposobów: profesjonalnym preparatem albo domowymi sposobami. Z doświadczenia zalecamy używanie profesjonalnych środków, ponieważ są już odmierzone przez producenta odpowiednie proporcje składników. Jeżeli podejmujemy walkę z kamieniem na własną rękę, często za dużo tego octu wlewamy albo roztwór sody oczyszczonej pieni nam się nadmiernie i wypływa z czajnika.

Dbaj o stan filtrów

Filtr wody ma na celu ochronę przed przedostawaniem się kamienia do naczynia. Jeżeli zauważysz, że jest naderwany albo dziurawy wymień go na nowy. Filtr jest częścią zamienną, którą okresowo należy wymieniać.

Spotkaliśmy się jeszcze z taką praktyką, że użytkownicy brali wodę wstępnie przefiltrowaną przez np. Britę i wlewali do czajnika. Jest też również rozwiązanie 🙂

Przeczytaj nasze inne porady:

  1. Czajnik elektryczny – nie kupuj, zanim nie przeczytasz.
  2. Naprawa czajnika elektrycznego – warto?
  3. Wpływ twardej wody na sprzęt AGD.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x