Czajnik elektryczny – nie kupuj, zanim nie przeczytasz

aleksandra | 28 listopada 2017

Czajnik elektryczny a czajnik klasyczny

Jaka jest różnica pomiędzy czajnikami. Otóż zasadnicza. Czajnik elektryczny czerpie moc grzewczą z energii elektrycznej, natomiast czajnik klasyczny stawiamy na kuchenkę gazową i czekamy aż zagotuje się woda. Proces ten trwa stosunkowo długo w porównaniu z czajnikiem elektrycznym.

Jakie parametry są kluczowe przy wyborze czajnika?

  • moc czajnika – im większa tym szybciej zagotuje się woda w czajniku. Dla różnych typów grzałek przyjmuje inne zakresy
  • pojemność czajnika – niby błahostka, ale ma znaczenie. Nie kupuj czajnika 2l, jeżeli tylko jeden użytkownik będzie z niego korzystał. Myśl ekonomicznie. Zagrzanie 2l wody, oznacza znacznie większy pobór energii elektrycznej niż 0,5 l.
  • obudowa – wykonanie czajnika elektrycznego ma duże znaczenie. Zwykłe plastikowe na pewno kuszą ceną, ale niestety plastik jest kiepskiej jakości i po czasie zaczyna żółknąć. Problemu takiego nie będziemy mieć z czajnikami z powłoką INOX.
  • dostępne funkcje – czajniki elektryczne z wyświetlaczem i możliwością regulacji temperatury to już zaawansowana technologia, jakże pomocna. Nie wszystkie napoje wymagają wody podgrzanej do 100°C. Część ziół i herbat zaleca się parzyć w 70 – 80°C. Czajnik ze sterowaną temperaturą jest świetnym tutaj rozwiązaniem dla osób, co często piją takie napary.
  • zabezpieczenie przed kamieniem – w zależności od modelu czajnika znajdziemy kilka rodzajów filtra antyosadowego. Pierwszy najbardziej popularny to filtr nylonowy potem mamy filtr z siateczki ze stali szlachetnej, który zatrzymuje większość osadów z czajnika i na samym końcu filtr węglowy, który nie tylko zabezpiecza, ale również pochłania zapachy.

Czynników determinujących wybór czajnika elektrycznego jest jeszcze wiele – chociażby rodzaj podstawy. Nowsze posiadają podstawę obrotową, natomiast starszego typu z grzałką spiralną – zwykłą, czyli stałą. Wybór tego jednego czajnika musi być dopasowany do naszych potrzeb. Nie ma sensu przepłacać, jeżeli nie zależy nam na nowoczesnym wyglądzie, a tylko na podstawowych funkcjach. Jedno jest pewne, że o czajnik trzeba dbać. Regularnie odkamieniać, czy to domowymi sposobami, czy profesjonalnymi preparatami odkamieniającymi do czajnika.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów: 8

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x