Każde urządzenie AGD w naszym domu posiada swoją żywotność. Części eksploatacyjne zużywają się i z czasem mogą wymagać wymiany. Dzisiaj sprawdzamy żywotność pralki – praktycznie najczęściej używanego sprzętu w każdym domu.
Na prawidłową pracę pralki wpływa wiele elementów. Od węży dopływowych, odpływowych i wewnętrznych, po silnik, amortyzatory, sprężyny bębna i przede wszystkim jakość materiałów, z których wykonano części. Statystycznie najtrwalsze pralki znaleźć można wśród niemieckich koncernów B|S|H, włoskie, Hotpoint – Ariston, Whirlpool oraz polska Amica.
O jakiej żywotności tutaj mowa? Średnio to 10 lat, czasami do 15. Oczywiście przy założeniu, że dbamy o nią, regularnie konserwujemy, czyścimy, nie obciążamy nadmiernie praniem. Zmiękczamy wodę w gospodarstwie domowym, aby uniknąć uszkodzenia grzałki. Podłączamy pralkę do gniazdka tylko z uziemieniem. W skrócie postępujemy tak, jak producent przykazał.
Z kolei chlubą nie można nazwać pralek chińskich i tureckich Beko, Arcelik, których to żywotność została określona na około 5 lat. Po tym czasie można spodziewać się usterek ze sprzętem. Po prostu jakość materiałów użytych do produkcji podzespołów nie jest taka dobra, jak w przypadku czołowych producentów sprzętu AGD.
Niestety producentom nie zależy na zapewnianiu jak najdłuższego okresu bezawaryjnej pracy pralki.
Konsumenci narzekają, że już tak naprawdę po około 3 latach od zakupu pralki „coś” zaczyna się psuć. Czasami chwilę po wygaśnięciu 2-letniej gwarancji. Niektórzy decydują się na rozszerzoną gwarancję producenta do 5 lat mając na uwadze, że w razie awarii może się przydać. Warto jednak wiedzieć co podlega takiej rozszerzonej ochronie. Jeżeli uszkodzeniu ulegnie opaska gumowa lub wąż, na pewno taka reklamacja nie zostanie uznana, ponieważ są to części eksploatacyjne. Z roku na rok zużywają się samoistnie tak samo, jak szczotki węglowe w silnikach napędowych w pralce.
Jaki wpływ na żywotność pralki mają fabryczne odpowiedniki oryginalnych części?
We wszystkich publikacjach dotyczących urządzeń AGD zawsze jest mowa o tym, żeby używać oryginalnych części zamiennych, bo tylko one gwarantują 100% działanie sprzętu. Nic bardziej mylnego. Zamienniki są takiej samej jakości, jak oryginały. Mówimy tutaj oczywiście o sprawdzonych źródłach zamienników.
Czasami jest tak, że producent już nie produkuje części do konkretnego modelu pralki, zamknął linię produkcyjną i aby naprawić sprzęt tylko zamienniki mogą go uratować. Wyspecjalizowane firmy zajmujące się wyłącznie produkcją łożysk do pralek, pomp odpływowych czy szczotek węglowych do silników, dostarczają części do sprzętów wielu renomowanych producentów.
Praktyczne porady, jak zwiększyć żywotność pralki
- Czyść filtr pompy, co 6 miesięcy. Unikniesz problemów z odpływem.
- Co najmniej raz na pół roku korzystaj z odkamieniacza i puść cykl prania bez wsadu na minimum 60 stopni.
- Po każdym praniu zostaw otwarte drzwiczki i komorę na proszek.
- W przypadku twardej wody w twojej okolicy zamontuj zmiękczacz na dopływie wody
- Dbaj o czystość wewnątrz i na zewnątrz urządzenia.
Używam y pralki becko. Rodzina składa się z 8 osób w tym 3 dzieci. Pralka ma 9 lat chodzi nawet 2 razy dziennie. Usterki to:
-zakamieniona szufladka na proszek gwarancja i wymiana na nową
-uszkodzony sterownik po gwarancji ale przedłużonej czyli po 5 latach
Wymieniłem triak lub tyrystor nie pamiętam.
– uszkodzony bimetal przy zamku drzwiczek. Wyrzuciłem. Zrobiłem tzw mostek.
Pralce leci 10 rok jestem zadowolony. BECKO
amica dwa coś tam 7 kupiona 2 dni temu pompa aktywuję się 100 razy waląc i głośno chodzi tak że ściany się trzęsą także jak wy piszecie że Amica jest super to błagam dodam że Electrolux mailem ładowana od góry Amica też od góry i el padł po 4.5 roku nie ma w czym wybrać gdybym miał miejscem w łazience na normalną to tylko Siemens i Bosh może Samsung innych absolutnie nie a Amica to jest najgorsza firma z wszystkich
Jeśli to nowe urządzenie to pytanie czy zostało dobrze wypoziomowane oraz czy usunął Pan śruby transportowe.
Mam 3 letni LG zwifi, padło łożysko po 2 latach, pół roku po wymianie padł krzyżak, a gniazdo łożyska jest popękane bo jest wykonane zgownolitu. Ogólnie jak nowa pralka wytrzyma 2 lata to wszystko, kupiłem jakiś chińczyk z 5 letnia gwarancją i jedyne co chce żeby wytrzymał te pięć lat. Zapłaciłbym za pralkę 2 razy tyle ale żeby jej żywotność większą te wszystkie bajery są nie potrzebne
Mam 3 letni LG wifi padło łożysko po 2 latach, pół roku po wymianie padł krzyżak, a gniazdo łożyska jest popękane bo jest wykonane zgownolitu. Ogólnie jak nowa pralka wytrzyma 2 lata to wszystko, kupiłem jakiś chińczyk z 5 letnia gwarancją i jedyne co chce żeby wytrzymał te pięć lat. Zapłaciłbym za pralkę 2 razy tyle ale żeby jej żywotność większą te wszystkie bajery są nie potrzebne
Witam. Mam pralkę Bosh WAE20160pl/14 seria MAXX6 czternastoletnią. W tym tygodniu zabiorę się za wymianę amortyzatorow,łożysk i szczotek nic jeszcze nie było wymieniane od zakupu tej pralki.
Trzymamy kciuki za udaną wymianę
Mam drozszy, jak na tamte czasy, model Electroluxa. Dzialala niemal 14 lat, odkamieniam moze z raz w roku, ale uzywam dobrych, ekologicznych produktow do prania. Ostatnio padla grzalka I po wymianie smiga jak nowa😀
Ja mam Boscha i chodzi bez specjalnej dbałości 17 lat. Miałem kupić nową ale myślę że ta by ją przeżyła.
elektrolux, badziew, po gwarancji wymieniłem łożysko, a teraz padł programator
Podobnie tyle że pompa odpływu ….a podczas wymiany poleciał programator
Elektrolux że średniej półki padł po pięciu latach. Nie był mocno eksploatowany. Poprzednia pralka tejże firmy działała 12 lat przy sporym obciążeniu. Nową kupię od innego producenta.
Samsung, nie pierwszy z brzegu… dwa lata z hakiem od zakupu, jak za sprawą czarodziejskiej różdżki tuż po zakończeniu gwarancji. Padł czujnik/blokada drzwiczek, którego koszt zakupu to uwaga… 500PLN. Przestrzegam przed zakupem tego badziewia. Mam wrażenie, że produkt ma zaprogramowaną żywotność podzespołów.
mam siemensa siwamat xl 1140 ma 20 lat i miał tylko jedną awarię, do wymiany grzałka po ok.15 latach, polska produkcja z fabryki w Łodzi