Wymiana fartucha w pralce ładowanej od góry – tips and tricks

anna | 11 lipca 2019

Pralka ładowana od góry ma wiele zalet – jest niewielkich rozmiarów, więc zmieści się w ultramałej łazience. Jest też praktyczna, posiada funkcjonalne programy oraz intuicyjną obsługę. Jednak tak samo jak w tych modelach ładowanych od przodu, częstym problemem jest szybkie zużywanie się kołnierza. Jeśli Ty też stoisz przed koniecznością przeprowadzenia takiej wymiany, to postaram się pomóc. Dziś powiemy sobie o tym, czy wymiana fartucha w pralce ładowanej od góry może być bezbolesna.

Przygotowanie


Zanim rozpoczniemy akcję pt. „wymiana fartucha w pralce ładowanej od góry”, musimy przygotować sobie wszystkie niezbędne przybory. Oczywistym i najbardziej potrzebnym jest, rzecz jasna, nowy fartuch do pralki. Tu nadmienię tylko, że poprawne dobranie części do urządzenia gwarantuje dobór według oznaczeń z tabliczki znamionowej. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji z niedopasowaniem elementu, sprawdźmy dane zawarte w tabliczce znamionowej.


Kolejne, ważne przybory to oczywiście narzędzia. Z pewnością przyda się śrubokręt do odkręcania obudowy, ewentualnie wkrętarka. Poza tym dobrze jest wyposażyć się w szczypce i różnej wielkości śrubokręty. Przydają się najczęściej do podważenia małych elementów pralki.

Komplet niezbędnych do wymiany narzędzi


Ostatnia sprawa to przygotowanie urządzenia. Odłącz je od źródła zasilania. Następnie, jeśli to konieczne, wyciągnij wąż odpływowy i podstaw miskę, do której zleci woda pozostała w wężu.

Przygotowanie urządzenia do wymiany

Wymiana fartucha w pralce ładowanej od góry


Jeśli przygotowaliśmy już urządzenie, to możemy zabierać się do pracy. Zaczynamy oczywiście od odkręcenia śrub i demontażu obudowy.

Tutaj zwracamy uwagę na zaczepy znajdujące się po bokach pralki, które należy delikatnie wyciągnąć z blachy.

Następnie wyciągamy kable z obejmy. Dokładne miejsce demontażu widać na poniższym zdjęciu.

Wnętrze pralki przed wymianą

Kolejnym krokiem jest rozłączenie obejmy za równo po prawej jak i po lewej stronie. Obejmy mają za zadanie podtrzymywać fartuch i kontrolować jego umiejscowienie. Zatem, aby zdemontować sam kołnierz, najpierw trzeba wyciągnąć obejmy.

Podważenie obejmy śrubokrętem

Są one dość mocno ze sobą złączone, więc tu pomocny może być mały śrubokręt lub inne narzędzie, które podważy górną część obejmy i ułatwi rozłączenie.

Podważenie obejmy śrubokrętem

Kiedy już rozłączymy obejmy, delikatnym ale pewnym ruchem usuwamy je z fartucha pralki.

Jak zdemontować obejmę fartucha
Wyciąganie obejmy z pralki

Potem przechodzimy do demontażu samego fartucha. Najpierw zsuwamy go z plastikowej obudowy, a następnie całkiem usuwamy z wnętrza pralki.

Wnętrze pralki ładowanej od góry
Jak zdemontować fartuch pralki
Sciąganie fartucha z pralki
Usuwanie fartucha

Praktyczna wskazówka!: Porównaj ze sobą oba fartuchy – nowy i stary i zaznacz, przód w nowym fartuchu. Może wydać się to dziwne, ale w trakcie montażu nowego często mylą się strony, a to ma znaczenie dla całej wymiany.

Zanim założysz nowy fartuch


Wymiana fartucha w pralce ładowanej od góry nie jest skomplikowana, jednak musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach, żeby cała procedura przebiegła sprawnie.

Przede wszystkim przed założeniem nowego kołnierza dokładnie wyczyść ramkę.

Wycieranie ramek w pralce
Wycieranie obudowy w pralce

Następnie nasmaruj obejmę oraz ramkę płynem do mycia naczyń. Ten zabieg ma pomóc w założeniu gumowego fartucha, który ze względu na materiał, z którego kołnierz jest wykonany, niekoniecznie lubi współpracować podczas zakładania na ramkę.

Użyj płynu do mycia naczyń
Użyj płynu taże na obejmę

Przechodzimy teraz do sedna, czyli do zakładania fartucha.

Nowy fartuch do pralki

Naciągamy go po kolei na poszczególne partie ramki. Tutaj ważna jest dokładność. No i cierpliwość, bo fartuch bywa oporny. Kiedy już założymy go na ramkę, montujemy obejmy. Tu z kolei przyda się siła, bo żeby złączyć dwie części obejmy, trzeba się troszkę nagimnastykować.

Mocowanie obejmy na fartuchu
Zakładanie obejmy na fartuch

W razie potrzeby miejsce łączenia obejmy możesz dodatkowo docisnąć kombinerkami lub innym narzędziem, które masz pod ręką, a które okaże się skuteczne.

ściskanie kombinerkami obejmy na fartuchu

Jeśli dotarłeś do tego momentu, to znaczy, ż przed Tobą ostatnia prosta, czyli montowanie obudowy. Sposób zakładania jej na pralkę jest analogiczny do tego, jak ją rozkręcamy. Pamiętamy więc o zaczepach, które muszą wejść w specjalnie wycięte otwory. Potem dokręcamy śrubki i podłączamy urządzenie do prądu.

Jak wymienić fartuch

Koniecznie daj znać w komentarzu jak Tobie poszła ta wymian! Trzymam kciuki!

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 22

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o