Do czego służy termoobieg w kuchence?

katarzyna | 24 września 2020

Kuchenka gazowo-elektryczna jest niezastąpionym sprzętem w każdym domu. Głównie ze względu na swoją wielofunkcyjność i możliwość dobierania konkretnych funkcji do rodzaju potrawy. Jeśli więc kurczak ma być soczysty w środku a chrupiący i przypieczony z zewnątrz, natomiast ciasto puszyste, miękkie i bez zakalca, trzeba skorzystać z właściwych opcji urządzenia. Jedną z najpraktyczniejszych i najwygodniejszych funkcji stanowi termoobieg, który ułatwia pieczenie przeróżnych potraw w piekarniku. Na czym dokładnie polega jego działanie?

Jak działa termoobieg w kuchence?

Wbrew pozorom jest to bardzo prosty proces. Polega on na wprawianiu w ruch nagrzanego powietrza, które dzięki równomiernemu rozprowadzaniu po całej komorze piekarnika skuteczniej i dokładniej opieka potrawy. Taki efekt producenci uzyskują na dwa różne sposoby, zależnie od wykorzystanych w urządzeniu podzespołów:

  • pierwszy ze sposobów zakłada jednoczesne użycie górnej i dolnej grzałki piekarnika, a także umieszczonego w urządzeniu wentylatora – piekarnik po wybraniu przez użytkownika odpowiedniej temperatury rozpoczyna standardowy proces grzania, po czym śmigła wentylatora rozprowadzają nagrzane powietrze po całej komorze,
  • drugą opcją jest wykorzystanie dodatkowej grzałki – jest nią grzałka termoobiegu. Ma ona okrągły kształt i podczas pracy nie tylko dba o właściwy wzrost temperatury, ale również o wymuszony obieg ciepłego powietrza wewnątrz komory.

Do jakich potraw można wykorzystywać termoobieg? Jest on dedykowany przede wszystkim daniom, które wymagają pieczenia w łagodny sposób (mięsa, ryby, warzywa) – nie zalecamy natomiast wykorzystywania tej funkcji do przygotowywania chleba czy ciast, które mają urosnąć.

Do czego służy termoobieg w kuchence?

Jakie są zalety z korzystania z termoobiegu?

Jest ich sporo. Po pierwsze – dzięki równomiernemu rozprowadzaniu ciepłego powietrza komora piekarnika w każdym miejscu osiąga taką samą temperaturę. Nie trzeba więc martwić się w o przypalony spód lub niedopieczony, surowy środek przygotowywanej potrawy.

Drugą, niezwykle istotną zaletą jest oszczędność czasu. Przygotowywanie potraw przy użyciu termoobiegu trwa krócej niż przy wykorzystaniu tradycyjnego grzania góra/dół, ponieważ dochodzi do stałej cyrkulacji powietrza. Ten system można wykorzystać również do pieczenia dwóch potraw jednocześnie, ponieważ do obu ciepło dotrze w takim samym stopniu.

Po trzecie – warto pamiętać, że jeśli przepis nie uwzględnia termoobiegu a my mimo wszystko chcemy wykorzystać tę funkcję, należy ustawić temperaturę o około 20 stopni niższą od tej zalecanej. Dzięki temu można obniżyć zużycie energii elektrycznej a co za tym idzie – obniżyć także i rachunki za nią.

Termoobieg świetnie sprawdzi się również w czyszczeniu piekarnika. Wystarczy umieścić w komorze pojemnik z wodą (np. naczynie żaroodporne) i uruchomić pieczenie. Wentylator rozprowadzi parę wodną po ściankach oraz dnie, dzięki czemu brud namoknie i uda się go łatwiej usunąć.

Do czego służy termoobieg w kuchence?

Dual Cook – czym jest?

Przy wyborze piekarnika dobrze jest mieć na uwadze, że na rynku dostępne są także urządzenia w wersji Dual Cook, czyli z podwójną komorą. Pozwala to piec dwie różne potrawy w tym samym momencie, nie martwiąc się o ewentualne mieszanie się ze sobą ich zapachów. Jest to możliwe dzięki specjalnej przegrodzie, która odseparowuje od siebie dwie części komory, umożliwiając w tej sposób pieczenie w dwóch różnych trybach i temperaturach.

Czy znasz zalety funkcji DualCook?

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 64

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x