Czyszczenie piekarnika Samsung NV70F3544CB

pawel | 30 stycznia 2023

Przed przystąpieniem do czyszczenia piekarnika na pewno należy poczekać, aż całkowicie wystygnie. Komorę piekarnika najlepiej potraktować łagodnym preparatem przeznaczonym specjalnie do tego celu. Nie używaj ostrych gąbek, a raczej miękkiej szmatki, która nie zarysuje powierzchni. Jeżeli Twój piekarnik jest mocno zabrudzony, prawdopodobnie trzeba będzie użyć mocniejszego środka do czyszczenia. Na rynku obecnie jest dużo preparatów, które skutecznie usuwają nawet te najbardziej uporczywe zabrudzenia. Jak wyczyścić piekarnik Samsung NV70F3544CB?

źródło: samsung.com

Czyszczenie obudowy piekarnika

Wierzch piekarnika można czyścić na kilka sposobów, a dobór tego konkretnego będzie uzależniony od tego, z jakiego materiału jest wykonany. Elementy ze stali nierdzewnej najlepiej czyścić delikatną gąbką lub szmatką nasączoną łagodnym preparatem odtłuszczającym. Nie używaj lepiej do tego celu irchy oraz środków ściernych, ponieważ mogą uszkodzić powierzchnię. W przypadku aluminium świetnie sprawdza się szmatka z mikro-włókna i preparat do mycia okien. Pod żadnym pozorem nie używaj skrobaków, a po wyczyszczeniu osusz powierzchnię papierowym ręcznikiem kuchennym. Ważne jest, aby akcesoria typu blachy lub rożna myć na bieżąco, ponieważ elementy, które nagromadziły grubą warstwę brudu później ciężko jest domyć.

Pamiętaj, aby czyszcząc wierzch piekarnika, skupić się na elementach, które mogły nagromadzić najwięcej zabrudzeń oraz zarazków. Będzie to przestrzeń wokół drzwi, a także pokrętła. To właśnie w tych okolicach często znajdziesz więcej brudu, niż na reszcie obudowy, mimo, że może nie być go widać gołym okiem. Aby pójść o krok dalej, pokrętła możesz również odkazić, choć nie jest to konieczne. Ważne jest, aby raz na jakiś czas wyczyścić także szczeliny i miejsca pod pokrętłami. Zalegający brud może je w ostateczności zablokować, co sprawi, że nie będą one poruszać się tak swobodnie. Nie jest to jednak czynność, którą musisz wykonywać często. Mimo to, jeśli zauważysz, że elementy kręcą się z trudem i czujesz przeszkodę, dokładne wyczyszczenie jest czymś, co może naprawić problem.

Czyszczenie drzwiczek piekarnika Samsung NV70F3544CB

Prawdopodobnie większości z nas zdarzyło się pobrudzić piekarnik do tego stopnia, że plamy znajdowały się nawet wewnątrz szyby środkowej. Jest to przestrzeń, która wymaga czyszczenia tak samo, jak każda inna. Aby skutecznie wyczyścić szybę trzeba jednak zdemontować drzwiczki. Należy przy tym zachować szczególną ostrożność, ponieważ są dość ciężkie i mogą się łatwo uszkodzić. W tym modelu demontaż drzwi nie jest trudny, należy tylko postępować zgodnie z poniższą instrukcją. Warto także w razie czego poprosić kogoś o pomoc, zwłaszcza, jeśli nie zdarzyło Ci się jeszcze nigdy demontować drzwiczek.

  1. Drzwi piekarnika otwórz na całą szerokość.
  2. Odchyl zabezpieczenie po obu stronach zawiasów.
  3. Zmniejsz kąt uchylenia drzwiczek do około 70 stopni.
  4. Pociągnij drzwiczki (najlepiej oburącz) w dół, a następnie do siebie w celu całkowitego wyjęcia ich z gniazda.

Kiedy drzwiczki są już zdemontowane, możesz zdemontować szybę wewnętrzną, ten model posiada ich trzy.

  1. Aby zdemontować osłonę trzymającą drzwiczki, przyciśnij w guziki, znajdujące się po obu stronach osłony.
  2. Po wyjęciu osłony wyjmij pierwszą szybę do góry.
  3. Następnie podnieś drugą szybę (ta wewnętrzna, o której mowa była powyżej) i możesz przystąpić do czyszczenia. Używaj płynu do czyszczenia powierzchni szklanych i przecieraj miękką, czystą ściereczką. Całość wytrzyj potem do sucha.

Wskazówka!

Podczas montażu pierwszej szyby, skieruj ją nadrukiem w dół i pod żadnym pozorem nie usuwaj nadruku. Jest to warstwa ochronna, naklejona przez producenta.

Czyszczenie wnętrza piekarnika

Regularne czyszczenie piekarnika jest ważne z kilku powodów. Po pierwsze; jeśli na bieżąco usuwasz zalegające zabrudzenia, łatwiej je doczyścić. Ale chodzi tu również o to, jak sprawne jest urządzenie. Tłuszcz i inne gęste zabrudzenia mogą przedostawać się do niektórych części piekarnika, jak np. wentylator lub elementy grzejne, a nawet przewody, i nie tylko. Tak nagromadzony brud może zablokować lub przyczynić się do zepsucia tych elementów. Ważnym krokiem jest zapobieganie takim sytuacjom – o ile to możliwe, przy pieczeniu potraw zawsze używaj pokrywek i zaopatrz się w naczynia żaroodporne. Niestety, niektóre przepisy wymagają pieczenia bez pokrywy, co sprawi, że kawałki żywności oblepią komorę pieczenia.

Komorę piekarnika możesz wyczyścić zarówno silnymi środkami stworzonymi specjalnie w tym celu, jak i domowymi sposobami. W przypadku wybrania tej pierwszej opcji, musisz pamiętać, aby dokładnie wypłukać i osuszyć wnętrze piekarnika, zanim użyjesz go ponownie. Inaczej mogą powstać szkodliwe opary.

Jeśli zdecydowałeś się na czyszczenie urządzenia domowymi sposobami, znajdziesz ich wiele. Najskuteczniejsza w usuwaniu zabrudzeń jest jednak soda oczyszczona, zwłaszcza, jeśli wymieszasz ją z octem lub płynem do mycia naczyń. Po wymieszaniu sody z wodą bądź octem powstanie pasta którą należy pokryć dół komory a także jej boki. Pozostaw tak na noc lub chociaż na kilka godzin, a następnie miękką szmatką lub gąbką zmyj. Najlepiej, aby ściereczka była zwilżona, przez co łatwiej będzie usunąć pastę. Szoruj mocniej w miejscach, w których zabrudzenia były silniejsze.

Do zmiękczenia zabrudzeń możesz użyć także termo-obiegu. Włóż do piekarnika naczynie żaroodporne wypełnione wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń i octu (bądź wody i samego octu), a następnie podgrzej urządzenie. Opary powinny zmiękczyć twardy brud, który następnie usuniesz szmatką. Możesz posiłkować się dodatkową kroplą płynu na ściereczce czy gąbce. Jeśli zabrudzenia są zbyt twarde, bez obaw możesz połączyć obie te metody.

Znajdź nowe części do piekarnika

Zobacz inne nasze artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.5 / 5. Liczba głosów: 18

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x