Czym się różni odkurzacz piorący od wodnego?

katarzyna | 15 kwietnia 2019

Odkurzacz piorący to urządzenie popularne oraz znane wszystkim tym, którzy lubią wielofunkcyjne urządzenia. Niestety, z doświadczenia wiemy, że jego nazwa często jest używana błędnie. Dlaczego? Na rynku istnieją bowiem zarówno odkurzacze piorące, jak i wodne, a posiadają one dość sporą różnicę w budowie oraz w oferowanych funkcjach. Pora więc rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na pytanie: czym się różni odkurzacz piorący od wodnego?

Odkurzacz wodny

Cechą charakterystyczną tej odmiany odkurzacza jest to, że nie pierze. Do jego zadań należy pozbywanie się trudnych do zlikwidowania zanieczyszczeń, głównie związanych z alergiami. Posiada filtr wodny, czyli specjalny zbiornik, do którego trafiają alergeny, kurz, roztocza oraz inne drobne pyły. Za pomocą wody odseparowywane są one od powietrza, wydmuchiwanego przez urządzenie na zewnątrz. Ponieważ osiadają wewnątrz płynu, nie mają szansy się z niego wydostać. To świetne rozwiązanie w domach, w których znajdują się zwierzęta, małe dzieci bądź też osoby z licznymi uczuleniami.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza wodnego?

  • Powinien mieć jak największy zbiornik na wodę, aby nie trzeba było kilka razy wymieniać jej w trakcie jednego sprzątania,
  • Warto zwrócić uwagę, czy w urządzeniu znajduje się worek. Jeśli tak, wówczas będzie on wielofunkcyjny, tj. pozwoli również na odkurzanie na sucho,
  • Dobrze by było, aby pojemnik posiadał rączkę, pozwalającą na wygodne napełnianie wodą.

Należy pamiętać, że urządzenia z filtrem wodnym są cięższe oraz droższe – w zależności od modelu kosztują od 400 zł do nawet kilku tysięcy. Ich przewaga nad zwykłymi odkurzaczami wynika z faktu, że o wiele lepiej czyszczą, a w dodatku pozwalają wciągać do środka różne płyny czy błoto, co znacząco ułatwia sprzątanie.

Czym się różni odkurzacz piorący od wodnego
źródło: allegro.pl

Odkurzacz piorący

Odkurzacz piorący to nic innego, jak bardziej zaawansowana wersja odkurzacza wodnego. Najczęściej posiada w środku dwa zbiorniki – jeden na czystą wodę z detergentem, a drugi na brudną. Dzięki temu z łatwością można dokonać prania dywanów, tapicerek, a także odświeżenia paneli i linoleum. Jego obsługa różni się w zależności od modelu, ale zazwyczaj wymagane jest nałożenie na czyszczoną powierzchnię specjalnego detergentu, mającego za zadanie wytworzyć pianę. Wówczas należy trochę odczekać, a następnie przystąpić do odkurzania. Woda w połączeniu ze środkiem czyszczącym wsiąka w dywan czy inny materiał, po czym wciągana jest razem z brudem do pojemnika, w którym zanieczyszczenia zostają odseparowane od powietrza.

Brzmi pięknie, ale nie zawsze odkurzacz piorący sprawdza się tak dobrze, jak powinien. Modele z niższej półki często nie do końca wywiązują się ze swojego zadania, tworząc mokre plamy lub nie czyszcząc wystarczająco dobrze, przez co i tak trzeba dokonać ręcznego prania. Wobec tego, urządzenie powinno mieć jak najwyższą moc i rozbudowaną regulację poziomu ssania, co wiąże się z wyższą ceną. Najlepsze modele kosztują od ok. 800 zł wzwyż.

W większości przypadków inwestycja w drogie urządzenia okazuje się udana. Jednakże należy pamiętać, że taki odkurzacz ma spore rozmiary i dużo waży, więc może nie sprawdzić się w małych mieszkaniach.

Czym się różni odkurzacz piorący od wodnego
źródło: karcher.pl

Warto znać różnicę i wiedzieć, czym się różni odkurzacz piorący od wodnego, aby podczas zakupów podjąć rozsądną decyzję. Niezależnie od dokonanego wyboru, trzeba jednak pamiętać, że oba urządzenia mają nieustający kontakt z wodą, wobec czego muszą być często i dokładnie czyszczone.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 12

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x