Dowiedz się, jakie produkty można trzymać w lodówce, a które lepiej przechowywać gdzie indziej. Wydawałoby się, że wszystko można wkładać do lodówki. Dlatego większość producentów sprzedaje owoce i warzywa paczkowane, pokryte folią. Ma to przedłużyć świeżość produktów. Nie dajmy się zwariować i patrzmy, jak w naturalny sposób można zachować trwałość warzyw i owoców.
W związku z tym, że każdy produkt inaczej reaguje na temperaturę to powinien być inaczej przechowywany. Większość błędów z przechowywaniem produktów żywnościowych wynika z braku wiedzy albo po prostu niedbalstwa. I tak jak nie sadzimy pewnych gatunków warzyw obok siebie, tak należy nie trzymać ich w lodówce. Powodów jest kilka: szybciej pleśnieją, wydobywają się soki z owoców, które oblepiają lodówkę i wchodzą w reakcje z innymi potrawami.
Lista produktów, które nie należy trzymać w lodówce
Warzywa:
- ziemniaki szybko zgniją w lodówce
- pomidory
- papryka
- cebula podobnie jak ziemniaki szybko zgnije, lepiej jak jest w chłodnym suchym miejscu
- rośliny strączkowe
- cukinia
- ogórki
- czosnek
- marchew
- fasola
Owoce:
- mango
- jabłka
- cytrusy
- banany
- melony
- ananas
Owoce cytrusowe przechowywane w lodówce tracą swój smak i aromat. Dodatkowo można zaliczyć miód, chleb, kawę jako produkty, których nie trzymać w lodówce. Jednak część osób tak robi, np. kawa, olej, konserwy (m.in. tuńczyk w puszce, kukurydza), zioła, przyprawy – nie ma takiej potrzeby umieszczać w lodówce, ponieważ tracą swoje właściwości spożywcze, a nawet mogą pleśnieć np. kawa i zioła. Produkty zakonserwowane w puszkach – niestraszna im temperatura, ponieważ są szczelnie zamknięte do momentu otwarcia. Po otwarciu można śmiało włożyć do lodówki, najlepiej wyjąć wcześniej z metalowej puszki i przełożyć np. do szklanego pojemnika. Olej jadalny może zmętnieć pod wpływem chłodnej temperatury, dlatego warto przechowywać go w suchym miejscu. W sklepie też nie stoi w lodówce tylko na półce, dlatego w domu warto zastosować tą samą zasadę.
Jeżeli nie trzymać w lodówce to gdzie?
Niektórzy mają do dyspozycji spiżarnie i pomieszczenia gospodarcze, gdzie suche, ciemne zakątki są idealnym miejscem dla przechowywania ziemniaków, papryki, czosnku. Wszelkich bulwiastych warzyw. Temperatura jest optymalna do zachowania świeżości i przedłużenia zdatności do spożycia. Cieszmy się zdrowym smakiem warzyw i owoców niezależnie od pory roku. Tylko właściwe przechowywanie zapewni im dostateczną trwałość.
Zobacz nasze inne artykuły:
Odwiedź nasz sklep – części do lodówki