Budowa i nazewnictwo części w okapie

katarzyna | 1 lipca 2019

Okap to urządzenie, które znajduje się w każdej kuchni. Ma za zadanie pochłaniać nieprzyjemne zapachy, a także wszelkiego rodzaju tłuste opary. Aktualnie producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych rozwiązań, czy to technologicznych, czy też dotyczących wyglądu, chcąc zaskoczyć klientów ciekawymi funkcjonalnościami.

Im jednak bardziej skomplikowane urządzenie, tym łatwiej o jego awarię. Co zrobić, gdy okap się zepsuje? Na początek warto wiedzieć, z czego się składa i jakie podzespoły zawiera. W poniższym artykule poznasz, jak wygląda budowa i nazewnictwo części w okapie na przykładzie Amica OKC611M.


budpwa i nazwy czesci w okapie

1 – Wieszak komina do okapu

2 – Blacha komina górna do okapu

3 – Wiązka zasilania do okapu

4 – Transformator do okapu

5 – Wiązka zasilania do okapu

6 – Lampa kompletna halogenu do okapu

7 – Żarówka halogenowa do okapu

8 – Kołnierz redukcyjny do okapu

9 – Wentylator kompletny do okapu

10 – Kabel zasilający do okapu

11 – Komin górny do okapu

12 – Komin dolny do okapu

13 – Obudowa podstawowa do okapu

14 – Filtr węglowy aktywny do okapu

15 – Filtr kasetowy do okapu

16 – Uchwyt modułu do okapu

17 – Klapka skrzynki elektroniki do okapu

18 – Obudowa modułu sterującego

19 – Płytka przełącznikami panelu sterowania do okapu


Naprawa okapu

Teraz, kiedy znana jest już budowa i nazewnictwo części w okapie, dość wyraźnie widać, że najprostsze modele, czyli te poziome, z tradycyjnym sterowaniem na przyciski, nie są wcale trudne w naprawie. Okazuje się bowiem, że rozkręcenie obudowy nie stanowi większego problemu, a poszczególnie elementy w większości przypadków wystarczy tylko odkręcić i zastąpić nowymi. Z czym poradzi sobie więc każdy przeciętny użytkownik?

  • Wymiana/wyczyszczenie filtra – w okapie zazwyczaj znajdują się dwa filtry: przeciwtłuszczowy, montowany na spodzie w postaci prostokątnej kratki, a także węglowy, we wnętrzu urządzenia. Ten pierwszy zazwyczaj da się po prostu umyć za pomocą płynu do mycia naczyń, drugi natomiast należy co jakiś czas wymieniać na nowy,
  • Przepalona żarówka – tutaj sprawa jest bardzo prosta. Zepsutą część wystarczy wyciągnąć, przeczyścić okopcone gniazdo i zamontować nową żarówkę,
  • Wentylator – zazwyczaj jest on zwyczajnie zanieczyszczony czy oklejony tłuszczem, dlatego po przeczyszczeniu jego praca wraca do normy. Jeśli zaś uszkodził się silnik i pomimo wszelkich prób nie chce się obracać, to wówczas należy go wymontować, a następnie miernikiem sprawdzić, czy dochodzi zasilanie. Jeżeli nie – trzeba dokonać wymiany.

Na szczęście okap, w przeciwieństwie do pralki czy zmywarki, stanowi urządzenie dość proste w konstrukcji i z tego względu z jego naprawą poradzi sobie większość użytkowników. Są oczywiście trudniejsze zabiegi, jak na przykład wymiana spalonego kondensatora, który trzeba wylutować z układu i wówczas należy samemu ocenić, czy uda się zrobić to samemu.

Podsumowując, domowe naprawy to przede wszystkim powód do dumy oraz świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Dodatkowo, pozwalają nie tylko zdobyć nowe doświadczenie, ale i przyczyniają się do zmniejszenia ilości elektrośmieci na naszej planecie. Bądź eko!

Budowa i nazewnictwo części w okapie
Filtr węglowy do okapu

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 7

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x