Blokada drzwi w zmywarce nie działa

katarzyna | 6 marca 2017

Jeśli zmywarka posiada blokadę elektromagnetyczną to po rozpoczęciu cyklu drzwi w zmywarce powinny zostać automatycznie zablokowane. Zabezpiecza tym samym wyciek wody napływającej do urządzenia. Czasami może zdarzyć się, że blokada drzwi w zmywarce nie zostaje uruchomiona przed rozpoczęciem cyklu zmywania. Z czego może to wynikać i czy będąc użytkownikiem zmywarki jesteśmy jakoś w stanie temu przeciwdziałać i rozwiązać problem.

Dlaczego blokada drzwi zmywarki nie działa?

Przedstawiamy możliwe scenariusze usterki blokady w zmywarce. Warto pamiętać, że niektóre modele zmywarek, szczególnie te starsze wyposażone są w blokadę mechaniczną, czyli zwykły haczyk i zacisk.

Przeładowanie zmywarki naczyniami

Jeśli załadowaliśmy do komory za dużo naczyń trzeba liczyć się z tym, że część się nie domyje i drzwi po prostu nie będą w stanie się domknąć. Problem jest niezwykle prosty do usunięcia – wyjmijmy część naczyń i spróbujmy przeprowadzić cykl ponownie. Możliwe, że tym razem blokada zadziała. Liczy się też sposób ułożenia talerzy, kubków, garnków, aby uniknąć niedomytych zakamarków. Jeżeli przeładowanie zmywarki nie zadziałało i blokada nie uruchomiła się automatycznie, należy szukać innej przyczyny problemu.

Uszkodzony programator

Uszkodzenia elektroniki są o wiele poważniejsze i trudniejsze w usunięciu, szczególnie gdy nie mamy doświadczenia w tej kwestii. Wiąże się to również z wyższymi kosztami naprawy. Programator lub moduł sterujący może być podejrzany zwłaszcza, jeśli problemom z blokadą towarzyszą inne awarie, np. zmywarka się zawiesza albo pobiera za dużo bądź za mało wody. Zdarza się także, że wyświetlacz urządzenia przestaje wyświetlać informacje lub zmywarka całkiem się wyłącza. Często oznacza to rozłączony obwód – do programatora nie jest więc przekazywane odpowiednie napięcie. Blokada drzwi w zmywarce działa na podobnej zasadzie, jak w pralce.

Blokada elektromagnetyczna wykorzystuje połączenie z modułem, aby sterować zamknięciem i otwarciem drzwiczek. Jeżeli, któryś z przekaźników nie podaje napięcia trzeba liczyć się z nieprawidłową pracą części.

Zanieczyszczenie mechanizmu blokady

Blokada drzwi zmywarki działa na zasadzie rygla. Jeśli coś znajduje się w otworze w który powinien wsunąć się po zamknięciu drzwi nie będą w stanie się zablokować. Możemy ten problem usunąć poprzez rozebranie zamka i oczyszczenie ze wszystkiego, co nie powinno się w nim znajdować. Do tego celu posłuży sprężone powietrze i środek dezynfekująco – smarujący. Jeśli ewentualnie jakiś jego element został uszkodzony lub się wypaczył – wymień zamek na nowy.

Kup blokadę drzwi do zmywarki

Rozłączenie się przewodów lub zwarcie

Brak działania blokady może również wynikać z tego, że nie trafia do niej napięcie. Aby sobie z tym poradzić będziemy potrzebowali przynajmniej podstawowych umiejętności elektronicznych – należy sprawdzić obwód, namierzyć miejsce w którym został rozłączony i połączyć go ponownie. Wypinanie się konektorów lub pękanie złączek to dosyć częsty przypadek, szczególnie u starszych zmywarek. Obwód należy sprawdzać powoli tak, aby mieć pewność, że nie ominiemy miejsca, w którym pojawiła się usterka. Po tym należy połączyć przewody. Jeżeli to wykracza poza Twoje umiejętności, zalecamy skontaktowanie się z autoryzowanym serwisem.

Należy pamiętać, że nie każdą usterkę blokady można naprawić. W nowszych modelach konstrukcja zamka pozwala tylko na jego całkowitą wymianę.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 11

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Agata

Witam! Posiadam zmywarkę ariston hotpoint. Cały czas świeca drzwi na wyświetlaczu zmywarka nie chce ruszyć. Wypompowuje wodę. Drzwi są dobrze zamknięte. 😕

Marek

Witam, mój problem ze zmywarka polega na tym że po wymianie zawiasów (zatrzasków) drzwi przestały się uchylać do 1/3 tylko otwierają się na maksa. Zmywarka Bosch.

2
0
Będę wdzięczny za komentarze.x